Druga edycja Gdynia Music Weekend przyniesie mnóstwo muzycznych wrażeń oraz niecodziennych kulturalnych wydarzeń. Po ubiegłorocznym debiucie imprezy na kulturalnej mapie Gdyni organizator – Fundacja Art Industry (odpowiedzialna za Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit), we współpracy z Muzeum Miasta Gdyni, studiem Sound 8, Klubem 3. Flotylli Okrętów oraz stowarzyszeniem Halo Kultura, zwraca się w stronę artystycznych „mikroświatów”.
Gdynia Music Weekend. Mnóstwo muzycznych wrażeń oraz niecodziennych kulturalnych wydarzeń
Gdyńska scena muzyczna, począwszy od pierwszych zespołów rock'n'rollowych, powstawała w podziemiu. Uczestnicy festiwalu będą mogli dosłownie wejść w gdyński underground – przez aktywny udział w studyjnym nagraniu płyty, poznawanie korzeni miasta i jego muzyki podczas słuchowiska w dzielnicy Oksywie, biorąc udział w spacerach, wykładach, wystawach i koncertach, wreszcie: poznając od kuchni historię kultowego lokalnego radia Eska Nord. Będzie to okazja do możliwie najbliższego przyjrzenia się procesom twórczym oraz doładowania się energią, którą pulsuje gdyńska kultura.
W zamierzeniu organizatorów Gdynia Music Weekend ma stać się autorskim, cyklicznym, ważnym i cenionym wydarzeniem artystycznym, które w przyszłości przyciągnie do Gdyni najwybitniejszych przedstawicieli branży muzycznej.
Wiemy, jak zintegrować lokalne środowisko artystyczne, wykorzystać drzemiący w kulturze potencjał promocyjny i wesprzeć miasto w budowaniu wizerunku miejsca przyjaznego artystom.
organizatorzy Gdynia Music Weekend
Gdynia Music Weekend. Program festiwalu
Dzień pierwszy, piątek, 6 grudnia: Mikrodźwięki
- godz. 16:00-18:00 – Punkt wymiany dźwięków – zimowa wystawka płytowa. Wstęp wolny
Jeśli chcesz się podzielić swoją muzyką z innymi, wymienić płyty albo instrumenty – przybywaj. Zgłoś swój udział na adres: [email protected]. To mikro-małe-niezależne targi wystawców na zewnątrz kultowego podwórza studia Sound 8, więc weźcie kurtki, ewentualne stoliki lub pufy czy kartony. DIY – Do it yourself
Miejsce: Sound 8, ul. Świętojańska 85.
- godz. 20:00 – Borowski/Miegoń –koncert i nagranie płyty z publicznością w Sound 8.
Obowiązują zapisy pod mailem: [email protected] (liczba miejsc ograniczona) – bilety 50 zł.
Miejsce: Sound 8, ul. Świętojańska 81.
Bartosz Borowski, znany jako „Boro”, to filar gdyńskiej sceny niezależnej, noise'owej, poszukującej, inicjujący liczne zespoły i projekty, m.in. kultowe 1926 czy Lonker See, a także kolaboracje z czołowymi jazzowymi oraz metalowymi artystami.
Michał Miegoń, który prawie od dwóch dekad przewodzi gdyńskiej formacji Kiev Office, jest spiritus movens wielu projektów definiujących na nowo muzyczną scenę Gdyni, grając m.in. u boku Andrzeja Przybielskiego czy Raya Dickaty'iego.
Co stanie się, gdy ta dwójka pojawi się razem w studio? Proces kreatywny nagrywania albumu nigdy nie był bardziej dostępny. Zapraszamy do udziału w procesie nagrywania oczekiwanej czwartej płyty BOROWSKI / MIEGOŃ.
Dzień drugi, sobota, 7 grudnia: Fale długie, fale krótkie
Miejsce: Halo Kultura, ul. Wójta Radtkego 36/38/40 (wejście od strony ul. 3 Maja) / Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1 / Uboga Krewna, ul. Krasickiego 6.
- godz. 10:00 – Muzyczny interaktywny spacer po Gdyni
W ramach Gdynia Music Weekend przewodnik Michał Miegoń zaprowadzi Was wprost z kultowego klubu Anawa (potem Rockz) przez meandry gdyńskich lokali muzycznych oraz zespołów z Trójmiasta. Nic dodać, nic ująć. Historia gdyńskiej muzyki od gdyńskiego muzyka. Wstęp wolny!
Miejsce: ul. Warszawska 5.
- godz. 15:00 – 30. Lat Radia Eska Nord. Ludzie, historia, audycje – spotkanie w Muzeum Miasta Gdyni
Radio na żywo, radio w muzeum? Z okazji 30-lecia kultowej stacji radiowej Eska Nord zajrzymy za kulisy pracy radia, poznamy jego historię oraz głosy, które doskonale pamiętamy z lat młodości. Pierwsze w historii spotkanie multimedialne poświęcone dziejom radia, które wprawiało w dobry nastrój nie tylko Gdynię, ale i cały region. Celebrujmy i współtwórzmy w sobotę duszę radia, czyli, jak śpiewał zespół Rush – „The Spirit of Radio”! Wstęp bezpłatny
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1.
- godz. 18:00 – Finisaż wystawy „Sektor 333” Dariusza Wojdygi, kuratorka: Katarzyna Stefania Józefowicz, w Halo Kultura oraz koncert niespodzianka
Zapraszamy na finisaż niezwykłej wystawy „Sektor 333”, po której oprowadzi Michał Miegoń (wiceprezes Halo Kultura) wraz z kuratorką wystawy Katarzyną Józefowicz. Podczas finisażu wystąpią Gabriela Wasilewska i jej projekt Alone At Home, znany z licznych koncertów na scenach krajowych oraz międzynarodowych, sama Gabriela to również utalentowana pedagożka muzyki oraz języka angielskiego, znana z „The Gift Of Gab”. Wstęp bezpłatny
Miejsce: Halo Kultura, ul. Wójta Radtkego 36/38/40 (wejście od strony ul. 3 Maja).
- godz. 20:00 – Furrora – koncert w Ubogiej Krewnej
Furrora w przededniu nagrania debiutanckiego albumu pt. „Splendor” zabierze Was w podróż, której rytm zdefiniują wyrazista perkusja oraz pozornie błądzące akordy gitar. Pozornie – bo „pozor” w języku czeskim oznacza „uwaga”, a pozory mylą. Michał Gos (perkusja) oraz Michał Miegoń (wokal, gitara, gitara Basowa) wykonają 10 utworów z tekstami dotyczącymi waszych: pragnień, radości, traum, frustracji, nadziei. Wstęp bezpłatny / kapelusz.
Miejsce: Uboga Krewna, ul. Krasickiego 6.
Dzień trzeci, niedziela, 8 grudnia: Makrohistorie
- godz. 15:00 – Mateczniki: Od Rohulek do Herodów. Zwyczaje Podlaskich Białorusinów – muzyczny wykład w Muzeum Miasta Gdyni
Katarzyna Sawczuk przybywa z Podlasia, aby przybliżyć zwyczaje z regionu, tradycje oraz muzykę, która od wieków towarzyszy nie tylko celebrowaniu świąt, ale i codziennym rytuałom. Czym są Rohulki, a czym Herody? Co łączy zwyczaje z Pomorza z tradycjami wschodnich rubieży Polski? Zapraszamy na wyjątkową muzyczną prelekcję w Muzeum Miasta Gdyni. Obowiązują wejściówki w cenie 20 zł do nabycia w Muzeum Miasta Gdyni.
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1.
- godz. 18:00 – Oxiua – Gdynia w słuchowisku. Projekt Grupy Parawan/Halo Kultura i multimedialny wykład o historii Oksywia oraz koncert Pawła Brzoskowskiego
Zapraszamy na wyjątkowy muzyczno-historyczny wieczór w sali Klubu 3. Flotylli Okrętów (dawne kino „Mewa” i „Grom”) w dzielnicy Oksywie. W niegdyś największej sali widowiskowej w Trójmieście, której klimat i nastrój nie równają się z żadnym innym miejscem w regionie, wybrzmią intrygujące i nieoczywiste historie z przeszłości Gdyni oraz kaszubska korzenna muzyka – ta przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, a nie znana z festynów. Celebrujmy przeszłość naszych ziem podczas wyjątkowego wydarzenia Gdynia Music Weekend – Makrohistorie Oksywia!
Co ma wspólnego odcięta głowa w skrzynce z historią Gdyni? Co w 997 roku na plaży u stóp Oksywia robi młoda, pobita przez kaszubskiego demona, dziewczyna? Oxiua to pierwsze z cyklu słuchowisk przedstawiających historię Gdyni. Tekst autorstwa Jakuba Nogi został napisany specjalnie z myślą o przedstawianiu go w formie słuchowisk z muzykami grającymi na żywo. Niesamowita historia, w której podążamy śladami Damroki po dobrze znanych mieszkańcom miasta lokacjach, rozgrywa się na przestrzeni 24 godzin pewnego jesiennego dnia w roku 997.
Autor tekstu słuchowiska: Jakub Noga; opracowanie muzyczne: Grzegorz Michalik; lektor: Piotr Adamow; kontrabas: Sebastian Goertz; gitara, bas, perkusjonalia: Michał Miegoń; syntezatory: Grzegorz Michalik.
- 18:00 – Prelekcja muzyczna o historii Oksywia (Michał Miegoń)
- 18:20 – Koncert Piotra Brzoskowskiego – Bandeon Solo
- 18:40 – Słuchowisko Oxiua
Wstęp bezpłatny. Obowiązują wejściówki do zdobycia w Gdyńskiej Informacji Turystycznej przy ul. 10 Lutego 24, Przystani Śmidowicza, Klubie 3. Flotylli Okrętów oraz w Muzeum Miasta Gdyni przy ul. Zawiszy Czarnego 1.
Miejsce: Sala widowiskowa Klubu 3. Flotylli Okrętów „Grom”, Rondo Bitwy Pod Oliwą 1.
Napisz komentarz
Komentarze