Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Dzieciństwo bez Przemocy. Gdańsk rozbłyśnie na czerwono

Opera Bałtycka, Neptun czy stadion Polsat Plus Arena Gdańsk to tylko niektóre obiekty, jakie zostaną podświetlone na czerwono we wtorek, 19 listopada, czyli w Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci i finał kampanii społecznej Dzieciństwo bez Przemocy. W akcję mogą włączyć się także mieszkańcy.
przemoc, dziecko
M.in. stadion Polsat Plus Arena w Gdańsku we wtorek, 19 listopada zostanie podświetlony na czerwono

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Kampania Dzieciństwo bez Przemocy powstała, aby uwrażliwić społeczeństwo na problem krzywdzenia dzieci w Polsce i wspierać w reagowaniu na przemoc wobec dzieci. Dodatkowo jej celem jest promowanie idei uważnego rodzicielstwa oraz systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.

Dzieciństwo bez Przemocy. Kampania zwraca uwagę na problem krzywdzenia dzieci

W ramach kampanii prowadzone są działania edukacyjne dla dzieci, rodziców i personelu placówek edukacyjnych, ale każdy mieszkaniec może wziąć udział w kursie e-learningowym „Nieobojętni” na stronie reaguj.powergam.com. Bezpłatne webinary to niejedyny sposób na okazanie wsparcia.

Gdańsk rozbłyśnie na czerwono

Do akcji podświetlania miasta na czerwono można dołączyć we wtorek, 19 listopada – wystarczą czerwone żarówki lub lampki widoczne przez okno mieszkania, domu lub biura. Organizator kampanii, czyli Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, zachęca do dzielenia się zdjęciami w mediach społecznościowych z hashtagiem #19listopada. Dodatkowo zbierane są podpisy pod manifestem „NIE przemocy wobec dzieci w Polsce” dostępnym na stronie fundacji.

Działania edukacyjne w ramach kampanii zgłosiły m.in.: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Komenda Miejska Policji w Gdańsku, Komenda Wojewódzka Policji w Gdański, Pomorski Urząd Wojewódzki, szkoły, przedszkola, żłobki, organizacje pozarządowe.

Koordynacją akcji w Gdańsku zajmuje się Centrum Pomocy Dzieciom (CPD) – placówka uruchomiona na zlecenie gdańskiego MOPR-u, prowadzona przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę i dofinansowana przez miasto Gdańsk.

Nie czekaj, reaguj

Każdy, kto podejrzewa, że dziecko może doświadczać przemocy, powinien podjąć działania, aby je ochronić. Co można zrobić?

  • Rozmawiaj z dzieckiem: Jeśli podejrzewasz, że dziecko doświadcza przemocy, spróbuj z nim porozmawiać. Zrób to w bezpiecznym, spokojnym miejscu, okazując zrozumienie i wsparcie. Zadawaj otwarte pytania i unikaj oceniania. Daj dziecku do zrozumienia, że nie jest winne temu, co się dzieje, i że jesteś tu, aby mu pomóc.
  • Zgłoś przemoc odpowiednim służbom: W Polsce każda osoba, która ma wiedzę lub uzasadnione podejrzenia, że dziecko jest ofiarą przemocy, ma obowiązek zgłoszenia tego odpowiednim służbom, takim jak policja, ośrodek pomocy społecznej, szkoła czy przedszkole. W przypadku poważnego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka, należy niezwłocznie zawiadomić policję lub pogotowie ratunkowe.
  • Skontaktuj się z organizacjami pomocowymi: Wiele organizacji oferuje wsparcie dla ofiar przemocy oraz osób, które podejrzewają, że dziecko może doświadczać krzywdy. Skorzystanie z porad telefonicznych lub internetowych może pomóc w podjęciu odpowiednich kroków.
  • Zabezpiecz dowody: Jeśli masz dostęp do dowodów przemocy, takich jak zdjęcia, nagrania, świadectwa innych osób, postaraj się je zabezpieczyć. Mogą one być kluczowe w procesie ochrony dziecka i pociągnięcia sprawcy do odpowiedzialności.
  • Szukaj wsparcia u specjalistów: Jeżeli nie jesteś pewien, jak postępować, skonsultuj się ze specjalistą, takim jak psycholog, pedagog czy prawnik. Oni pomogą ci zrozumieć sytuację i podjąć najlepsze możliwe działania.

Więcej na temat rodzajów przemocy wobec dzieci, jej skutków i rozpoznawania, oraz o dzieciństwie zapewniającym pełny rozwój fizyczny, emocjonalny i społeczny, bez przemocy i krzywdzenia, można przeczytać na stronie kampanii: dziecinstwobezprzemocy.pl.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama