Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Część zapisów uchwały krajobrazowej w Gdyni unieważniona przez sąd

Pięć rozpraw w kwestii uchwały krajobrazowej, jaka podjęta została przez Radę Miasta Gdyni w sierpniu 2023 roku zakończyło się unieważnieniem części treści tego dokumentu. Nieważność części gdyńskiej uchwały krajobrazowej stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Władze Gdyni czekają na odpis wyroku. Po jego analizie miasto podejmie decyzje co do dalszych kroków.
Gdynia, Uchwała krajobrazowa Gdynia
Część zapisów uchwały krajobrazowej w Gdyni została unieważniona przez sąd

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Gdyńska uchwała krajobrazowa zaczęła obowiązywać od 12 października 2023 roku. Rok później zapadł wyrok przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gdańsku. Niektóre z zapisów uchwały sprawiły, że posypały się skargi. Odbyło się pięć rozpraw, których przedmiotem były skargi podmiotów prywatnych na uchwałę nr LV/1678/23 Rady Miasta Gdyni z dnia 30 sierpnia 2023 r. w sprawie zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane.

CZYTAJ TEŻ: Gdynia: Uchwała krajobrazowa zaczyna obowiązywać od 12 października

Jak poinformował portal miasta Gdynia, w pierwszej z rozpatrywanych spraw sąd wydał wyrok, w którym stwierdził nieważność § 35 ust. 1 uchwały, regulującego obowiązek dostosowawczy, a pozostałe postępowania zawiesił do czasu uprawomocnienia się tego orzeczenia.

- Nie ma jeszcze uzasadnienia sądu – usłyszeliśmy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku. - Dostępna jest tylko sentencja. Sąd jest w trakcie sporządzenia uzasadnienia. W punkcie pierwszym sąd stwierdził nieważność § 35 ust. 1 zaskarżonej uchwały. Zasądzono także od Rady Miasta Gdyni na rzecz spółki skarżącej kwotę 797 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania. 

Jak informuje Agata Grzegorczyk, rzeczniczka gdyńskiego magistratu, „po otrzymaniu odpisu wyroku w sprawie zapisów uchwały krajobrazowej wraz z uzasadnieniem gmina miasta Gdyni dokona analizy podstaw dokonanego rozstrzygnięcia i w oparciu o jej wyniki podejmie decyzję co do zasadności złożenia skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego lub ewentualnych innych kroków, mających na celu dostosowanie się do omawianego orzeczenia.”

Do czasu uprawomocnienia się wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku wszystkie postanowienia uchwały nr LV/1678/23 Rady Miasta Gdyni z dnia 30 sierpnia 2023 r. pozostają w mocy, stanowiąc obowiązujące na terenie miasta Gdyni prawo miejscowe. 

Gdynia chce walczyć z reklamami

Uchwała krajobrazowa w Gdyni miała przede wszystkim wprowadzić jasne reguły umieszczania reklam w przestrzeni wspólnej, tak aby nie wpływały negatywnie na wizerunek miasta – począwszy od obszarów zabytkowych, przez dzielnice mieszkaniowe, tereny przemysłowe, a na terenach rekreacyjnych kończąc. Poszczególne zapisy dotyczą m.in. kolorystyki niektórych elementów małej architektury, ich maksymalnych wymiarów czy standardów jakościowych – chociażby w przypadku automatów wysyłkowych. Ogrodzenia muszą z kolei uwzględniać swoją formą różny rodzaj zabudowy. 

Kiedy uchwała wchodziła w życie, Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju podkreślił, że „dzięki uchwale podjętej przez miejskich radnych mamy narzędzie, aby nie tylko oczyścić krajobraz w newralgicznych miejscach, jak chociażby przy dosłownie zalanym reklamami skrzyżowaniu alei Zwycięstwa z ulicą Wielkopolską, ale także będziemy mogli czuwać nad każdym nowym nośnikiem pojawiającym się w przestrzeni miasta. Efekty, czyli estetyczną, spójną przestrzeń publiczną, zauważymy stosunkowo szybko.”

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama