– Pracownicy, sprzęt i środki do posypywania nawierzchni są już w pogotowiu. W sezonie 2024/2025 Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni będzie dysponować 24 pojazdami specjalnymi do obsługi zimowego utrzymania dróg i będzie realizować prace związane z zimowym utrzymaniem jezdni dróg głównego układu komunikacyjnego i parkingów o łącznej długości 277 km – mówi Bartłomiej Austen, wiceprezydent Gdyni.
Zimowe utrzymanie dróg w Gdyni o mniejszym znaczeniu. Kto jest za to odpowiedzialny?
Utrzymaniem dróg o mniejszym znaczeniu komunikacyjnym, ciągów pieszych, dróg rowerowych i płatnych miejsc postojowych w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania zajmować się będą firmy zewnętrzne. Wszystkie zostały wyłonione w ramach przeprowadzonych postępowań przetargowych. Dysponują one 61 pojazdami gotowymi do Akcji Zima.
Wykonawcy zewnętrzni zadbają o utrzymanie zimowe na obszarze ok. 216,8 km.
Dwie bazy w Gdyni: północna i południowa
Dla usprawnienia działań miasto, podobnie jak w rok temu, zostało podzielone na dwie części: północną i południową. Zlokalizowane zostały w nich bazy techniczne Letniego i Zimowego Utrzymania Dróg (LiZUD). Zaopatrzone są m.in. w magazyny o powierzchni 500 m2 mogące pomieścić łącznie 2000 ton soli do zimowego utrzymania dróg. W ramach zawartych umów, zostały zapewnione bieżące dostawy soli drogowej, paliwa oraz AdBlue. Bazy LiZUD będą pracować 24 godziny na dobę i obsługiwać po 118,5 km dróg. Baza północna będzie dodatkowo obsługiwać ok. 40 km dróg o mniejszym znaczeniu komunikacyjnym w północnych dzielnicach Gdyni.
Cały sprzęt przeszedł przedsezonowe przeglądy wraz z niezbędną konserwacją i rozruchem maszyn.
Błyskawiczna reakcja
Zgodnie z przyjętymi standardami Akcji Zima w Gdyni, rozpoczęcie prac związanych z usuwaniem skutków zimy, takich jak pługowanie, posypywanie środkami chemicznymi, powinno nastąpić niezwłocznie po uzyskaniu informacji meteorologicznych o przewidywanym wystąpieniu zjawisk zimowych. Pozwoli to zapewnić utrzymanie przejezdności dróg, gwarantując bezpieczeństwo ruchu samochodowego i funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Służby mają reagować w ciągu godziny od wystąpienia zjawiska.
Gdzie zgłaszać potrzebę odśnieżenia ulicy czy chodnika w Gdyni?
Wszelkie potrzeby dotyczące dodatkowego odśnieżenia dróg gminnych, chodników czy ścieżek rowerowych oraz informacje o zagrożeniach na drogach lub o utrudnieniach w komunikacji miejskiej można kierować do Referatu Planowania i Standaryzacji LiZUD. Zgłoszenia i interwencje mieszkańców są przyjmowane w dni robocze w godzinach 7:00-15:30 pod nr. tel.: 725 269 686.
Zgłoszenia po godzinach pracy referatu, w weekendy i święta przyjmuje dyżurny gdyńskiej straży miejskiej pod bezpłatnym nr. tel.: 986.
- Za zimowe utrzymanie obwodnicy Trójmiasta odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Gdańsku.
Pamiętaj o własnym bezpieczeństwie
Tak samo istotne, jak zimowe utrzymanie dróg, jest odpowiedzialne zachowanie kierowców. Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do panujących warunków, zwłaszcza gdy nocne temperatury spadają poniżej zera, a w ciągu dnia są dodatnie. W takich sytuacjach jezdnia, która wygląda na mokrą, może być pokryta cienką, bardzo śliską warstwą lodu. Przed zimą zadbajmy także o nasze pojazdy: sprawdźmy stan hamulców, oświetlenie i wymieńmy opony na zimowe.
Napisz komentarz
Komentarze