Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie przypomina, że Tadeusz Makowski był mieszkańcem gminy Chmielno od 55 lat. W wieku 17 lat wstąpił do sekcji baletowej Zespołu Pieśni i Tańca „Kaszuby” w Kartuzach. Kiedy powołany został do służby wojskowej, pracował w dekoratorni i rozgłośni pułkowej.
Tadeusz Makowski nie żyje. Był człowiekiem niezwykle zasłużonym dla kultury polskiej i kaszubskiej
W 1984 r. rozpoczął pracę w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach jako starszy rzemieślnik, konserwator eksponatów muzealnych. W czasie pracy w muzeum wykonywał instrumenty ludowe na potrzeby zespołów, które w tym czasie powstawały w Sierakowicach, Chmielnie, Koszalinie, Płocku, nawet dla słynnego zespołu „Mazowsze”. Był autorem wystawy „Instrumenty ludowe Kaszub, muzyka i wykonanie”, reaktywował tradycję gry na bazunach odbywającą się co roku 1 stycznia w Chmielnie.
Z reperowania i tworzenia kaszubskich instrumentów: diabelskich skrzypiec, bazun, burczybasów, słynął daleko poza granicami gminy Chmielno. Zresztą, sam grał na diabelskich skrzypcach w kapeli Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Chmielanie”, od trzech dekad brał udział w Ogólnopolskim Konkursie Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego w Ciechanowcu.
Prowadził warsztaty z wycieczkami szkolnymi z całej Polski oraz z zagranicy, pokazując instrumenty ludowe, prezentował je w szkołach i przedszkolach, na zajęciach edukacyjnych, promując kulturę kaszubską i tutejsze tradycje, w tym muzykę i instrumenty.
Zgromadził ponad 60 kronik oraz 1000 zdjęć z wydarzeń na Kaszubach. Był pomysłodawcą zakopania kapsuły czasu „Skrzyni Damroki” z pamiątkami na 200 lat z okazji obchodów 800-lecia Chmielna. Znajdował się w gronie współzałożycieli Kaszubskiej Grupy Folklorystycznej „Pleskota”.
Przez Radę Gminy Chmielno został wyróżniony tytułem „Zasłużony dla Gminy Chmielno”, w tym roku został też laureatem medalu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Osobiście wyrabiał tradycyjną kaszubską tabakę.
Pogrzeb Tadeusza Makowskiego odbędzie się 19 listopada
Ceremonia pogrzebowa Tadeusza Makowskiego odbędzie się we wtorek, 19 listopada o godz. 10 w kościele parafialnym w Chmielnie. Bliscy zmarłego poprosili, by zamiast kwiatów przekazać datki na Kartuskie Hospicjum Dom Nadziei – specjalne puszki będą się znajdować przy kościele.
Napisz komentarz
Komentarze