Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Niewybuchy dawnych pocisków artyleryjskich zdetonowano na dnie Zatoki Gdańskiej

Widowiskową eksplozją podnoszącą w górę masy wody zakończyła się akcja wojskowych minerów, którzy zdetonowali zalegające na dnie Zatoki Gdańskiej pociski artyleryjskie z okresu II wojny światowej. Niewybuchy wykryto w rejonie przyszłego terminalu przeładunkowego LNG, nie można było ich tam pozostawić.
detonacja niewybuchów, Zatoka Gdańska
Zgromadzone pociski, zawierające około 500 kg materiałów wybuchowych, zdetonowano na morskim dnie, co wywołało widowiskowy słup wody

Autor: 8FOW | Facebook | Marynarka Wojenna RP

Podczas przygotowań do inwestycji na wybrzeżu morskim obowiązkową procedurą jest dokładne zbadanie dna, czy w miejscu planowanych obiektów nie zalegają rozmaite obiekty stanowiące potencjalne zagrożenie. Mogą być to nierozpoznane wraki zatopionych jednostek, mogą to być niewybuchy pocisków, które często celowo zatapiano w morskiej toni. Podczas przygotowań do budowy pływającego terminalu przeładunkowego LNG wykryto łącznie 32 pociski artyleryjskie dużego kalibru. Prawdopodobnie to amunicja kalibru 210 mm, dość popularnego zwłaszcza w Niemczech. Armat, haubic i moździerzy 210 mm używano zarówno w siłach morskich, jak i na lądzie, stosowane były, np., w działach kolejowych.

detonacja niewybuchów, Zatoka Gdańska

Zdetonowano niewybuchy zalegające na dnie Zatoki Gdańskiej. Zobacz zdjęcia!

Nie można takich znalezisk pozostawić własnemu losowi. Po długim okresie zalegania w morskiej wodzie mogą być bardzo niestabilne i grożą wybuchem. Dlatego też wykluczono wydobywanie tych niewybuchów, by je unieszkodliwić na poligonie lądowym. Dużą część zgromadzono w jednym miejscu, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, przeciągając pociski po dnie. Pocisk kalibru 210 mm mógł ważyć – w zależności od rodzaju – od 100 do nawet 140 kg, choć tylko część masy stanowił materiał wybuchowy.

Zapadła decyzja o zdetonowaniu zgromadzonych niewybuchów na dnie. Wprowadzono strefy bezpieczeństwa na lądzie oraz ograniczenia w żegludze na wodach Zatoki Gdańskiej. Częściowo wyłączono z dostępu gdańskie plaże, na czas operacji całkowicie zabroniono przebywania w wodzie na odcinku linii brzegowej od Gdańska-Stogów do Sobieszewa. Do mieszkańców Trójmiasta rozesłane zostały alerty RCB informujące i przypominające o zagrożeniach.

Zgromadzone pociski, zawierające około 500 kg materiałów wybuchowych, zdetonowano na morskim dnie, co wywołało widowiskowy słup wody. Operację przeprowadzili nurkowie i minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców im. admirała floty Andrzeja Karwety. Zneutralizowano w ten sposób 24 niewybuchy, pozostałe pociski będą poddane podobnej operacji w najbliższej przyszłości.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama