Mural z Kopernikiem w Malborku
Murale "kopernikowskie" znajdą się w Malborku, Kwidzynie, Pelplinie, Nowym Dworze Gdańskim i Pruszczu Gdańskim. Malborskie malowidło to wspólna realizacja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz samorządu miasta Malborka. Mural zaprojektowała Olena Stukanowska, studentka ASP. Jej pracę wybrano spośród 14 propozycji. Warto zwrócić uwagę ma malborskie odniesienia, wśród nich bardzo charakterystyczna sylweta zamku.
Mikołaj Kopernik pojawiał się w ówczesnej stolicy państwa zakonnego wielokrotnie. Czynił to wykonując obowiązki sekretarza biskupa warmińskiego Łukasza Watzenrode (prywatnie wuja), przybywał też na zjazdy stanów pruskich. Na dziedzińcu Zamku Średniego znajduje się popiersie Kopernika. Malbork znajduje się też na turystyczno-krajoznawczym Szlaku Kopernikowskim. Szlak ten ma długość 590 km i prowadzi przez miejscowości związane z astronomem na terenie województw warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Na terenie Malborka znajdują się dwie tablice informacyjne tego szlaku.
CZYTAJ TEŻ: Wiadukt pod Kwidzynem ozdobiony muralami z krzyżackimi zamkami
Nowy mural powstał na jednym z filarów mostu drogowego im. rotmistrza Witolda Pileckiego, spinającego brzegi Nogatu. Z wysokości mostu nie da się go zobaczyć, jest natomiast doskonale widoczny z nadrzecznego Bulwaru im. Macieja Kilarskiego.
Malborczycy komentują dzieło jako bardzo estetyczne i sugestywne. To kolejna atrakcja turystyczna, przy której warto zrobić pamiątkowe zdjęcie. Przy okazji mieszkańcy wyrażają nadzieję, że powstanie malowidła zachęci zarządcę mostu do odnowienia sąsiedniego filaru drugiego mostu drogowego (zwanego starym), który wymazany został przez pseudografficiarzy.
Napisz komentarz
Komentarze