Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Eco-Miasto: Gdańsk wzorem dla innych gmin

Gdańsk zdobył nagrodę Eco-Miasto w kategorii „Gospodarka wodna”, potwierdzając swoją pozycję lidera w zarządzaniu zasobami wodnymi. Miasto wyznacza nowe standardy w retencji wód opadowych, chroniąc przed suszą i podtopieniami dzięki innowacyjnym projektom, które inspirują inne polskie samorządy.
Magda Młochowska, Piotr Kryszewski, Eco-Miasto, nagroda
Magda Młochowska, dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy i Piotr Kryszewski, dyrektor zarządzający ds. Zielonego Gdańska z nagrodami Konkursu Eco-Miasto organizowanego od 2013 roku

Autor: Szymon Pulcyn | Urząd m.st. Warszawy

Gdańsk otrzymał również wyróżnienia w obszarach efektywności energetycznej, zielono-błękitnej infrastruktury oraz zrównoważonej mobilności, potwierdzając swoją wszechstronną dbałość o środowisko. Do Gdańska trafiła także nagroda specjalna, ufundowana przez Ambasadę Francji w Polsce, którą jest wizyta studyjna we Francji.

Gdańsk wyznacza trendy

Gdańsk od lat wyznacza trendy w zarządzaniu wodami w Polsce. W dobie zmian klimatu, które przynoszą zarówno długotrwałe susze, jak i intensywne opady, zieleń retencyjna stała się kluczowym elementem miejskiej infrastruktury a Gdańska Polityka Małej Retencji jest inspiracją dla wielu miast, które przejmują gdański model retencji.

– Do tej pory w Gdańsku powstało ponad 220 ogrodów deszczowych i innych form zieleni przeznaczonej do magazynowania deszczówki. Wśród nich znajdują się zarówno publiczne, jak i prywatne inwestycje. W samym 2023 roku spółka Gdańskie Wody uzgodniła projekty retencji, które będą w stanie pomieścić blisko 100 000 m³ wody, co odpowiada pojemności zbiornika retencyjnego. To pokazuje, jak duży wpływ na ochronę miasta przed podtopieniami ma rozwój zielonej infrastruktury – mówi Piotr Kryszewski, dyrektor zarządzający ds. Zielonego Gdańska, który odbierał nagrodę.

Największa pojemność wód opadowych w Polsce

Od 2001 roku Gdańsk znacząco rozbudował infrastrukturę retencyjną, powiększając sieć zbiorników retencyjnych o 27 nowych obiektów, osiągając obecnie 54 zbiorniki o łącznej pojemności 750 000 m³. W planach są kolejne inwestycje, które do 2030 roku mają zwiększyć pojemność retencyjną do 1 000 000 m³.

W ramach projektu „Zielone Miasto” miasto kontynuuje rozwój sieci kanalizacyjnej, która od 2001 roku rozrosła się o 310 km, osiągając łącznie 800 km długości. Nowe sieci projektowane są z wykorzystaniem najnowszych danych o intensywności opadów, takich jak atlas IMGW z 2023 roku. Miasto zostało także docenione za ochronę ujęć wody, minimalne straty wody w systemie wodociągowym. Dodatkowo, nagrodzono duży procent zwodociągowania i skanalizowania.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama