Ruszyły ponowne szczepienia na COVID-19
Od środy, 23 października Ministerstwo Zdrowia zaczęło wystawiać elektroniczne skierowania na szczepienia przeciw COVID-19 na Internetowym Koncie Pacjenta. Jako pierwsi skierowania otrzymali pacjenci w wieku powyżej 60 lat oraz dzieci młodzież i dorośli obciążeni chorobami współistniejącymi, a także pracownicy ochrony zdrowia. Szczepienia preparatem Spikevax JN.1,który działa na nowy podwariant koronawirusa JN.1 Omikron, rozpoczęto w piątek.
- Trzeba pamiętać, że skierowanie na szczepienie może także zawsze wystawić lekarz POZ w przychodni lub lekarz w punkcie szczepień - mówi Monika Kierat, rzeczniczka pomorskiego oddziału NFZ. - Nie dotyczy to jednak aptek.
Na Pomorzu szczepienia wykonywane są w 130 placówkach , zarówno w przychodniach, jak i aptekach. Najwięcej, bo aż 87 podmiotów zgłosiło się w w Trójmieście. Lista punktów szczepień dostępna jest na stronie pacjent.gov.pl (https://pacjent.gov.pl/artykul/punkty-szczepien-przeciw-covid-19).
Jak wygląda dostępność do szczepień?
Obecnie do Polski trafiło zaledwie 300 tys. szczepionek. Jednak jak zapewnia resort zdrowia, dodatkowe 700 tys. dawek zostanie dostarczonych do końca października. Osoby, które zapisują się przez Internetowe Konto Pacjenta, mogą umówić się na zabieg w najbliższej miejscu zamieszkania placówce, dysponującej preparatem Spikevax JN. Pozostali, którzy chcą zarejestrować się telefonicznie, muszą skorzystać z telefonów, udostępnionych wraz z listą placówek.
Problem w tym, że nie wszystkie telefony są odbierane. W piątek przed południem nie udało się nam dodzwonić m.in. do apteki w Pucku, pod udostępniony numer SOPMED-u w Sopocie oraz do Przychodni Kartuska w Gdańsku.
- Jesteśmy małą placówką, więc przysłano nam jedynie 20 szczepionek - słyszę w przychodni Baltic Clinik na gdyńskim Witominie. - Wszystkie zostały już zarezerwowane i liczymy na kolejną partię.
CZYTAJ TEŻ: Coraz więcej zachorowań na COVID-19! Doczekamy w zdrowiu do szczepień?
O wiele większa, wielospecjalistyczna Przychodnia Mickiewicza w Gdańsku-Wrzeszczu może, zgodnie z odgórnym limitem, zamówić 100 szczepionek tygodniowo.
- Przez pierwsze trzy godziny zaszczepiliśmy około 25 osób - informuje osoba odpowiedzialna za szczepienia. - Do rejestracji zgłaszają się kolejni chętni. Zainteresowanie jest bardzo duże, mogą się u nas szczepić także pacjenci innych placówek. Większość terminów została już zarezerwowana, ale zostało jeszcze trochę wolnych miejsc. Zapraszamy kolejne, zainteresowane osoby. W przyszłym tygodniu trafi do nas następna partia 100 szczepionek.
Trochę za późno?
Epidemiolodzy uważają, że obecna akcja szczepień zostaje przeprowadzona zbyt późno. Zdaniem Głównego Inspektora Sanitarnego dr. Pawła Grzesiowskiego optymalnym terminem byłby koniec lipca.
Obecny wariant koronawirusa zbiera żniwo od lata. Tylko w piątek, 25 października zarejestrowano w kraju 535 nowych przypadków.
- Na Pomorzu zgłoszono we wrześniu 6023 zachorowań, a w pierwszej połowie października - 1557 - mówi Zbigniew Zawadzki, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.
Przy czym są to dane oficjalne, oparte na zgłoszeniach od lekarzy. W opinii ekspertów należy przemnożyć je przez 10, by uzyskać prawdziwy obraz sytuacji.
Polska spóźniła się ze szczepieniami ze względu na rozpoczęty jeszcze przez poprzedni rząd sądowy spór z Pfizerem o zapłatę za niewykorzystane preparaty. Musieliśmy czekać na zaakceptowanie innych szczepionek.
Napisz komentarz
Komentarze