To już dziewiąta edycja konkursu organizowanego od 2016 roku przez marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka. Jego przeprowadzeniem od początku zajmuje się Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku. Co roku doceniani są wybitni nauczyciele z pomorskich przedszkoli, szkół i innych placówek oświatowych.
Kandydatury w konkursie oceniane były przez komisję konkursową, która spośród wszystkich zgłoszeń wybrała 10 finalistów, a wśród nich 5 laureatów.
Nauczyciel Pomorza 2024. Znamy wyniki
W finałowej dziesiątce znaleźli się:
- Małgorzata Anna Fałtynowicz – nauczycielka języka polskiego z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 w Gdańsku;
- Tomasz Marek Kacik – nauczyciel fizyki z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tczewie;
- Krystyna Małgorzata Kożykowska – nauczycielka języka kaszubskiego, języka polskiego, oligofrenopedagog oraz wicedyrektor ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Dzieci Europy w Bytowie;
- Beata Sylwia Krzeszowska-Sarzyniak – nauczycielka historii, muzyki, wiedzy o społeczeństwie oraz historii i teraźniejszości z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Kwidzynie;
- Katarzyna Malinowska-Rezk – nauczycielka wychowania fizycznego z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 dla Niesłyszących i Słabosłyszących im. Jana Siestrzyńskiego w Wejherowie;
- Anna Rybakowska – nauczycielka języka polskiego oraz nauczycielka bibliotekarka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Drewnicy;
- Róża Skrzypska – nauczycielka języka polskiego oraz informatyki ze Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Kończewie;
- Anna Maria Świetlik-Ciba – nauczycielka języka polskiego, wychowawczyni grupy wychowawczej oraz surdopedagog z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 dla Niesłyszących i Słabosłyszących im. Jana Siestrzyńskiego w Wejherowie;
- Katarzyna Tomasiak – nauczycielka przedmiotów zawodowych (grafika i multimedia w reklamie, aranżacja przestrzeni, aranżacja wnętrz, grafika komputerowa, pracownia multimedialna, pracownia technik reklamy, projektowanie multimedialne, techniki reklamy, techniki graficzne, projektowanie graficzne, podstawy projektowania, tworzenie projektów reklamowych, koło plastyczne-wallart) z Zespołu Szkół Technicznych w Słupsku;
- Gabriel Marian Wołosewicz – nauczyciel chemii oraz przedmiotów zawodowych w zawodach: technik organizacji reklamy, technik eksploatacji portów i terminali, technik lotniskowych służb operacyjnych, z Powiatowego Zespołu Szkół w Redzie.
Kim jest Nauczyciel Pomorza 2024?
Ostatecznie główna nagroda i statuetka Nauczyciela Pomorza trafiła do Tomasza Marka Kacika. To nauczyciel fizyki z 25-letnim stażem pracy, zatrudniony w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tczewie. Jego kandydaturę zgłosił dyrektor szkoły.
Tomasz Kacik jest autorem i współautorem innowacji pedagogicznych: „Gdy Słońce było bogiem” (wykorzystanie w procesie edukacyjnym mechaniki gier, tzw. grywalizacji), „Programowanie to wspólne działanie” oraz „Nauki przyrodnicze po angielsku”.
Pasjonuje się astronomią. Tą pasją dzieli się z uczniami, organizuje dla nich cykliczne nocne obserwacje nieba oraz wykłady prowadzone przez pracowników szkół wyższych czy instytutów naukowych. Nauczyciel regularnie uzupełnia i poszerza swoją wiedzę przedmiotową i umiejętności dydaktyczno-wychowawcze, szczególnie w zakresie pracy z uczniem zdolnym. Pracował z uczennicą metodą tutoringu naukowego, efektem czego były jej sukcesy w konkursach z fizyki i informatyki, m.in. zdobycie tytułu finalisty w Naukowym Konkursie EXPLORY 2018 na projekt naukowo-badawczy. Uczniowie zdolni pod jego kierunkiem biorą udział w olimpiadach oraz konkursach fizycznych i astronomicznych, zostając ich laureatami bądź finalistami.
Nauczyciel Pomorza 2024 prowadzi dla swoich uczniów zajęcia pozalekcyjne z projektowania 3D, zajęcia polegające na zastosowaniu narzędzi IT w obserwacjach astronomicznych, koło olimpijskie oraz zajęcia z fizyki dla uczniów z powiatu tczewskiego w ramach projektu Zdolni z Pomorza.
Tomasz Kacik kształtuje w swoich wychowankach postawy prospołeczne – zachęca ich do czynnego udziału w wolontariacie: akcja zbierania karmy i kocy dla zwierząt z tczewskiego schroniska, świąteczne spotkania dla ubogich rodzin wielodzietnych oraz dla osób starszych i samotnych z Tczewa. Był także organizatorem szkolnej akcji zbierania elektrośmieci.
Nauczyciel chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem – jest aktywnym członkiem Zespołu Politechnicznego, w ramach którego spotykają się i działają nauczyciele matematyki, fizyki i informatyki I LO w Tczewie.
Kandydat jest także egzaminatorem egzaminu maturalnego z fizyki oraz ekspertem wchodzącym w skład komisji egzaminacyjnych i klasyfikacyjnych dla nauczycieli ubiegających się o awans na stopień zawodowy. Od 2019 roku pełni funkcję nauczyciela konsultanta – jest liderem sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli fizyki w Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku. Do jego zadań należy wsparcie metodyczne nauczycieli pracujących z uczniem zdolnym w projekcie Zdolni z Pomorza. Od 2024 roku jest liderem sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli przedmiotów: matematyka, fizyka i informatyka, projektu Zdolni z Pomorza – wsparcie regionalne. To autor i uczestnik nagrań Biblioteki metodyczno-dydaktycznej w ramach tego projektu.
Prowadzi zajęcia otwarte oraz szkolenia dla nauczycieli, m.in. warsztaty i konsultacje dla przyszłych nauczycieli przedmiotów przyrodniczych oraz ścisłych z Ukrainy. Publikuje artykuły metodyczne w czasopiśmie „Edukacja Pomorska”.
Nauczyciel był współorganizatorem wydarzeń popularnonaukowych dla społeczności lokalnej powiatu tczewskiego. W ramach tych imprez prowadził warsztaty popularyzujące fizykę i astronomię: „Wieczór Odkrywców w Curie”, „Noc Matematyki w Skłodowskiej”.
Tomasz Kacik współorganizował w I LO w Tczewie powiatowe konferencje dla nauczycieli, które stały się ważnym forum wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk pedagogicznych, przyczyniając się do podniesienia jakości nauczania w całym powiecie.
Komisja konkursowa wyróżniła jeszcze czwórkę nauczycieli:
- Małgorzatę Annę Fałtynowicz,
- Annę Rybakowską,
- Annę Marię Świetlik-Cibę,
- Gabriela Mariana Wołosewicza.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy. Patronat nad konkursem sprawowało „Zawsze Pomorze”.
Dotychczasowi laureaci konkursu z tytułem Nauczyciel Pomorza
- Rok 2016 – Piotr Sikorski – nauczyciel geografii w Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 im. Orła Białego w Słupsku.
- Rok 2017 – Maria Gajewska – nauczycielka języka polskiego ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Czersku.
- Rok 2018 – Małgorzata Klasa – nauczycielka rachunkowości finansowej, pracująca w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach.
- Rok 2019 – Robert Maciej Cyrta – nauczyciel historii, religii, wiedzy o teatrze w XX LO w Gdańsku.
- Rok 2020 – Maria Dorota Seibert – nauczycielka muzyki z I Liceum Ogólnokształcącego w Malborku.
- Rok 2021 – Zdzisława Głowienka – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej ze Szkoły Podstawowej nr 14 im. Ks. Grzegorza Piramowicza w Gdańsku.
- Rok 2022 – Małgorzata Błaszak – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, oligofrenopedagog ze Szkoły Podstawowej w Sztutowie.
- Rok 2023 – Anna Rzepa – nauczycielka designu, koordynatorka pracowni projektów uczniowskich 3LAB w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.
Napisz komentarz
Komentarze