Wystawa „Najdalsza Polska. Szczecin 1945-1948” składa się z 12 dwustronnych plansz, na których zostały przedstawione m.in. geneza postulatów oparcia granic Polski na Odrze, losy Polaków wywiezionych przez Niemców w czasie II wojny światowej na roboty do Szczecina, realia sowieckiej obecności w Szczecinie, transfer ludności polskiej z Kresów na Pomorze Zachodnie oraz budowa życia Kościoła katolickiego.
Oddzielnie została przedstawiona historia tworzenia się oporu mieszkańców Szczecina wobec łamania demokracji przez ekipę Bolesława Bieruta. Co ciekawe, na jednym ze zdjęć zobaczyć można też i jego samego, klęczącego podczas mszy świętej odprawianej w Szczecinie.
Wystawa była pokazywana już m.in. w Szczecinie i w Warszawie, a jej pomysłodawcą i kuratorem jest Piotr Semka, dziennikarz, publicysta i pisarz. Przed planszami zatrzymuje się wielu malborczyków. Szczecin i Malbork mają ze sobą wiele wspólnego – przed II wojną światową znajdowały się w granicach III Rzeszy, potem na tzw. Ziemiach Odzyskanych. Oba miasta były bardzo zniszczone i tzw. starówek nie odbudowano nigdy.
Napisz komentarz
Komentarze