Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Agnieszka Sikora nagrodzona Okularami księdza Kaczkowskiego. Doceniono też piłkarza Łukasza Piszczka

Prezeska Fundacji „Po drugie" Agnieszka Sikora została laureatką czwartej edycji konkursu o Nagrodę „Okulary ks. Kaczkowskiego". Nagrodę odebrała w Sopocie w sali Polskiej Filharmonii Kameralnej w Operze Leśnej w Sopocie. Ale nie było to jedyne wyróżnienie. Zasłużył na nie także były piłkarz reprezentacji Polski Łukasz Piszczek. I bynajmniej nie za ładne bramki.
Agnieszka Sikora
Prezeska Fundacji „Po drugie" Agnieszka Sikora została laureatką czwartej edycji konkursu o Nagrodę „Okulary ks. Kaczkowskiego"

Autor: Krzysztof Mystkowski KFP | UMS

Konkurs „Okulary ks. Kaczkowskiego. Nie widzę przeszkód" ma na celu wyróżnienie społeczników i instytucji aktywnie działających na rzecz innych osób. Bo tak żył i tak pracował właśnie patron nagrody - ksiądz Jan Kaczkowski.

- Ksiądz Jan Kaczkowski uczył, że pomaganie to maraton, codzienna praca, niezależnie od tego czy nam się chce czy nie, bo drugi człowiek tego od nas potrzebuje. Dziękuję księdzu Janowi za tę naukę. Nominowani do tegorocznej nagrody to właśnie takie osoby i za to należą im się wielkie brawa - mówiła podczas gali Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu.

CZYTAJ TEŻ: Mural ks. Jana Kaczkowskiego w Sopocie. Spogląda z okna kamienicy

Do nagrody nominowanych było 10 osób, które zostały wybrane przez kapitułę konkursową z kilkudziesięciu zgłoszonych kandydatek i kandydatów z całej Polski. Laureatką została Agnieszka Sikora. Na co dzień jest ona prezeską Fundacji „Po drugie", która wspiera młodych ludzi, którzy doświadczają bezdomności.

– W każdym napotkanym młodym człowieku dostrzega szansę na budowę dobrego życia, nigdy nie poddaje się w walce o jednostkę i mimo nazwy Fundacji, daje nie tylko drugą, ale też trzecią, dziesiątą i dwudziestą szansę. Wielokrotnie podkreśla, że fakt, iż ktoś nie jest gotowy do pracy nad sobą teraz, nie znaczy, że nie będzie gotowy za miesiąc czy rok. Jej fundacja co roku udziela pomocy kilkuset młodym osobom, zmieniając ich życie na lepsze, często zastępując dom. Kilkaset razy do roku Agnieszka Sikora nie widzi przeszkód – mówiła o laureatce Anna Specjał, prezeska Fundacji im. Ks. Jana Kaczkowskiego.

Nominowani do nagrody „Okulary ks. Kaczkowskiego. Nie widzę przeszkód" w 2024 roku. Fot. Krzysztof Mystkowski KFP/UMS

Agnieszka Sikora podkreślała, że najważniejsze jest, aby pokazywać ludziom, również młodym, że warto być dobrym dla innych.

– Staramy się pokazywać młodym ludziom, że opłaca się być człowiekiem przyzwoitym i że nie ma takich trudności, których nie da się pokonać. Pokonywanie tych trudności naprawdę boli i wymaga ogromnej odwagi i determinacji. Ale zawsze się opłaca. I jest możliwe – mówiła podczas odbierania nagrody Agnieszka Sikora.

Oprócz statuetki laureatka otrzymała również nagrodę finansową w wysokości 50 tys. złotych. Po raz kolejny podczas gali wręczono także tytuł i statuetkę „Oko-Celebryty”. Tę nagrodę zawsze otrzymuje osoba, która wykorzystując własną popularność pomaga przez to innym. W tym roku wyróżniono byłego już piłkarza m.in. Borussi Dortmund i reprezentacji Polski Łukasza Piszczka.

- Swoją popularność i doświadczenia wykorzystuje do niesienia pomocy innym, szczególnie tym najbardziej potrzebującym. Jest przykładem tego, że pomimo trudności i błędów z przeszłości, można zbudować coś wartościowego dla innych. Jego działalność charytatywna, otwartość na temat zdrowia psychicznego i zaangażowanie w tworzenie bezpiecznego środowiska dla młodych ludzi sprawiają, że spełnia wszystkie kryteria, aby dołączyć do grona wyjątkowych osób, które z zaangażowaniem „widzą" drugiego człowieka" – uzasadniała w laudacji Magdalena Sekuła, siostra ks. Jana Kaczkowskiego.

Po uroczystości goście bawili się podczas bankietu, na który jedzenie przygotował – razem z wolontariuszami z Powiatowego Zespołu Szkół w Kłaninie - Patryk Galewski, a więc pierwowzór bohatera filmu „Johnny". Galewski, mimo trudnej przeszłości, dzięki księdzu Kaczkowskiemu dostał kolejną szansę od życia i obecnie jest kucharzem, szefem kuchni, a także prowadzi m.in. projekt PAKA – Inne Garowanie i spotyka się z młodymi ludźmi.

Nominowani do nagrody „Okulary ks. Kaczkowskiego" w 2024 roku

  • Wioleta Żywicka – pielęgniarka z 31-letnim stażem, wspiera i opiekuje się parami oczekującymi na narodziny dziecka obarczonego chorobą,
  • Iwona Lis – prezes fundacji Forani, pomaga osobom poszkodowanym w wypadkach oraz osobom z niepełnosprawnościami,
  • Jolanta Golianek – psychotraumatolog, niesie pomoc osobom po oparzeniach,
  • Małgorzata Szumowska – edukatorka, twórczyni "Niewidzialnej Wystawy",
  • Angelika Steciak – koordynator Hospicjum dla Dzieci w Kielcach,
  • Rafał Średziński – prezes Stowarzyszenia "My dla Innych", zaraża świat pozytywnymi zmianami postrzegania osób z niepełnosprawnościami,
  • Aleksandra Lehmann – psycholog, terapeutka, trenerka edukacyjna i organizatorka społeczności lokalnej,
  • Agnieszka Sikora – prezeska Fundacji "Po drugie", wspiera młodych ludzi doświadczających bezdomności,
  • Barbara Sadowska – przewodnicząca zarządu Fundacji Barka, współtwórczyni systemu na rzecz integracji społecznej osób z grup wykluczonych społecznie,
  • Stowarzyszenie Dzieciom i Młodzieży Wędka im. każdego Człowieka – organizacja dająca dzieciom i młodzieży równe szanse na odnalezienie swojego miejsca w życiu.

Organizatorzy konkursu o Nagrodę „Okulary ks. Kaczkowskiego": Fundacja im. ks. Jana Kaczkowskiego, Miasto Sopot, Miasto Puck, Marszałek Województwa Pomorskiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama