W Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej umieszczane będą w formie elektronicznej zbiory, do których dostęp jest bardzo ograniczony z uwagi na konieczność ochrony oraz zachowania w odpowiednim stanie. Udostępnionych już zasobów szukać można pod adresem https://pbc.gda.pl/
Biblioteka Muzeum Zamkowego w Malborku nie dysponuje licznym zasobem zbiorów specjalnych, mnóstwo unikalnych dzieł uległo rozproszeniu w czasie II wojny światowej. Obecnie zasób ten zawiera 150 dzieł. Znajdują się wśród nich trzy rękopisy z okresu wieków XV-XIX oraz 147 starodruków pochodzących z okresu XVI-XVIII wieku. Pierwszy starodruk udostępniony w zasobach PBC związany jest w szczególny sposób z malborską warownią.
To dzieło "Commentariorum Chotinensis belli libri tres" wydane w roku 1646 roku nakładem gdańskiego księgarza Jerzego Förstera. Pełny tytuł brzmi: Commentariorvm Chotinensis Belli Libri Tres. Auctore Iacobo Sobieski, In ea expeditione ex Ordine Equestri Commissario post vero Castellano Cracoviensi. Opus Posthumus. Dantisci Sumptibus Georgii Forsteri MDC XXXXVI.
Autorem jest Jakub Sobieski (1590-1646), działacz polityczny, pamiętnikarz, ojciec króla Jana III Sobieskiego (1629-1696). Jako doradca Stanisława Lubomirskiego (1583-1649) brał on udział w wojnie polsko-tureckiej zakończonej wygraną bitwą pod Chocimiem w 1621 roku. To swoisty pamiętnik opisujący przebieg wojny oraz prowadzone przez Sobieskiego rokowania pokojowe.
Jak czytamy w informacji Muzeum Zamkowego niezwykłość tego druku potwierdza jednak jeszcze inny fakt. Znajdował się on bowiem niegdyś w prywatnej bibliotece wojewody pomorskiego i starosty malborskiego Gerarda Dönhoffa (Denhoffa, 1589-1648), o czym świadczy znajdujący się wewnątrz jego własnoręczny podpis!!! Dönhoff wraz ze swoim bratem Ernestem brał udział w wyprawie chocimskiej jako dowódca piechoty niemieckiej i prawdopodobnie żywy związek z opisywanymi wydarzeniami spowodowały, że nabył to dzieło do swoich zbiorów. Warto zauważyć, iż w okresie staropolskim zamek malborski, który oprócz swego rezydencjonalnego charakteru, pełnił również ważną funkcję administracyjną, a według źródeł w mieszkaniu usytuowanym w skrzydle północnym Zamku Średniego rezydowali, choć nie stale, starostowie i ekonomowie. Jest więc wielce prawdopodobne, iż ten konkretny egzemplarz przez lata urzędowania Denhoffa mógł znajdować się również na zamku.
Przedstawione dzieło jest już dostępne w zasobach Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej. Sprawdziliśmy! Notabene zasoby te powiększają się błyskawicznie.
Napisz komentarz
Komentarze