We wrześniu ludzie z całego świata łączą się, aby wspólnie zadbać o los naszej planety. Związana z międzynarodowym świętem ekologicznym World Cleanup Day, akcja Sprzątanie Świata jest inicjatywą, która ma na celu zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska oraz zwiększenie społecznej świadomości na temat problemów ekologicznych. Tegoroczna jesienna edycja jest głównie skierowana do placówek oświatowych, ale może w niej wziąć udział również każdy mieszkaniec.
Inicjatywa rozpoczęła się w 1993 roku, w Australii, gdzie żeglarz Ian Kiernan rozszerzył ideę CleanUp Australia na resztę świata. Od tego czasu, co roku w kampanii Clean Up The World uczestniczy około 40 milionów osób, które aktywnie angażują się w projekt. W Polsce natomiast od początku akcję koordynuje Fundacja Nasza Ziemia, która zachęca, aby w przedostatni weekend września zaangażować lokalne społeczności do posprzątania najbliższego otoczenia.
Gdańsk zaangażowany ekologicznie
W tym roku Gdańsk aktywnie włącza się w kampanię. Już 20 września w godzinach 9:00-13:00 sprzątanie miasta odbędzie się w czterech lokalizacjach:
- wejście na plażę nr 26, Gdańsk Stogi
- wejście na plaże nr 41, Gdańsk Brzeźno
- przy molo w Brzeźnie
- wejście na plażę nr 73, Gdańsk Jelitkowo.
Czyste Miasto Gdańsk w ramach akcji zapewni uczestnikom worki na śmieci, rękawiczki jednorazowe oraz materiały edukacyjne. Na miejscu na zainteresowanych będą na czekać świeże, sezonowe owoce oraz woda. Organizatorzy zachęcają również do zabrania wielorazowych butelek, by jeszcze bardziej przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia.
– Zanieczyszczenie środowiska przez zalegające odpady jest poważnym problemem o wymiarze globalnym. Razem możemy to zmienić, zaczynając od własnego podwórka. Zadbajmy o czystość i porządek naszego kawałka Ziemi i bądźmy przykładem dla innych – podkreśla Piotr Kryszewski, dyrektor zarządzający ds. Zielonego Gdańska.
Choć w Gdańsku czas na zgłoszenia grup już minął, w poszczególnych miastach regionu zapisy jeszcze trwają. Między innymi w Słupsku, zainteresowani mogą zgłaszać chęć udziału w akcji do połowy przyszłego tygodnia, natomiast w Gdyni do 13 września.
Sprzątanie Pomorza
W kampanię oprócz Gdańska, zaangażowane są również inne miasta na Pomorzu.
W Gdyni mieszkańcy mogą się zgłosić do akcji za pomocą formularza zgłoszeniowego na stronie https://wyrzucamto.pl/, a następnie umówić się z Wydziałem Środowiska Urzędu Miasta Gdyni na odebranie niezbędnych worków i rękawic. Należy pamiętać o konieczności zgłoszenia miejsca, które mamy zamiar porządkować oraz określić lokalizację pozostawienia worków. Ma to na celu ułatwienie pracy pracowników odpowiedzialnych za odbieranie odpadów. W Gdyni do akcji przyłączą się również nurkowie, którzy w sobotę 21 września będą porządkować podwodne tereny.
Słupsk natomiast przez cały tydzień będzie promował ekologiczne postawy. Najpierw 16-18 września na placu Zwycięstwa odbędą się Eko-spotkania w namiocie, które mają na celu zwiększenie świadomości na temat ekologii oraz zrównoważonego transportu. Na mieszkańców czekać będą quizy oraz upominki m.in. ekologiczne torby. Następnie w dniach 20-21 września odbędzie się akcja „Sprzątanie Świata”. Wszystkie zainteresowane grupy mają czas do 17 września na zgłoszenie się do Referatu Gospodarki Odpadów Komunalnych Urzędu Miejskiego. Na koniec tygodnia w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności odbędzie się Dzień Bez Samochodu. Będzie miał on miejsce 22 września w godzinach 11:00-14:00. W ramach wydarzenia zorganizowano akcję, której uczestnicy będą musieli pokonać trasę o długości 9 km, rozwiązując przy tym zagadki w punktach kontrolnych. Tego dnia transport miejski w Słupsku będzie bezpłatny.
Gmina Szemud również angażuje swoich mieszkańców do uczestnictwa w Sprzątaniu Świata, zapewniając worki na śmieci oraz jednorazowe rękawiczki. Zgłoszenia należy kierować do sołtysów poszczególnych sołectw. Organizatorzy zachęcają uczestników do zebrania fotorelacji z wydarzenia, która pomoże podsumować akcję. Oprócz tego, jak co roku Urząd Gminy Szemud przekaże koordynatorom kiełbaski tuż przed rozpoczęciem akcji - w ramach podziękowania za zaangażowanie ekologiczne.
Napisz komentarz
Komentarze