Szacuje się, że choroby otępienne dotykają do 7 procent społeczeństwa w wieku powyżej 60 lat. W dodatku, ze względu na wydłużanie się średniej długości życia, należy się spodziewać szybkiego przyrostu przypadków demencji. Naukowcy szacują, że do 2040 roku na całym świecie na demencję zachoruje 81,1 milionów ludzi – obecnie jest ich około 50 milionów.
Zapewnienie należytej opieki wszystkim chorym to poważny problem społeczny. Wielu krewnych osób z demencją pozostawionych jest samym sobie z codziennymi wyzwaniami, jakie niesie ta sytuacja. Konsekwencją tego jest nierzadko wykluczenie opiekunów z życia społecznego. Dlatego cenne są wszelkie inicjatywy mogące z jednej strony ułatwić im pozyskanie fachowej wiedzy, jak wspomagać swoich bliskich cierpiących na choroby otępienne, z drugiej zaś doświadczyć wzajemnego wsparcia emocjonalnego oraz możliwość wymiany doświadczeń.
W sobotę 31 sierpnia Marlena Meyer, gerontopedagożka, ekspertka z Fundacji Dementia Action Alliance Polska, specjalizująca się w tematyce choroby Alzheimera i innych form demencji oraz Aneta Banek-Tabor, dyplomowana pielęgniarka, specjalistka w Biurze Integracji Społecznej Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Szczecinie, poprowadziły w Gdańsku warsztaty „Za rękę przez mgłę”. Skierowane one były właśnie do osób, które bądź już opiekują się chorymi, bądź też profilaktycznie chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat chorób otępiennych mając w perspektywie sytuację, gdy taka osoba może znaleźć się pod ich opieką. Podczas ośmiogodzinnych zajęć ich uczestnicy i uczestniczki, poza wykładami, uczestniczyli w ćwiczeniach pozwalających lepiej zrozumieć, jak czuje się osoba, która cierpi na chorobę otępienną, jakim ograniczeniom podlega.
– Frekwencja dopisała. Byli zarówno seniorzy opiekujący się współmałżonkami, jak i osoby w sile wieku, mające pod opieką któregoś z rodziców lub dziadków – mówi Oliwia Woźnicka-Wiśniewska, prezeska organizującego warsztaty Stowarzyszenia Babizna. – Okazało się, że jest duże zapotrzebowanie na tego typu zajęcia, o czym zresztą ich uczestnicy pisali w ankiecie, którą im rozdaliśmy. Z tego powodu postanowiliśmy zorganizować kolejną edycję warsztatów, ale nie mogę jeszcze podać szczegółów.
Sobotnim warsztatom towarzyszyła wystawa fotografii pt. „To, czego nie pamiętam”, autorstwa Marii Piegat, tegorocznej absolwentki ASP.
– Demencja jest chorobą złożoną z wielu różnych czynników, głównie uznaje się, że aby mówić o osobie nią dotkniętą, należy stwierdzić zaburzenia pamięci połączone z nieumiejętnością funkcjonowania – mówi artystka. – Współwystępującymi czynnikami tej choroby, które zdecydowałam się pokazać w mojej pracy, są zaburzenia w orientacji, czasie i przestrzeni, zanik rozpoznawania bliskich, siebie samego, objawy wędrowania, a także tzw. ucieczek.
Fotografie na wystawie są kreacyjnie stworzonymi sytuacjami i nie przedstawiają osób chorych na demencję.
Stowarzyszenie Babizna – nazwa w języku staropolskim oznaczała spadek po babce – od 2021 roku prowadzi działania i projekty skierowane do mieszkańców/nek Gdańska i okolic. Jego celem jest działanie na rzecz różnorodności społecznej i przeciwdziałanie wykluczeniu, edukacja kulturalna, promowanie kultury regionalnej i integracja lokalnej społeczności. Swoje działania prowadzi włączając lokalną społeczność w działania kulturalne (Chodzą Słuchy), edukacyjne ((Nie)równe na rynku pracy) i integracyjne (Sąsiedzka Potańcówka, Herbatka z Babizną).
Projekt warsztatów „Za rękę przez mgłę” dofinansowany został ze środków Gminy Miasta Gdańska w ramach zadania publicznego Gdański Fundusz Senioralny 2024-26.
Napisz komentarz
Komentarze