Kiedy 1 czerwca ubiegłego roku następowało oficjalne przejęcie przez grupę American Heart of Poland (AHP) odpowiedzialności za szpital w Sztumie, nie wszyscy przyjmowali za dobrą monetę zapowiedzi zarządu grupy o szerokich planach zmian, jakie zostaną wprowadzone. Mowa była o naprawdę dużych pieniądzach, rzędu kilkudziesięciu milionów złotych. Tymczasem świeżo w pamięci pacjentów, mieszkańców i samorządowców z całego regionu było ogłoszenie upadłości przez poprzedniego operatora, spółkę Szpitale Polskie.
Grupa AHP nie była w Sztumie nieznanym podmiotem. Stała za niekwestionowanym sukcesem nowo powstałego tu oddziału kardiologii, który szybko zyskał wielkie uznanie pacjentów. Lecz co innego poprowadzić jeden oddział, co innego cały szpital, mający oddziałów czternaście. Prezes grupy Adam Szlachta ze spokojem odpowiadał na liczne pytania i zapowiedział sprawne przygotowanie tzw. masterplanu zmian, które zostaną w Sztumie zrealizowane. Zapewnił ponadto, że szybko nastąpią zakupy sprzętu niezbędnego dla sprawnego działania szpitala.
Tak też się stało, sprowadzono urządzenia łącznej wartości ponad 6,5 mln zł, wśród nich nowy tomograf komputerowy.
Co z masterplanem?
Jako pierwsi mieli poznać ten dokument radni powiatu sztumskiego, bowiem to zadaniem powiatu jest zapewnienie mieszkańcom opieki szpitalnej. Przedstawiciele grupy AHP materiał przywieźli, szczegółowo przedstawili, po czym otrzymali coś w rodzaju absolutorium – radni jednogłośnie opowiedzieli się za przyjęciem planu. Podstawowe stwierdzenie grupy to, że celem gruntownej modernizacji jest znaczące podniesienie jakości i dostępności opieki specjalistycznej w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej oraz podniesienie komfortu pracy pracowników szpitala. Najciekawsze są szczegóły projektu.
Zakres planowanych prac jest chyba największy w historii sztumskiej lecznicy. Uwzględnia modernizację blisko... tysiąca pomieszczeń!
– Te działania pozwolą na podniesienie standardu świadczonych usług medycznych w obszarze chorób cywilizacyjnych, co jest kluczowe w kontekście rosnących potrzeb zdrowotnych mieszkańców powiatu sztumskiego. Do tej pory placówka została wyposażona w sprzęt medyczny za ponad 6,5 miliona złotych, w tym roku na ten cel przeznaczymy kolejne 2 miliony. Szpital będzie dysponował m.in. rezonansem magnetycznym – mówił Marcin Bruszewski, dyrektor ds. inwestycji AHP. - Wszystkie sale dla pacjentów będą wyposażone w węzły sanitarne oraz klimatyzację. Zwiększy się znacząco także liczba łóżek: z 234 do 318. O 10 łóżek został już powiększony Oddział Kardiologii, który w tym roku został dodatkowo zmodernizowany i wyposażony m.in. w nowoczesny angiograf.
Jak zapowiedziała Agnieszka Jóźwik, dyrektor operacyjny ds. szpitalnictwa grupy AHP, podobne powiększenie przejdzie również Oddział Rehabilitacji, w tym strefa rehabilitacji kardiologicznej, neurologicznej oraz ogólnoustrojowej. Dla mieszkańców powiatu sztumskiego będzie dostępna dzienna rehabilitacja w komfortowych warunkach.
– Na jednej z wyższych kondygnacji szpitala znajdzie się apteka szpitalna oraz laboratorium. Apteka będzie wyposażona w nowoczesny system przekazywania produktów farmaceutycznych na terenie całego szpitala, wykorzystując tzw. pocztę pneumatyczną - wyjaśnił Tomasz Biegun, dyrektor ds. inwestycji i remontów grupy AHP.
Powszechnie wiadomo, że długość naszego życia stale wzrasta, jest to jednak związane z występowaniem wielu dolegliwości związanych z podeszłym wiekiem. Bardzo cenne będzie niemal trzykrotne powiększenie liczby łóżek w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym szpitala.
– Zgodnie z tym, że koncentrujemy się na rozwiązaniach zorientowanych na potrzeby starzejącego się społeczeństwa, w planach gruntownej modernizacji uwzględniliśmy zwiększenie liczby łóżek w Zakładzie Opiekuńczo Leczniczym, z 32 do 94. Stanowisk dla pacjentów wentylowanych mechanicznie będzie 10 – poinformowała Agnieszka Jóźwik.
Na terenie szpitala znajduje się budynek zajmowany przez Karetki Sztumskie – sama nazwa wskazuje profil działania spółki. Jej siedziba również przejdzie modernizację, karetki otrzymają nową wiatę do parkowania. W nowoczesnej przestrzeni ma funkcjonować m.in. Podstawowa Opieka Zdrowotna.
Zmiany za sto milionów złotych
Wszystkie inwestycje w sztumskim szpitalu mają kosztować blisko 100 milionów złotych. Wprowadzane zmiany związane są jednak nie tylko z kwestiami finansowymi. Wygaszono już działanie ginekologii i położnictwa oraz opieki neonatologicznej. Przewidywane jest zamknięcie oddziału pediatrycznego, z roku na rok przyjmującego mniej pacjentów. Takie decyzje nie spotkały się z dobrym przyjęciem ze strony mieszkańców Sztumu i okolic, lecz gotowość pomocy medycznej na podobnych oddziałach zapewniają inne lecznice, zwłaszcza szpital w Malborku, odległy o zaledwie 12 km.
Zmiany organizacyjne wywoływały też obawę o przyszłość zatrudnienia. Tymczasem grupa AHP zapowiada przyjęcie nowych pracowników. Od czerwca tego roku zatrudniono już 13 osób.
– Podczas tworzenia planu modernizacji placówki, konsultowaliśmy się z zespołem szpitala, uwzględniając jego opinie. Wprowadziliśmy 90 procent zgłoszonych uwag – dodała Agnieszka Jóźwik.
Operator szpitala zapewnia, że cały „masterplan” został gruntownie przemyślany, zwłaszcza pod kątem przewidywanych potrzeb medycznych ze strony mieszkańców regionu. Stąd wynikają już wprowadzane zmiany oraz to, co zaplanowano. Prezes grupy Adam Szlachta podkreślał już rok temu, że zabezpieczono pełne finansowanie wszystkich prac. Postęp realizacji będziemy uważnie śledzić.
Napisz komentarz
Komentarze