Budżety obywatelskie - nazywane też partycypacyjnymi - są realizowane w wielu samorządach lokalnych. Trzeba podkreślić, że samorząd nie ma obowiązku organizowania takiego budżetu. Są przykłady miast czy gmin, gdzie z budżetu obywatelskiego zrezygnowano. Choćby w Sztumie, gdzie po kilku latach powrócono do funduszy sołeckich. Kwidzyn pozostaje przy takiej formie społecznej aktywizacji mieszkańców. Z dobrymi, jak się wydaje, rezultatami. Weźmy pod uwagę rok 2023. Wtedy w ramach bu8dżetu obywatelskiego Kwidzyna zrealizowano następujące projekty:
- wykonanie i montaż mobilnego boiska piłkarskiego przy ul. Sportowej,
- oświetlenie boiska górnego na stadionie miejskim,
- zajęcia nauki pierwszej pomocy w szkołach podstawowych,
- zagospodarowanie terenu wzdłuż ścieżki rowerowej przy ul. Toruńskiej (jeszcze trwa),
- plac zabaw na terenie przedszkola z oddziałami integracyjnymi,
- wystawienie spektaklu komediowego przez amatorską grupę teatralną na cel charytatywny,
- ustawienie zdrojów wody pitnej.
CZYTAJ TEŻ: Wiadukt pod Kwidzynem ozdobiony muralami z krzyżackimi zamkami
Sporo zadań, lecz do podziału jest duża suma pieniędzy, w budżecie na rok 2025 to ponad milion złotych. Wiele zadań opiewa na znacznie mniejsze sumy, rzędu 20-50 tysięcy, dlatego można ich wykonać nawet kilkanaście.
Kiedy upłynie termin zgłaszania propozycji do budżetu obywatelskiego, następuje ich ocena formalna. Nie od strony tego, czy warto coś robić, czy nie. Chodzi o spełnienie kilku warunków formalnych. Wśród nich jest m.in. taki, by zgłaszane zadanie mieściło się w ramach zadań własnych gminy. Ponadto dany projekt powinien być możliwy do zrealizowania w trakcie jednego roku, choć z dopełnieniem tego warunku bywają trudności. Kiedy lista końcowa projektów będzie gotowa, nastąpi głosowanie mieszkańców, które decyduje o tym, które wnioski zostaną wykonane, które niestety nie.
Wszelkich informacji szczegółowych zasięgnąć można na stronie internetowej Kwidzyńskiego Budżetu Obywatelskiego.
Napisz komentarz
Komentarze