Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Święto Kociewia zagości podczas Jarmarku Dominikańskiego

Jak co roku podczas Jarmarku Dominikańskiego w Gdańsku Kociewie będzie miało swoje święto. Tym razem dzień pełen atrakcji promujących ten malowniczy region w każdy możliwy sposób przypada na piątek 2 sierpnia. Kociewiacy skrzykują się na wyjazd do Gdańska. W programie wydarzenia m.in. barwny korowód Kociewiaków, strefa wystawiennicza, występy zespołów regionalnych czy też wystawa artystyczna twórców z Kociewia.
Święto Kociewia, Jarmark Dominikański

Autor: LOT Kociewie

Święto Kociewia jest jednym z przedsięwzięć, promujących kulturę jednego z ważniejszych subregionów Województwa Pomorskiego podczas trwania Jarmarku św. Dominika. Jest połączeniem kilku przedsięwzięć, w których udział bierze zazwyczaj około 1000 osób. W ich organizację corocznie włączają się samorządy i instytucje z regionu – (Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim, Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE, Fabryka Sztuk z Tczewa, Starogardzkie Centrum Kultury, Lokalne Grupy Działania Chata Kociewia i Wstęga Kociewia, Powiaty Starogardzki, Tczewski i Świecki oraz miasta i gminy Kociewia. Na Święto Kociewia docierają także samodzielnie mieszkańcy, ale i sympatycy tego regionu.

CZYTAJ TEŻ: Zaczyna się Festiwal Cudów, czyli 764. Jarmark św. Dominika

Kociewiacy swoje święto podczas gdańskiego jarmarku mają już od kilkunastu lat. Każda kolejna edycja spotyka się wciąż rosnącym zainteresowaniem. Z roku na rok impreza staje się bardziej popularna wśród mieszkańców Pomorza, którzy chętnie poznają kulturę kociewską. Jak podkreśla organizator Jarmarku Św. Dominika, to też doskonała okazja, aby pokazać różne aspekty kultury Kociewia poza Regionem. Dzięki temu również turyści odwiedzający w tym czasie Jarmark św. Dominika mogą dowiedzieć się czegoś ciekawego o Kociewiu oraz grupie etnograficznej jaką są Kociewiacy. 

A wszystko tradycyjnie rozpocznie się od Korowodu Kociewskiego. To nie tylko przemarsz mieszkańców regionu i sympatyków Kociewia, ale okazja do zaproszenia gdańszczan, gości jarmarku do dołączenia. Kociewiacy śpiewem i tańcem zapraszają przechodniów do wspólnej zabawy. Muzyka kociewska, ta regionalna i współczesna oraz uliczne tańce w barwnych kociewskich strojach ukazują Kociewie jako ciekawy region, który ze swoją ofertą kulturalną pozwala przyłączyć się do świętowania. Korowód Kociewski i zawsze spotyka się z ogromnym zainteresowaniem przechodniów i turystów. 

Jak co roku Lokalna Organizacja Turystyczna Kociewie na święto regionu przygotowuje 1000 okazjonalnych znaczków i za każdym razem nie tylko wszystkie trafiają do uczestników Kociewskiego Korowodu, ale jeszcze ich brakuje dla wszystkich chętnych. Z roku na rok grono maszerujących powiększa się, są to sami Kociewiacy, ale i po prostu mieszkańcy Pomorza, którzy określają siebie Przyjaciółmi Kociewia. 


W tym roku trasa Korowodu biegnąć będzie poniższymi ulicami: Zielona Brama – Długi Targ – ul. Długa – ul. Tkacka – ul. Kołodziejska – ul. Św. Ducha – Targ Drzewny – ul. Kowalska – ul. Na Piaskach – Wielkie Młyny – Plac Heweliusza

Kociewski Korowód wyruszy sprzed Zielonej Bramy o godz. 16:00. Chętni mogą się dołączyć na każdym etapie przemarszu.

ZOBACZ TAKŻE: Wiele wydarzeń towarzyszących jarmarkowi określanych było mianem cudów

Tegoroczne Kociewie Art to wystawa prac artystów (malarzy, grafików, rzeźbiarzy itp.) związanych z Kociewiem zorganizowana w Nadbałtyckim Centrum Kultury. Uroczysty wernisaż odbędzie się o godz. 18.00 w Ratuszu Staromiejskim (ul. Korzenna 33/35), zaś prace artystów będą dostępne na wystawie jeszcze kilka dni po wydarzeniu. Za wybór prac odpowiadają kociewskie jednostki kulturalne z Tczewa, Starogardu Gdańskiego oraz Świecia. Kociewie ART ma przede wszystkim za zadanie ukazać, odwiedzającym Nadbałtyckie Centrum Kultury, współczesne podejście do sztuki, która tworzona jest w tym regionie. Rozwój współczesnej kultury i sztuki Kociewia jest ważnym elementem dla mieszkańców Kociewia, którzy szukają swoich korzeni odkrywając na nowo dziedzictwo i tradycje. W tym roku na wystawie zaprezentowane zostaną prace: Magdaleny Haras, Adama Jakuba Harasa, Aleksandry Mocny i grupy malarskiej Towarzystwa Miłośników Ziemi Świeckiej.

W sferze kultury zawiera się także Kociewski Wieczór Jazzowy. Muzyka na żywo w Pubie Absinthe rozpocznie się o godz. 19.30. Wystąpią muzycy z Kociewia: Adam Wendt – ceniony nie tylko w kraju, ale i na świcie muzyk jazzowy, Piotr Chrapkowski, Krzysztof Paul, Adam Golicki.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama