Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Szukasz pomysłu na wakacje? Zajrzyj do Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich

Spędzając wakacje czy urlop na Mierzei Wiślanej warto zajrzeć do Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich. To oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Można tam zobaczyć unikalne już dziś łodzie rybackie, którymi niegdyś pływano po wodach zalewu i Zatoki Gdańskiej, sprzęt do połowów i budowy łodzi. To świat już dziś nieistniejący, lecz ciężka praca rybaków stanowiła codzienność mieszkańców Mierzei Wiślanej.
Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich

Autor: Piotr Piesik

Mierzeja Wiślana to region, który wbrew pozorom nie należy wcale do ubogich pod względem placówek muzealnych. Dość wspomnieć tylko Muzeum Stutthof w Sztutowie, specjalna wystawa znajduje się też w latarni morskiej w Krynicy Morskiej. Jedyne w swoim rodzaju jest Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich. Położone w bezpośrednim sąsiedztwie portu rybackiego, choć tenże port wygląda dziś całkiem inaczej niż miejsce cumowania dawnych łodzi rybackich. 

Muzeum Zalewu Wiślanego zaprasza w swoje progi

Ekspozycja zajmuje kilka obszernych hangarów, przed laty mieściły się tu warsztaty szkutnicze. Eksponowanych jest kilka zachowanych tradycyjnych łodzi rybackich, wśród nich 10-metrowej długości barkas żaglowy, imponujący solidnością wykonania i grubymi wiązaniami z dębowego drewna. Wyeksponowano tradycyjne narzędzia połowowe z przełomu XIX i XX wieku, wyposażenie zabytkowego warsztatu szkutniczego rodziny Schmidt z miejscowości Łaszka pod Sztutowem. Obejrzeć możemy także fragmenty łodzi, odnalezione w piaskach wybrzeża, pochodzące prawdopodobnie z rozbitych wraków. Kilkanaście kotwic wydobytych z dna zatoki i zalewu. Do tego oryginalny wóz na specjalnych kołach, którym przez plażę transportowano łódź ratowniczą. 

Zalew Wiślany to nie tylko rybołówstwo, to również miejsce uprawiania sportu bojerowego. Te ślizgi lodowe na zamarzniętym akwenie zalewu mogą latać z prędkością powyżej 100 km/godz. W zbiorach muzeum zachowano bojer "Ludowy 8". Co ciekawe, z bojerów korzystali także rybacy, kiedy w zimie łowili spod lodu. Zamiast maszerować po lodzie, łatwiej było wsiąść do bojera. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wycieczkowe rejsy statków powracają na Zalew Wiślany

Oryginalnym eksponatem jest rzeźba „Łódź” autorstwa Dominika Kotarby, wykonana z kilkudziesięciu tysięcy patyków wyrzuconych przez morze. 

Pomysł powołania Muzeum Zalewu Wiślanego pochodzi z lat 70-tych ubiegłego stulecia. Wtedy rozpoczęto gromadzenie rozmaitych zabytków z dziedziny rybołówstwa i szkutnictwa. W 2002 roku, z inicjatywy Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz Zarządu Gminy Sztutowo, utworzono cykliczną, sezonową wystawę pozyskanych eksponatów w barakach po byłych warsztatach szkutniczych w Kątach Rybackich. Nowa placówka została dwukrotnie nagrodzona wyróżnieniem „Sybilla” nadawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: jako ekspozycja Muzeum Zalewu Wiślanego w 2002 roku oraz za zorganizowanie wystawy „Zabytkowy warsztat szkutniczy z Łaszki” rok później. 17 października 2007 roku powstał tu oddział obecnego Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama