Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Śmiertelna „moda” na fentanyl dotarła do Polski? Pierwsze przypadki zgonów

Fentanyl zabija w ciągu roku kilkadziesiąt tysięcy osób w Stanach Zjednoczonych. W Polsce notuje się już także pierwsze przypadki zgonów. - Ten środek jest sto razy silniejszy od morfiny i uzależnia błyskawicznie - mówi dr n. med. Marek Suchorzewski, anestezjolog, specjalista leczenia bólu.
Fentanyl, Fentanyl w Polsce
W Polsce zanotowano pierwsze przypadki zgonów po zażyciu fentanylu

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Fentanyl w Polsce

Zgon młodej dziewczyny z Poznania, jak stwierdzono po badaniach toksykologicznych, został spowodowany zażyciem fentanylu. Wcześniej donoszono o kilku śmiertelnych przypadkach przedawkowania narkotyku w małej miejscowości na Mazowszu. Równocześnie w USA, gdzie narkomani "odkryli" fentanyl dwie dekady temu, zabija on nawet ponad 70 tys. osób rocznie.

Czym jest fentanyl?

- Jest to silny opioid o dużym potencjale uzależnienia  - mówi dr n. med. Marek Suchorzewski, anestezjolog, specjalista leczenia bólu. - Ten środek jest sto razy silniejszy od morfiny. Stosuje się go w leczeniu bardzo silnego bólu i w znieczuleniu podczas operacji. Działa silnie i krótko.

W  bólu przewlekłym stosowany jest w postaci plastrów, przyklejanych co trzy dni.

Fentanyl jako lek jest produkowany legalnie w wielu krajach świata, w tym także przez fabrykę Polfy w Warszawie. Ze względu na potencjalne zagrożenie jego użycie obwarowane jest wieloma ograniczeniami. - Może go zastosować tylko anestezjolog - podkreśla dr Suchorzewski. - Jedynie w wyjątkowych wypadkach inny specjalista. Należy wiedzieć, jakie dawki można przepisać pacjentowi, by nie zagroziła mu niewydolność oddechowa.

Czy fentanyl jest w Polsce zagrożeniem?

W Polsce fentanyl jest dostępny w aptekach na receptę, w postaci tabletek podjęzykowych i podpoliczkowych, plastrów, aerozolu do nosa i ampułek.  Teoretycznie nie może trafić w ręce osób nieuprawnionych, w praktyce dochodziło do odzyskiwania opioidu metodami chałupniczymi z plastrów fentanylowych. Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego w tym roku doszło do 48 przypadków zatrucia fentanylem. Nie wskazuje to, szczęśliwie, na dużą skalę problemu.

A jak jest na Pomorzu?

- Nie dotarły do nas informacje o takich przypadkach - mówi kom. Karina Kamińska z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama