Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Fabryka frytek w Lęborku rozbuduje się

Farm Frites Poland zwiększa moce produkcyjne i rozbudowuje swój zakład. Firma otrzymała wsparcie od Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w ramach programu Polska Strefa Inwestycji.
(fot. archiwum firmy) 

Farm Frites Poland SA istnieje na polskim rynku od 1993 roku. Głównym przedmiotem działalności zakładu jest produkcja wyrobów z ziemniaków: frytek, placków i płatków ziemniaczanych. Firma zatrudnia 230 osób, przede wszystkim mieszkańców regionu lęborskiego. Przedmiotem nowej inwestycji będzie rozbudowa istniejącego zakładu w Lęborku oraz zwiększenie mocy produkcyjnych.

Głównym klientem firmy jest McDonald’s, który frytki z lęborskiej fabryki dostarcza do około 900 restauracji w 11 krajach europejskich.

- Utrzymanie pozycji wiodącego producenta wyrobów ziemniaczanych wymaga ciągłego rozwoju i stosowania coraz nowszych technologii - mówi Adam Klasa, prezes Zarządu Farm Frites Poland SA. - Dlatego inwestując w naszą przyszłość, zwiększamy moce produkcyjne, planujemy wdrażanie nowych produktów oraz rozwijamy kompetencje naszych pracowników. Rynek - co nie jest tajemnicą – wymaga od nas konkurencyjności  i nie jest łatwy. Rozbudowa linii produkcyjnych frytek i placków ziemniaczanych to kolejny krok w naszej działalności, który podejmujemy świadomie. Dzięki temu nie tylko wzrosną nasze możliwości produkcyjne, ale również zatrudnienie oraz współpraca z lokalnymi przedsiębiorstwami i dostawcami surowca. Nowe linie produkcyjne umiejscowione będą w dobudowanej do istniejącego budynku, nowej części hali produkcyjnej, i sama rozbudowa nie będzie w związku z tym bardzo widoczna. Proces inwestycyjny przewidziany jest na najbliższe dwa lata i pozwoli nam na zwiększenie poziomu produkcji o 70 procent.

- Bardzo się cieszę, że fabryka frytek będzie ponownie rozbudowywana. Firma Farm Frites Poland jest obecna w Lęborku już ponad 25 lat. Głęboko wierzę, że nowa inwestycja będzie stanowić koło zamachowe do dalszego rozwoju naszego miasta. Zarówno władze Lęborka jak i jego mieszkańcy są dumni z obecności tak znaczącego inwestora w naszym regionie. Co tu dużo mówić – w Lęborku znamy się na frytkach – podsumowuje Witold Namyślak, Burmistrz Lęborka.

Z instrumentu wsparcia, jakim jest program rządowy Polska Strefa Inwestycji, mogą korzystać nie tylko inwestorzy zewnętrzni, ale również lokalne firmy, działające w danej gminie. To zachęta dla przedsiębiorców rozważających otrzymanie pomocy publicznej na nowe inwestycje z sektora produkcji i nowoczesnych usług dla biznesu.

- Farm Frites Poland dołączyła do grona przedsiębiorców strefowych i jest pierwszą firmą na terenie Miasta Lęborka, która będzie korzystać z przywilejów programu Polskiej Strefy Inwestycji. Program ten premiuje przede wszystkim projekty innowacyjne i wysokojakościowe. Inwestor zamierza korzystać z najnowszych rozwiązań technologicznych stosowanych w branży, gwarantujących wysoki poziom innowacyjności działalności. Inwestycja będzie również przyjazna środowisku.” – podkreśla Mirosław Kamiński, prezes Zarządu PARR S.A.

Firma Farm Frites Poland jest obecna w Lęborku już ponad 25 lat. Głęboko wierzę, że nowa inwestycja będzie stanowić koło zamachowe do dalszego rozwoju naszego miasta. Zarówno władze Lęborka jak i jego mieszkańcy są dumni z obecności tak znaczącego inwestora w naszym regionie. Co tu dużo mówić – w Lęborku znamy się na frytkach

Witold Namyślak / burmistrz Lęborka

Uroczyste wręczenie decyzji o wsparciu odbyło się przy udziale przedstawicieli inwestora Adama Klasy, prezesa Zarządu Farm Frites Poland S.A. i Rafała Reszki, wiceprezesa Zarządu oraz Mirosława Kamińskiego, prezesa Zarządu PARR i burmistrza Miasta Lęborka, Witolda Namyślaka.

 

Program Polska Strefa Inwestycji rozszerzył działalność specjalnych stref ekonomicznych i obecnie daje możliwość uzyskania zwolnienia w podatku dochodowym bez względu na lokalizację inwestycji. Wsparcie można otrzymać nie tylko na terenie strefy, ale inwestując również na własnej działce, czego przykładem jest wydana decyzja na rozbudowę fabryki frytek.

Wartym podkreślenia jest fakt, że na podstawie wcześniejszych przepisów o pomocy publicznej, na terenie miasta od 2012 roku funkcjonuje Podstrefa Lębork w ramach Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Teren został już w całości skomercjalizowany. Inwestycje realizują tu takie firmy jak PPH AMG Sp. z o.o. i AJ Food Sp. z o.o. Dotychczas firmy te zainwestowały blisko 42 mln zł i zatrudniają 200 osób. Zezwolenia na działalność w strefie otrzymały również firmy Grupa Sportex i Alu System.

- Od początku 2022 roku weszła w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie pomocy publicznej, w ramach którego Lębork zyskał dodatkowe preferencje – znalazł się na liście miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze. Przedsiębiorcy mają obecnie preferencyjne kryteria otrzymania pomocy. Zmniejszeniu uległy kryteria ilościowe, czyli wysokość wymaganych nakładów inwestycyjnych, które nie raz stanowiły wysoką poprzeczkę dla lęborskich firm – dodaje Mirosław Kamiński, prezes PARR.

Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. z siedzibą w Słupsku powstała w 1994 roku. Od początku istnienia jej działania skierowane są na harmonijną współpracę z przedsiębiorcami, instytucjami otoczenia biznesu oraz władzami lokalnymi w celu rozwoju społeczno-gospodarczego regionu. Agencja zarządza Słupską Specjalną Strefą Ekonomiczną i jest regionalnym punktem kontaktowym dla przedsiębiorców w ramach Programu Polska Strefa Inwestycji. Swym zasięgiem obejmuje 16 powiatów Pomorza Środkowego, w tym Lębork.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama