Dziś kobiety śmiało ubiegają się o możliwość studiowania na uczelniach morskich – zarówno cywilnych jak i wojskowych, zajmują wysokie stanowiska na statkach i okrętach, łącznie z kapitańskimi. Nie zawsze tak było, przez długie dekady nikt nie wyobrażał sobie kobiet dowodzących załogami. Przysłowiowe „przetarcie szlaków” było dziełem kpt. Danuty Kobylińskiej-Walas, która najpierw długo starała się o możliwość studiowania w ówczesnej Państwowej Szkole Morskiej w Szczecinie, zaś kiedy już ją ukończyła, wcale nie czekały na nią oferty zamustrowania na oficerskie stanowiska. Dopiero 5 lat po ukończeniu szkoły została asystentem pokładowym na s/s Wrocław. 16 lutego 1962 została wreszcie kapitanem statku m/s Kopalnia Wujek. Tytułowano ją „kapitanem w spódnicy”, wśród marynarskiej braci znany był przydomek „Żaba”. Swoją zawodową karierę związała ze szczecińskim armatorem – Polską Żeglugą Morską.
PRZECZYTAJ TEŻ: Wacław Liskiewicz: Czuję dumę z tego, co zrobiła moja żona
Zawodowy sukces kpt. Kobylińskiej-Walas wcale nie od razu otworzył dla kobiet wrót uczelni morskich. Ustanawiano niewielkie limity przyjęć dla kobiet, w pewnych latach zamykano je przed paniami całkowicie. Dopiero pod koniec poprzedniego wieku sytuacja zmieniła się diametralnie.
Skoro szybko przybywa kobiet związanych z gospodarką morską, kwestią czasu było powstanie organizacji z ich udziałem. Należy do nich powstała w 1974 roku w Wielkiej Brytanii Women’s International Shipping and Trading Association (WISTA). Działa ona również w naszym kraju, współpracuje z International Maritime Organisation (IMO) jako ciało doradcze. W gronie członkiń WISTA nie są wyłącznie posiadaczki patentów kapitańskich, to kobiety działające w szeroko pojmowanej gospodarce morskiej w firmach armatorskich, logistycznych, portowych, doradczych, ubezpieczeniowych, prawniczych czy naukowych. WISTA Poland działa od roku 1993, w roku 2013 została oficjalnie zarejestrowana w KRS.
W trakcie Międzynarodowego Dnia Kobiet Morza - wspólnego spotkania WISTA Poland i Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej zorganizowanego w auli Wydziału Nawigacji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, wiele uwagi poświęcono wzrastającej roli kobiet w gospodarce morskiej. Wręczono honorowe medale i wyróżnienia, łącznie z Honorową Czapką Kapitańską.
Napisz komentarz
Komentarze