Tyczka mistrza olimpijskiego z Moskwy, zawodnika Bałtyku Gdynia Władysława Kozakiewicza, narty-zubki, fotografie z przed- i powojennych igrzysk olimpijskich, oryginalne plakaty, XIX-wieczne publikacje przedstawiające początki dyscyplin sportowych oraz wiele innych artefaktów można zobaczyć na wystawie w PAN Bibliotece Gdańskiej. Jej głównymi bohaterami są oczywiście polscy olimpijczycy i sportowcy.
W Gdańsku otwarto wystawę poświęconą polskim olimpijczykom i sportowcom
- Nasza ekspozycja to nawiązanie do ustanowienia przez Sejm RP roku 2024 Rokiem Polskich Olimpijczyków – mówi dr Aneta Kwiatkowska, jedna z kuratorek wystawy. - To także uczczenie stulecia zdobycia przez polskich sportowców pierwszych medali olimpijskich. 27 lipca 1924 r. na igrzyskach w Paryżu – pierwszych letnich, w jakich wzięli udział Polacy – drużyna kolarzy torowych w składzie: Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz i Franciszek Szymczyk wywalczyła srebrny medal, a polski jeździec Adam Królikiewicz zdobył brąz. Warto przypomnieć, że pierwszy występ reprezentacji Polski na igrzyskach olimpijskich miał miejsce na przełomie stycznia i lutego 1924 roku podczas zimowych igrzysk w Chamonix.
CZYTAJ TEŻ: Mała szkoła w Rytlu z imieniem polskich olimpijczyków
Zbliżające się igrzyska olimpijskie w Paryżu także dały swój mocny impuls gdańskiej wystawie.
- Mamy wspaniałe zbiory, dlatego prawie wszystko na tej wystawie pochodzi z PAN Biblioteki Gdańskiej – dodaje Aneta Kwiatkowska. - Za wyjątkiem takich rzeczy jak tyczki Władysława Kozakiewicza i Moniki Pyrek, czy bloków startowych. Ja szczególnie polecam fenomenalne plakaty z lat 50, afisze z drugiej połowy lat 40. Wiele z nich ma gdańskie czy pomorskie akcenty. Jest afisz legendarnego meczu piłkarskiego Lechia Gdańsk – Juventus Turyn z 1983 roku, przepiękny wybór fotografii polskich sportowców. Oglądając tę wystawę można zrobić duchową rozgrzewkę przed igrzyskami w Paryżu – dodaje Aneta Kwiatkowska, która w Bibliotece Gdańskiej PAN na co dzień opiekuje się dokumentami życia społecznego.
Pozostali kuratorzy wystawy to: dr Dagmara Binkowska, Szymon Juras, Arleta Kundera i Joanna Śliwa.
Wystawa będzie czynna do 26 lipca 2024 roku. Wstęp jest bezpłatny.
Napisz komentarz
Komentarze