Język kaszubski funkcjonuje jako przedmiot dodatkowy, uczony na wniosek uczniów lub ich rodziców. Niektórzy uczniowie nawet decydują się zdawać go na egzaminie dojrzałości. Tegoroczną maturę pisemną zdawało 22 maturzystów, w ubiegłym zaś 16 osób, w 2022 było 31 chętnych. Ewelina Stefańska z Zrzeszenia Kaszubsko-Polskiego mówi, że rozbieżność w liczbach wynika z charakterystyki rocznika. - Ta liczba po prostu się zmienia. Czasami jest mniej chętnych, a czasami więcej. Rekordowy był rocznik 2012, gdzie do matury przystąpiło 41 osób, były też jednak lata, gdzie liczba zdających to było 8 czy 9 osób.
Matura z języka kaszubskiego. Jak wygląda egzamin?
Obecna matura z języka kaszubskiego to wypracowanie na 350 słów, które trzeba napisać w języku kaszubskim. Odwoływać można się do podanego w arkuszu kanonu lektur kaszubskich twórców. Forma ta obowiązuje od 2023 roku.
KONIECZNIE SPRAWDŹ: Słowniczek polsko-kaszubski, czyli kaszubszczyzna bez tajemnic
W poprzednich latach (gdy obowiązywała tzw. formuła 2015) wypracowanie można było napisać po polsku, a w skład matury wchodziły jeszcze zadania testowe. Stefańska dodaje, że ta zmiana mogła potencjalnie spowodować spadek zainteresowania egzaminem. Czynnik ten jednak nie zniechęcił tegorocznych maturzystów. Mało który maturzysta decyduje się na egzamin ustny. Ma to być spowodowane stresem maturzystów i faktem, że wyniki ustnych matur nie są brane pod uwagę przy rekrutacji na uczelnię.
Gdzie jest respektowany jest język kaszubski?
Wynik matury kaszubskiego liczy się jako wynik z języka obcego nowożytnego. Wynik kaszubskiej matury jest brany pod uwagę na:
- etnofilologii kaszubskiej na Uniwersytecie Gdańskim
- oraz na niektórych kierunkach Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
ZOBACZ TEŻ: Co ma język serbski do kaszubskiego? Co łączy Serbów z Kaszubami?
Historia kaszubskiego na maturze
Pierwsza matura z języka kaszubskiego odbyła się w 2005 roku. Matura była poprzedzona szeregiem prawnych formalności. Podstawy prawne do wprowadzenia nauczania języka kaszubskiego stworzono na mocy artykułu 13 Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Wtedy to powstała pierwsza placówka z językiem kaszubskim w ofercie— Kaszubskie Liceum Ogólnokształcące w Brusach. Jeszcze przed oficjalną maturą z języka kaszubskiego, uczniowie w tym liceum mogli na ustnej maturze z polskiego wybrać dodatkowe pytanie z wiedzy o Kaszubach. Dobra odpowiedź podwyższała ocenę, zła natomiast nie miała wpływu na wynik matury. Krótko po tym dyrektor liceum Zbigniew Łomski wystąpił z oficjalnym pismem w sprawie matur z języka kaszubskiego.
Napisz komentarz
Komentarze