Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Jaką szkołę średnią wybrać? Ósmoklasiści szykują się do rekrutacji

Tegoroczna rekrutacja do szkół ponadpodstawowych rozpocznie się już w środę, 15 maja. Gdańscy uczniowie moga skorzystać ze specjalnie dla nich przygotowanego przewodnika po szkołach ponadpodstawowych. Powstała też spejclana edumapa. W piątek, 10 maja w ramach cyklu Akcja Rekrutacja 2024 w internecie pojawi się specjalny webinar, pokazujący krok po kroku, jak przez ten proces przejść.
Szkoły średnie w Gdańsku, rekrutacja 2024
Rekrutacja do szkół średnich rozpocznie się 105 maja

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

W przyszłym tygodniu rozpoczynają się dwa najważniejsze w dotychczasowej edukacji tegorocznych ósmoklasistów wydarzenia – wtorek 14 maja to pierwszy dzień egzaminu ósmoklasisty na koniec szkoły podstawowej, a dzień później – 15 maja otwiera się proces rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. 

Jak wybrać szkołę, na czym polegają zapisy do klasy, do kiedy można składać dokumenty, jakie są progi punktowe do konkretnych szkół – na takie i wiele innych pytań, dotyczących rekrutacji do szkół średnich szukają odpowiedzi uczniowie ósmych klas i ich rodzice. 

Rekrutacja do szkół średnich 2024/25

Szczegółowy harmonogram rekrutacji został określony w zarządzeniu Pomorskiego Kuratora Oświaty. Rekrutacja do klas I publicznych szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025 rozpocznie się 15 maja 2024 r. o godz. 8.00. Uczniowie ósmych klas na złożenie podania o przyjęcie do szkoły średniej na Pomorzu będą mieli czas do 14 czerwca. Cały proces zakończy się w sierpniu - po naborze uzupełniającym.

Na ósmoklasistów w Gdańsku czeka niemal 4,5 tys. wolnych miejsc w szkołach publicznych oraz 1,3 tys. miejsc w szkołach niepublicznych. UWAGA! Kandydaci do publicznych szkół ponadpodstawowych mogą składać dokumenty do nieograniczonej liczby szkół, prowadzonych przez Gdańsk.

PRZECZYTAJ TEŻ: Gdański Tydzień Zawodowca. Na początek targi szkół

- Utrzymujemy równowagę między miejscami w liceach ogólnokształcących oraz w technikach i szkołach branżowych I stopnia – mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - W technikach i szkołach branżowych do wyboru jest 55 zawodów, w tym nowy: technik gospodarki odpadami w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2. Mamy także duże zapotrzebowanie m.in. na zawody takie jak technik nawigator morski, technik logistyk czy technik elektryk instalacji przemysłowych w jednostkach pływających.

Gdańscy urzędnicy odpowiedzialni za edukację przygotowali specjalny przewodnik, który może pomóc ósmoklasistom w wyborze szkoły ponadpodstawowej. 

PRZEWODNIK dla ósmoklsistów

Centrum Rozwoju Talentów Gdańskiego Urzędu Pracy uruchomiło także serwis internetowy dla mieszkańców Trójmiasta i sąsiednich powiatów, którzy poszukują informacji o działających w regionie placówkach oświatowych i dostępnych kierunkach kształcenia. Jest to nie tylko wyszukiwarka profili nauczania, to także źródło informacji o ścieżkach edukacyjnych, porady dla młodzieży i rodziców oraz testy preferencji zawodowych.

Zdecydują progi punktowe

O tym, czy uczeń dostanie się do wybranej przez siebie szkoły ponadpodstawowej, zdecydują tzw. progi punktowe – określane przez każdą ze szkół. Pamiętajmy: czym bardziej oblegana szkoła, tym progi punktowe są wyższe. Próg punktowy to liczba punktów, jaką w rekrutacji zgromadził kandydat z najniższym wynikiem, którego przyjęto do danej klasy w konkretnej szkole.

Jednak uczniowie składają wnioski o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych, zanim dostaną świadectwa ukończenia podstawówki i wyniki z egzaminu ósmoklasisty. Dlatego warto przyglądać się progom punktowym, obowiązującym w danych szkołach w ubiegłych latach – to wskazówka, jak może być w tym roku. 

Najszybszym sposobem na sprawdzenie tych informacji jest działający w całej Polsce system elektronicznej rekrutacji do: żłobków, przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych czy burs. Zawiera przede wszystkim wspólny nabór do szkół ponadpodstawowych w całym województwie. 

Na Pomorzu rekrutacja do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025 będzie prowadzona w formie elektronicznej przy użyciu tego właśnie INTERNETOWEGO SYSTEMU. Informuje onm.in., ile w ostatnich latach, w wybranych szkołach, wynosiła:

  • liczba miejsc w szkole,
  • liczba chętnych z pierwszej preferencji, która pokazuje faktyczne zainteresowanie daną klasą, kierunkiem,
  • liczba punktów ostatniego zakwalifikowanego, czyli tzw. próg punktowy,
  • średnia liczby punktów osób przyjętych,
  • liczba laureatów i finalistów olimpiad i konkursów punktowanych w procesie rekrutacji spośród przyjętych.

Rekrutacja 2024/25: ściąga dla ósmoklasistów

W piątek, 10 maja o godz. 17 na kanale youtube pojawił się bezpłatny webinar dla kandydatów do szkół ponadpodstawowych, pokazujący krok po kroku, jak korzystać z elektronicznego systemu rekrutacji: nabor.pomorze.edu.com.pl.  

- To będzie pierwsza część bezpłatnego webinarium w ramach cyklu Akcja Rekrutacja 2024 – mówią organizatorzy. - W trakcie spotkania pokażemy Wam, w jaki sposób w systemie elektronicznej rekrutacji przeglądać ofertę szkół, zarejestrować się i założyć konto, a także jak złożyć wniosek do szkół ponadpodstawowych. Wprowadzimy Was także w zasady i harmonogram rekrutacji na 2024 rok.

Harmonogram rekrutacji do szkół średnich 024/2025

Zgodnie z rozporządzeniem pomorskiego kuratora oświaty najważniejsze terminy w rekrutacji do szkół średnich to:

  • 15 maja - 14 czerwca 2024 r. do godz. 15 - rejestracja i składanie wniosków o przyjęcie – Uwaga! nie decyduje kolejność zgłoszeń
  • 15 maja - 31 maja 2024 r. do godz. 15 -  składanie wniosków o przyjęcie do oddziałów wstępnych, dwujęzycznych, międzynarodowych,
    sportowych, mistrzostwa sportowego, przygotowania wojskowego itp.
  • 3 czerwca - 12 czerwca 2024 r. (II termin do 3 lipca 2024 r.) - przeprowadzenie sprawdzianu uzdolnień kierunkowych i prób sprawności fizycznej.
  • I termin do 14 czerwca 2024 r.; II termin do 2 lipca 2024 r. - podanie wyników sprawdzianu uzdolnień kierunkowych
  • do 5 lipca 2024 r. - weryfikacja wniosków o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków poświadczanych w oświadczeniach 
  • do 11 lipca 2024 r. - weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym 
  • 12 lipca 2024 r. do godz. 15 - podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych (wyniki egzaminu ósmoklasisty na stronie www.wyniki.edu.pl)
  • do 19 lipca 2024 r. do godz. 15 - potwierdzenie woli przyjęcia w postaci przedstawienia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego. 
  • 22 lipca 2024 r. do godz. 14 - podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych i poinformowanie przez dyrektora szkoły ponadpodstawowej kuratora oświaty o liczbie wolnych miejsc w szkole.
  • do 23 lipca 2024 r. - opublikowanie przez kuratora oświaty informacji o liczbie wolnych miejsc w szkołach ponadpodstawowych.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama