Próbny Egzamin Ósmoklasisty Online
Prawdziwy egzamin ósmoklasisty już za miesiąc, w połowie maja. Przez najbliższe tygodnie uczniowie będą powtarzali wymagany materiał z przedmiotów humanistycznych, ścisłych i z języka obcego. Próbne egzaminy pozwolą przekonać się, co już umieją, a co trzeba jeszcze powtórzyć.
W tym roku po raz pierwszy uczniowie mają okazję wziąć udział w próbnym egzaminie ósmoklasisty online – to inicjatywa społeczno-edukacyjna, organizowana przez platformę ZDAY we współpracy z Polskim Instytutem Edukacji.
Arkusze Próbnego Egzaminu Ósmoklasisty Online - jak zapewniają twórcy inicjatywy – będą odzwierciedlać zadania, jakie mogą pojawić się na egzaminie. Test będzie można rozwiązać w domu lub w szkolnej bibliotece, na własnym komputerze czy w smartfonie o dowolnej porze.
- Ważne było dla nas, aby próbny egzamin był dostępny dla każdego ucznia. Możliwy do rozwiązania w domu albo w szkolnej bibliotece po lekcjach. Wystarczy smartfon z dostępem do internetu, choć my polecamy zdecydowanie rozwiązywanie egzaminu na komputerze, z uwagi na większą wygodę - mówi Karol Wilczyński, pomysłodawca akcji i współtwórca platformy ZDAY.
Jak na prawdziwym egzaminie
Próbny Egzamin Ósmoklasisty Online odbędzie się w terminie 16-18 kwietnia 2024 r. (wtorek – czwartek). Codziennie będzie publikowany arkusz z innego przedmiotu, w takiej kolejności jak na prawdziwym majowym egzaminie: j. polski, matematyka, j. angielski.
- Na języku polskim będą pytania do tekstu źródłowego i wypracowanie do napisania, a na angielskim materiał do odsłuchania. Wszystko formą i treścią zbliżone do prawdziwych egzaminów - dodają organizatorzy.
Arkusze egzaminacyjne - jak podaje zespół ZDAY - zostały opracowane przez Polski Instytut Edukacji, za ich zawartość odpowiadają wykwalifikowani nauczyciele, którzy od lat skutecznie przygotowują uczniów do egzaminów.
Co więcej - czas na rozwiązanie zadań jest dokładnie taki sam, jak na oficjalnym egzaminie, a to pozwoli sprawdzić uczniom ich umiejętność zarządzania czasem:
- język polski - 120 minut
- matematyka - 100 minut
- język angielski - 90 minut.
Czas mierzony jest od momentu, kiedy uczeń rozpocznie egzamin. Wyjście z aplikacji nie zatrzymuje zegara. Dlatego przed rozpoczęciem trzeba się upewnić, że ma się odpowiednio dużo czasu. Arkusze będą dostępne przez cały dzień (w godz. 8 – 21).
Bezpłatny udział w sprawdzianie
Zdający mają poznać wyniki próbnego egzaminu jak najszybciej, jednak - co zastrzeżono na stronie egzaminu - przy dużym zainteresowaniu może to zająć nawet dwa tygodnie. Udział w tej inicjatywie jest bezpłatny, aby wziąć w niej udział, wystarczy zapisać się bezpłatnie na stronie: zday.pl/probny-egzamin-osmoklasisty-online/
Wyniki egzaminu ósmoklasisty mają decydujący wpływ na rekrutację do szkół średnich. Rzeczywisty egzamin ósmoklasisty odbędzie się w tym roku w dniach 14-15-16 maja.
Napisz komentarz
Komentarze