Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

50-lecie lotniska w Gdańsku! Urodzinowa gala na „złoty” jubileusz

Upłynęło już 50 lat od powstania lotniska w Gdańsku-Rębiechowie oraz 30 lat od zawiązania spółki Port Lotniczy. Była to znakomita okazja do uroczystej gali, która w piątek, 5 kwietnia odbyła się w salach AmberExpo. W trakcie spotkania okolicznościowymi statuetkami oraz certyfikatami uhonorowano osoby szczególnie zasłużone dla gdańskiego lotniska.
50-lecie lotniska w Gdańsku

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Lotnisko w Gdańsku ma już 50 lat! Jubileuszowa gala

Jubileuszowa gala przyciągnęła wiele osób z branży lotniczej w kraju i za granicą, z dziedziny transportu i turystyki, kontrahentów oraz współpracowników lotniska. Nie zabrakło osobistości ze świata polityki, samorządów, kultury, wreszcie pracowników Portu Lotniczego.

50-lecie lotniska w Gdańsku

W gronie uhonorowanych statuetkami i certyfikatami znaleźli się m.in.:  

  • były prezydent RP Lech Wałęsa
  • marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk
  • prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
  • prezydent Gdyni Wojciech Szczurek
  • były prezydent Sopotu Jacek Karnowski 
  • oraz p.o. prezydentka Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim

Statuetki pn. Wolność/Freedom wykonał artysta rzeźbiarz Tomasz Radziewicz.

– Inspiracją do jej stworzenia były logo lotniska i idea wolności, z którą wiąże się wszystko, co stanowi o współczesnym człowieku. Wolność jako wolność słowa, wolność ducha, myśli czy wolność w przemieszczaniu się i odkrywaniu świata – mówi Tomasz Radziewicz.

Co ciekawe, statuetki są duże i ciężkie, dlatego uhonorowani otrzymają je nieco później.

Lotnisko w Gdańsku systematycznie się rozwija

Jubileusze lotniska i spółki Port Lotniczy są potwierdzeniem systematycznego ich rozwoju. W roku 1974 lotnisko w Rębiechowie obsłużyło nieco ponad 250 tysięcy pasażerów (otwarcie odbyło się 2 maja), w roku ubiegłym było ich już niespełna 6 milionów. Od chwili rozpoczęcia działalności przez spółkę Port Lotniczy w Gdańsku, przez lotnisko przewinęło się 60 milionów pasażerów. Pierwszym rokiem, w którym udało się pokonać próg miliona pasażerów, był 2006.  Wszelkie prognozy mówią, że w tym roku lotnisko powinno obsłużyć ponad 6 milionów pasażerów.

Od 2004 roku regularne połączenia z Gdańska prowadzi WizzAir, rok później dołączył do niego Ryanair.

Na przestrzeni lat lotnisko się zmieniało. Szczególnie przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej w roku 2012, kiedy powstały: 

  • nowy terminal pasażerski T2,
  • nowa droga kołowania wzdłuż drogi startowej,
  • nowa płyta postojowa dla samolotów przy nowym terminalu,
  • płyta do odladzania samolotów
  • i droga patrolowo-techniczna dla służb.

Zmodernizowano układ odprowadzania wód opadowych, przygotowano bazę techniczną dla lotniskowego sprzętu zimowego i letniego utrzymania nawierzchni.

W planach na najbliższe lata jest budowa nowej płyty postojowej wraz z płytami odladzania samolotów. Wstępnie projektowany jest nowy hangar dla prac serwisowych i naprawczych. Powstać ma również nowa wieża kontroli lotów, w innej lokalizacji niż dzisiejsza.

Jeżeli ruch pasażerski będzie się rozwijać w obecnym tempie, konieczna będzie budowa nowego terminala w miejscu obecnego terminala pasażerskiego T1.

Udziałowcami gdańskiego lotniska są, w kolejności udziałów: gmina miasta Gdańska, województwo pomorskie, spółka Polskie Porty Lotnicze, gmina miasta Gdyni oraz gmina miasta Sopotu. 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama