Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Mevo. 210 tys. przejechanych kilometrów i nowe stacje postojowe

210 tys. km - tyle od początku miesiąca przejechali już użytkownicy roweru metropolitalnego Mevo. Większość z 70 tys. wypożyczeń odnotowano w tygodniu, a 1/4 tej liczby to weekendy. Rowery najchętniej wypożyczamy między godziną 14 a 16, co może wskazywać na to, że chętnie wracamy nimi z pracy do domu.
Mevo. 210 tys. przejechanych kilometrów i nowe stacje postojowe

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Będą nowe stacje Mevo

Mevo stale powiększa swoją bazę stacji postoju. Tylko w gminie Kosakowo powstało ich 5, w Gdańsku - 11, a budowa kolejnych 14 zakończy się na przełomie marca i kwietnia. Włodarze kilku pomorskich gmin, w których rowery są dostępne, na sobotniej konferencji chwalili działalność systemu. 

- Rower, który wystartował jesienią, cieszy się u nas w gminie bardzo dużą popularnością - mówił podczas sobotniej konferencji prasowej Marcin Majek, wójt Kosakowa. - Wybudowaliśmy też w gminie nowe stacje postoju. Mam nadzieję, że we wszystkich gminach mieszkańcy będą chętnie korzystać z naszych rowerów nie tylko w celach rekreacyjnych, ale także komunikacyjnych przy przejazdach do szkoły czy do pracy.

CZYTAJ TEŻ: Mevo wraca po zimie. Pełna flota do dyspozycji użytkowników

Z kolei Wojciech Kankowski, burmistrz Żukowa, podkreślił, że w ich 45-tysięcznej gminie rower przyjął się znakomicie.

210 tys. km w niecały miesiąc

Od początku marca użytkownicy Mevo przejechali już 210 tys. km podczas 70 tys.  podróży. To dwa razy więcej niż w całym styczniu i lutym. Większość z nich - 74 procent odbyło się w tygodniu, a nieco ponad 1/4 w weekendy. Miejskie rowery najczęściej wypożyczane są między godziną 14 a 16.

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Unijne miliony na transport rowerowy

Dzięki metropolitalnym funduszom unijnym, w ostatnich latach na Pomorzu powstało prawie 120 km nowych dróg rowerowych i parkingi dla ponad 2,5 tysiąca rowerów. Inwestycje rowerowe były realizowane w ramach budowy 26 węzłów przesiadkowych, które sukcesywnie powstają na terenie OMGGS m.in. w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Żukowie, Pruszczu Gdańskim, Rumii, Redzie, Pucki, Tczewie i Wejherowie.

ZOBACZ TAKŻE: Pół miliona wypożyczeń, dwa miliony kilometrów. Kończą się testy Mevo 2.0

W nowej perspektywie unijnej ponad 720 mln zł dofinansowania trafi właśnie na projekty transportowe, w tym prawie 420 mln zł na projekty, w ramach których powstanie infrastruktura rowerowa.  

- Ponad 73 km dróg rowerowych powstanie w Gdańsku, Gdyni, Pruszczu Gdańskim, Kartuzach, Kolbudach, Kosakowie, gminie Suchy Dąb, powiecie tczewskim, Przywidzu, Redzie, Rumii, Sopocie, Szemudzie, Trąbkach Wielkich, Władysławowie, Żukowie i Wejherowie - mówi Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS. - A nowe parkingi rowerowe zostaną wybudowane w Gdyni, Pruszczu Gdańskim, Luzinie, Pelplinie, Redzie, Rumii, Szemudzie, Wejherowie i Żukowie.

Metropolitalne samorządy przyjęły już Plan Zrównoważonej Mobilności dla OMGGS (tzw. SUMP), który zawiera najważniejsze do zrealizowania działania transportowe w regionie. W planie znalazły się także szczegółowe wytyczne dot. infrastruktury rowerowej łącznie z mapą istniejących i planowanych tras rowerowych w metropolii. 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama