Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

100 lat usyskania praw Polski do Westerplatte. Obchody w Gdańsku

Gra terenowa z grupą rekonstrukcyjną, wycieczka zabytkowym autobusem, armata, kuchnia polowa, spotkania z archeologami. To tylko niektóre z atrakcji, jakie w sobotę, 16 marca czekały na Westerplatte w 100. rocznicę uzyskania praw do półwyspu przez Rzeczpospolitą Polską.
100. rocznica uzyskania przez Polskę praw do Westerplatte, obchody, Gdańsk 2024

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

100. rocznica uzyskania praw Polski do Westerplatte. Obchody w Gdańsku

Sobota, 16 marca była finałowym, trzecim dniem świętowania pod hasłem „Westerplatte przyznane! – Obchody 100. rocznicy uzyskania praw Polski do Westerplatte”. Jak przypominano, dzięki decyzji Rady Ligi Narodów z 14 marca 1924 roku, na półwyspie mogła powstać Wojskowa Składnica Tranzytowa, a już na początku lat dwudziestych XX wieku pozyskiwanie tam gruntów i obiektów w imieniu polskiego rządu prowadził Mieczysław Jałowiecki, generalny delegat Ministerstwa Aprowizacji na miasto Gdańsk.

Okrągła rocznica była okazją, by bezpłatnie przejechać spod Muzeum II Wojny Światowej na Westerplatte zabytkowym autobusem Krupp, a na miejscu porozmawiać z archeologami, zobaczyć zabytkową armatę polową, spotkać rekonstruktorów historycznych w mundurach, spróbować potraw z kuchni polowej czy… zasiać łąkę kwietną z Młodzieżową Radą Muzeum II Wojny Światowej oraz wolontariuszami.

– Zadaniem jest odnalezienie stanowisk zaznaczonych na mapce, zapoznanie się z prezentacją rekonstruktorów i odpowiedź na zawarte w karcie pytania. Po odwiedzeniu wszystkich stanowisk rekonstrukcyjnych w ramach wyzwania i poprawnej odpowiedzi na pytania – uczestnicy otrzymają upominek – tak reguły gry z grupą rekonstrukcyjną, opartej na uzupełnianiu karty pracy i zbieraniu pieczątek, zapowiadali organizatorzy wydarzenia z Muzeum II Wojny Światowej.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama