W tym roku główne obchody święta odbędą się w niedzielę, 17 marca w Kolbudach. Zaplanowano tam próbę bicia rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonach, turniej popularnej na Kaszubach gry karcianej „Baśka”, a także światową premierę gry planszowej Spy Guy Pomorskie, która przybliża historię, tradycję, zabytki i atrakcje turystyczne Pomorza. Nie zabraknie też stoisk z regionalnymi wyrobami i specjałami kuchni kaszubskiej.
A we wtorek, 19 marca (o godz. 11), dokładnie w rocznicę pierwszej pisemnej wzmianki o Kaszubach, na Górze Gradowej w Gdańsku (teren Hevelianum) uroczyście podniesiona zostanie największa flaga kaszubska na najwyższym maszcie flagowym.
Wszystko po to, by upamiętnić oficjalne pojawienie się Kaszubów na kartach historii, upowszechnić wiedzę o gospodarzach tych ziem, ale też podkreślić wyjątkowość kaszubskiego kraju.
Dzięki tego typu wydarzeniom w Kaszubach dokonuje się pozytywna przemiana. Z dumą i otwartością przyznają się do swoich korzeni, choć w przeszłości za mówienie po kaszubsku byli szykanowani przez Niemców, a potem przez komunistyczne władze PRL. Mimo to, zachowali własny język, świadomość odrębności i katolicki system wartości.
Znakomicie, że w 2005 roku kaszubski został uznany za jedyny regionalny język w Polsce, i dzisiaj obecny jest w szkołach, kościele, urzędach oraz mediach.
Ale ważne, żeby młodzi, poza szkołą, zaczęli dostrzegać wartości płynące z jego znajomości – nie tylko ideologiczne, ale promocyjne i ekonomiczne. Bo inaczej w codziennym życiu będzie się nim posługiwać tylko starsze pokolenie. To ważne, bo dzisiaj w dobie globalizacji posiadanie czegoś specyficznego, odrębnej kultury, języka czy zwyczajów, jest wielką wartością, którą trzeba chronić i rozwijać.
W mojej opinii, tego typu wydarzenia, jak Dzień Jedności Kaszubów czy też zjazdy Kaszubów, budują naszą kaszubską wspólnotę, umacniają tożsamość, identyfikację z miejscem zamieszkania i mobilizują do działania. Są okazją do manifestowania jedności. Oby dalej Kaszubi tak pięknie i skutecznie kształtowali swoją tożsamość oraz zakorzenienie oparte na dziedzictwie historyczno-kulturowym.
Napisz komentarz
Komentarze