Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

10 lutego – Światowy Dzień Kociewia – jak co roku przygotowano moc atrakcji

Już po raz siedemnasty 10 lutego obchodzić będziemy Światowy Dzień Kociewia. Po raz pierwszy Kociewiacy na całym świecie świętowali go w 2007 roku. Od tej pory wydarzeń związanych z tym wyjątkowym dniem jest co roku coraz więcej. Przejrzeliśmy niektóre aktualne oferty z tej okazji. Jest bogato!
10 lutego – Światowy Dzień Kociewia – jak co roku przygotowano moc atrakcji

Autor: Andrzej Połomski

Przypomnijmy wydarzenie, od którego wszystko się zaczęło. W okresie wojen napoleońskich, a dokładniej konfliktu pomiędzy Napoleonem a Prusami i Rosją, kiedy pod francuską egidą walczyły Legiony Polskie na czele z gen. Janem Henrykiem Dąbrowskim. Ppłk Józef Hurtig wysłał z zajętej miejscowości Nowe meldunek gen. Dąbrowskiemu, że posyła w kierunku północnym dwa patrole: jeden w kierunku Starogardu, a drugi ku „Gociewiu…”.

Od tego wydarzenia minęło już ponad 200 lat, ale jego ranga dla wszystkich Kociewiaków jest wciąż równie wysoka.

Warsztaty Terapii Zajęciowej Caritas oraz Miejski Ośrodek Kultury zaprasza do świętowania już 9 lutego, czyli w przeddzień święta. Z okazji Dnia Kociewia już od godz. 10.30 organizatorzy zapraszają na zwiedzanie Izby Regionalnej z przewodnikiem. Dla lubiących wyzwania przygotowano turniej wiedzy o Kociewiu i gwarze regionu pod interesującym tytułem Kociewskie Milionery. Nagrody dla najlepszych zapewnione. W sali MOK warsztaty plastyczne ceniony kociewski artysta Józef Olszynka.

Z kolei Grodzisko Owidz przygotowało, jak to określa, małe wyzwanie z nagrodą. O co chodzi? Aby wziąć udział w wyzwaniu należy wymyślić wiersz o Kociewiu składający się z czterech wersów. Opublikować go w komentarzu na profilu na Facebooku Grodziska Owidz: https://www.facebook.com/photo?fbid=900828905380803&set=a.525613776235653

"Zachwycić swoją kreatywnością innych - tak, by uzbierać jak najwięcej reakcji pod swoim wierszem. Trzymać kciuki do 10 lutego, do godz. 10:00 - kiedy to policzymy wszystkie głosy i wyłonimy zwycięzcę - osobę, która otrzyma największą liczbę polubień." - czytamy na profilu.


Nagrody do zdobycia

To komplet: gra planszowa "Wandry Kociewskie" oraz gra karciana "Piotruś" od Lokalnej Organizacji Turystycznej Kociewie oraz koszulka "Kociewski Rok z Dawną Słowiańszczyzną" od Muzeum Mitologii Słowiańskiej.

Gmina Osiek zaprasza w sobotę na godz. 15.00 do świetlicy wiejskiej. W programie:
przedstawienie „Wesele na Kociewiu” na podstawie sztuki ks. Bernarda Sychty w wykonaniu zespołu Kociewska Familija z Pinczyna, kociewski poczęstunek przygotowany przez KGW Jeżewnica oraz Quiz – jego zasady są proste: każdy uczestnik losuje jedno pytanie i odpowiada, jeśli udzieli poprawnej odpowiedzi otrzymuje upominek/gadżet.

Podczas wydarzenia mieszkańcy poznają laureatów dwóch konkursów: „Gdy słyszę słowo Kociewie myślę o …” – konkurs dla osób w wieku od 16 lat polegający na stworzeniu krótkiego opowiadania, „Kociewska zagroda” – konkurs dla dzieci i młodzieży polegający na stworzeniu pracy plastycznej (rysunek, wyklejanka, obrazek wykonany farbami itp.) przedstawiającej kociewską zagrodę.

Nie tylko ciekawie, ale i smakowicie można spędzić czas w Bobowie. Z okazji Światowego Dnia Kociewie Stowarzyszenie Kociewskie zaprasza najpierw na uroczystą mszę św. w intencji Małej Ojczyzny – Kociewia, sprzed kościoła wyruszy Korowód Kociewski do hali sportowe przy ul. Gimnazjalnej, a tam "gwoździem" programu będzie bicie rekordu pieczenia faworków na Kociewiu. Lubicie? Mniam!

W programie także: występy artystyczne małych i dużych Kociewiaków, pokaz mody kociewskiej, kociewskie przysmaki, konkursy o Kociewiu i biesiada kociewska.

Muzeum Ziemi Kociewskie w Starogardzie Gdańskim zaprasza 10 lutego na dzień otwarty

Starostwo Powiatowe w Starogardzie zaprasza do Galerii Neptun, a tam, między innymi do budowania chaty kociewskiej. Nasuwa się pytanie, z czego będzie powstawała chata. Zapytaliśmy o kulisy tej "budowy" Stefana Galińskiego ze Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdański.

- Tak właściwie to będzie układanie swego rodzaju puzzli – mówi Stefan Galiński. - Róźne elementy będą naklejane. Nie chcieliśmy dać nazwy "kleimy chatę Kociewia" tylko "budujemy". To taka symboliczna nazwa. Do ułożenia będzie "chata kociewska z Borzechowa" – czyli ta biblioteka, która tam jest – wydrukowana na takich samoprzylepnych foliach klejących. Dzieci będą szukały swojej części i przyklejały je na duży baner z wizerunkiem chaty.

To nie jedyna atrakcja. W programie zaplanowano kilka niespodzianek muzycznych, w tym recital trio Jacka Sadowskiego, występ Kapeli Kociewskie z Zespołem Pieśni i Tańca "Kociewie Retro" oraz zespołu regionalnego "Fefernuski". Będzie także tradycyjna drożdżówka kociewska oraz fefernuski, czyli kociewskie pierniczki.

„Bocian Jaś i etnograficzne skarby” w Fabryce Sztuk w Tczewie
 

Co roku do wspólnego świętowania, organizując wystawy, zajęcia edukacyjne, koncerty czy też konkursy przyłącza się Fabryka Sztuk w Tczewie. Tym razem na miłośników Kociewia czeka wystawa „Bocian Jaś i etnograficzne skarby”. Oprowadzanie kuratorskie po niej oraz wspólne świętowanie Światowego Dnia Kociewia zaplanowano 10 lutego o godzinie 16.00 w siedzibie głównej Fabryki Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4.

Na wystawie zostały pokazane eksponaty na co dzień niedostępne, przechowywane w przepastnych magazynach Fabryki Sztuk. Są to głównie rzeźby, malarstwo na szkle, zabawki, plecionkarstwo, garncarstwo, meble ludowe, strój, haft, plastyka obrzędowa. Zbiory pochodzą przede wszystkim z Kociewia. To darowizny i zakupy od kociewskich twórców. Są to: Edmund Zieliński, Jerzy Kamiński, Zenon Miszewski, Michał i Stefan Ostoja-Lniscy, Bożena Ronowska, Urszula i Gerard Jurczykowie. Motywem przewodnim wystawy i przewodnikiem po niej jest tytułowy Bocian Jaś, w towarzystwie Żabki Helenki. Bohaterowie zachęcają, zwłaszcza najmłodszych gości do różnych aktywności, m.in. do przejścia labiryntu, skomponowania własnego stroju ludowego, czy też haftowania. Wystawę można będzie zwiedzać do 5 maja.

Co roku Światowy Dzień Kociewia jest dla Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie okazją do przypomnienia o kulturowym dziedzictwie regionu i o wybitnych postaciach, które przyczyniły się do jego ocalenia i rozwoju. Do grona takich osób z pewnością zalicza się Wojciech Lesiński – artysta ludowy, który wskrzesił na Kociewiu sztukę malowania na szkle. To właśnie jego twórczość będzie inspiracją warsztatów w tczewskim Centrum Konserwacji Wraków Statków.

Podczas zajęć zapoznamy się m. in. z charakterystycznymi motywami zdobnictwa kociewskiego oraz z tradycyjnymi symbolami i elementami dekoracyjnymi regionalnej sztuki ludowej. Zbadamy fascynującą historię odradzania się kociewskiego dziedzictwa po latach zapomnienia, a czerpiąc inspirację z malowanych na szkle obrazów Wojciecha Lesińskiego, samodzielnie stworzymy własne, barwne wzory na szklanej tafli.

Warsztaty rozpoczynają się o godz. 10.30 w CKWS przy ul. Paderewskiego 24. Udział w warsztatach to koszt 10 zł od osoby.

Czy znasz Kociewie?


Z kolei Biblioteka – Ośrodek Kultury w Morzeszczynie zaprasza na świąteczne warsztaty krawieckie "Modraczkowe zawieszki". To propozycja dla dzieci powyżej 7 lat. Zajęcia są bezpłatne.

W sobotę już od godz.10:00 Kociewiacy spotykają się w świetlicy wiejskiej w Lignowach Szlacheckich, gdzie razem z paniami z dwóch Klubów Seniora – lignowskiego i kulickiego będą próbować "Jak smakuje Kociewie?" Nie zabraknie dobrej zabawy z elementami edukacyjnymi o regionie. Podczas spotkania można będzie wziąć udział w konkursie – quizie Czy znasz Kociewie?

A co będą pichcić panie z Kulic i Lignów Szlacheckich? Oczywiście kociewskie ruchanki i grochowinki.

- Będzie pachniało w całej okolicy – zachęca Krystyna Gierszewska z Lignów. - A gdy tych smakołyków nasmażymy całe góry zasiądziemy do wspólnego stołu i będziemy świętować i celebrować Światowy Dzień Kociewia odpowiadając na zagadki, kalambury i ciekawostki o kociewskiej gwarze, stroju, miastach, zabytkach, kuchni, słówkach, hafcie, rzekach, itp.

12 lutego świętować będą Kociewiacy z Piaseczna i okolic. Gminne Obchody Światowego Dnia Kociewia organizowane przez Gminę Gniew, Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną w Gniewie oraz Szkołę Podstawową im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Piasecznie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama