Jazzowi muzycy z Trójmiasta docenieni w dorocznej ankiecie dwumiesięcznika „Jazz Forum”
Trójmiasto niemal zawsze było mocnym punktem na jazzowej mapie kraju, ale w tym roku nasze środowisko, zarówno muzyków, jak i animatorów, zostało mocno docenione. Poza wspomnianymi wyżej wyróżnieniami, pierwsze miejsca w swoich kategoriach instrumentalnych uzyskali:
- Maciej Sikała (saksofon tenorowy),
- Jacek Rodziewicz (muzyk „importowany”, ale od kilku lat osiadły w Trójmieście i mocno wrośnięty w tutejsze środowisko – saksofon barytonowy)
- Mikołaj Trzaska (klarnet)
- Dominik Bukowski (wibrafon)
- Muzykiem roku i najlepszym pianistą wybrany został Leszek Możdżer.
Trzecie miejsce w kategorii wokalistek zajęła natomiast Krystyna Stańko.
Dynamiczna, utrzymana w jazz-rockowym klimacie nagrań Mahavishnu Orchestra „Music We Like To Dance To” ukazała się zaledwie w listopadzie ubiegłego roku, ale mimo to zdążyła na tyle podbić serca jazzfanów, by wylądować na czele stawki najlepszych albumów jazzowych.
PRZECZYTAJ TEŻ: O muzyce nade wszystko. Jantarowa jesień jazzowa
– To bardzo miłe wyróżnienie, ale robimy swoje, nie oglądając się na rankingi. Nie zwykłem osiadać na laurach – mówi Tomasz Chyła, zaznaczając, że zwycięstwo w plebiscycie traktuje jako znakomitą okazję, żeby wypromować płytę.
W planach zespół ma serię koncertów. W Gdańsku będzie można ich usłyszeć 13 kwietnia w Teatrze Szekspirowskim przy okazji premiery winylowej wersji albumu, który na razie dostępny jest tylko na CD.
PRZECZYTAJ TEŻ: Jazz Jantar na wiosnę. Bardzo długi muzyczny weekend w „Żaku”
Czytelnicy docenili nie tylko płytę, ale też muzyków, którzy stoją za jej nagraniem.
- Tomasz Chyła Quintet sklasyfikowano na drugim miejscu w kategorii Zespół Akustyczny.
- Tomasz Chyła uznany został za drugiego najlepszego jazzowego skrzypka w kraju,
- Emil Miszk – trębacza nr 2,
- a gitarzysta Krzysztof Hadych uplasował się na trzecim miejscu w kategorii Nowa Nadzieja.
- Czwarte miejsca w swoich kategoriach instrumentalnych zajęli też basista Konrad Żołnierek i perkusista Sławomir Koryzno.
Jazz Jantar po raz drugim Najlepszym Festiwalem Jazowym w Polsce
W Polsce rokrocznie organizuje się ponad sto festiwali jazzowych, a czytelnicy magazynu „Jazz Forum” już po raz drugi uznali Festiwal Jazz Jantar za najlepszy z nich, podobnie jak w 2021 roku (od wielu lat Jazz Jantar lokował się w pierwszej piątce, podobnie jak Klub Żak w kategorii Najlepszego Klubu Jazzowego).
Kilka lat temu Tomasz Rozwadowski napisał, że zasługą festiwali jazzowych jest otwarcie się na nowe dźwięki, „i to nie tylko nowe w sensie, że grane przez nowych ludzi, ale także nowe, bo niekoniecznie klinicznie jazzowe. To stało się kołem zamachowym muzyki i tu Jazz Jantar ma potężne zasługi, bowiem jako jeden z pierwszych w Polsce przestawił się na nowe myślenie”.
PRZECZYTAJ TEŻ: Globus Polski. Wędrowiec. Słowo o Tomku Rozwadowskim
O ubiegłorocznej edycji Festiwalu (już dwudziestej szóstej) Łukasz Iwasiński w magazynie „Jazz Forum” napisał, że to jedna z najbardziej progresywnych imprez w kraju.
PRZECZYTAJ TEŻ: Jazz Jantar 2023. Nowa muzyka od znanych muzyków
„Programując kolejne edycje Festiwalu, przyglądamy się zmianom, jakie zachodzą na światowej scenie jazzowej, skupiamy się na osobach tworzących w specyficznych niszach, z dala od głównego nurtu, na wschodzących gwiazdach i młodej generacji – zapewniają organizatorzy festiwalu, jednocześnie zapowiadając, że „w przyszłych latach Festiwal Jazz Jantar nadal będzie dążył do ukazywania współczesnego oblicza tej muzyki, wielowątkowej, międzynarodowej, multikulturowej i ponadczasowej. Cieszymy się z docenienia naszej działalności przez czytelników magazynu Jazz Forum i dołożymy wszelkich starań, by w kolejnych latach publiczność mogła liczyć na równie niezapomniane wrażenia”.
Organizatorem Festiwalu Jazz Jantar jest Klub Żak w Gdańsku, miejska instytucja kultury. W 2023 roku w ramach Festiwalu odbyło się 31 koncertów (16 polskich zespołów, 15 zagranicznych), w których uczestniczyło ponad 5300 osób.
Napisz komentarz
Komentarze