Kto nowym rektorem UG? Kandydat jest jeden
O tym, że do wyborów na rektora Uniwersytetu Gdańskiego zgłaszany jest tylko jeden kandydat, zdecydował kilka lat temu Senat UG – zatem jedyną osoba ubiegającą się o tę funkcję na lata 2024-28 jest obecny rektor, prof. Piotr Stepnowski. Głosowanie zaplanowano na 25 stycznia.
Obecny rektor opublikował już list do uniwersyteckiej społeczności, w którym przypomina o dokonaniach mijającej kadencji i zapowiada, o co będzie zabiegał na następnych latach.
Na liście sukcesów wylicza m.in. zwiększenie wsparcia badań naukowych, w tym Programu Wsparcia Gdańskiej Humanistyki, zwiększenie mobilności pracowników naukowych i administracyjnych, potrojenie liczby studentów korzystających z programu Erasmus czy organizacja nowych, anglojęzycznych kierunków studiów.
Z kolei w planach na kolejną kadencję wymienia m.in.:
- opracowanie programu umożliwiającego rozwój bazy badawczej w naukach społecznych;
- stworzenie i wdrożenie uniwersyteckiego systemu otwartych danych badawczych w oparciu o repozytoria UG;
- uruchomienie Uniwersyteckiego Zespołu Liderów Komercjalizacji wspierającego dyscypliny naukowe w przygotowywaniu strategii pozyskiwania przychodów z usług badawczych;
- powołanie Studenckiego Inkubatora Przedsiębiorczości - miejsca profesjonalnych szkoleń dla studentów i doktorantów z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej, pozyskiwania finansowania i partnerów zewnętrznych, przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej, poruszania się na rynku pracy;
- systemowe powiązanie zakresu obowiązków i charakteru stanowiska pracy z wysokością wynagrodzenia;
- usystematyzowane zasady premiowania jakości, efektywności i osiągnięć pracowników uczelni.
CZYTAJ TEŻ: Ile zarabia rektor? Resort nauki podał wysokość zarobków rektorów publicznych uczelni
Prof. dr hab. Piotr Stepnowski jest rektorem Uniwersytetu Gdańskiego od 2020 roku. Wcześniej przez cztery lata był prorektorem ds. nauki i współpracy z zagranicą. Koordynował działania po stronie UG w zakresie budowy konsorcjum i przygotowania wniosku o uzyskanie statusu European University.
Organizował i był pierwszym dyrektorem Instytutu Ochrony Środowiska i Zdrowia Człowieka, a w latach 2012–2016 sprawował funkcję dziekana Wydziału Chemii (2011–2012). Prowadził m.in. badania dotyczące pozostałości farmaceutyków w środowisku naturalnym - dowiodły one obecności tych substancji nie tylko w ściekach komunalnych, ale także w wodach strefy przybrzeżnej Morza Bałtyckiego czy w wodach głębinowych na Pomorzu.
Napisz komentarz
Komentarze