Niedziele handlowe. 10 grudnia zamiast Wigilii
Sejm przyjął w środę, 29 listopada nowelizację ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Za zmianami było 429 posłów. 12 z 17 głosujących parlamentarzystów Konfederacji wstrzymało się od głosu. Zgodnie z nowymi regulacjami, utrzymana zostanie liczba niedziel wyłączona z zakazu handlu, wynikająca z kalendarza ustalonego na mocy ustawy z 2018 r. Przypomnijmy, że od 2020 r. zakaz nie obowiązuje w siedem niedziel w roku:
- ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia,
- w niedzielę przed Wielkanocą oraz
- dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.
Niedziela 24 grudnia wolna od handlu
Od kilku miesięcy zwracano uwagę, że w 2023 r. niedziela przed Bożym Narodzeniem wypada 24 grudnia, a więc w Wigilię, dzień szczególny dla milionów katolików w kraju. Większości sejmowej nie udało się zająć tym tematem przed wyborami, dlatego procedowano go jako jeden z pierwszych w nowej kadencji Sejmu. Podczas wtorkowej debaty Katarzyna Lubnauer z .Nowoczesnej zauważała, gdyby Zjednoczona Prawica nie wpisała do ustawy konkretnych niedziel wyłączonych z zakazu, zmian można byłoby dokonać szybciej i prościej, na mocy rozporządzenia.
W Sejmie procedowano dwa projekty ustaw: rządowy, zakładający przeniesienie niedzieli handlowej z 24 na 10 grudnia, z jednoczesnym ograniczeniem sprzedaży do godz. 14, oraz poselski, bez ograniczenia dotyczącego godziny zamknięcia sklepów. Przyjęto drugi z nich. Zmiana dotyczy nie tylko 2023 r. Za każdym razem, gdy niedziela wypadnie 24 grudnia, z zakazu handlu wyłączone będą dwie kolejne niedziele poprzedzające ten dzień. Kolejny raz z taką sytuacją będziemy mieć do czynienia w 2028 r. O ile do tego czasu Sejm nie znowelizuje ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta.
Napisz komentarz
Komentarze