Sprawa, którą zajmie się Sąd Rejonowy w Kwidzynie, dotyczy łącznie 5 osób i dwóch podstawowych wątków.
– Wójtowi Gminy Stary Targ prokurator zarzucił popełnienie dwóch przestępstw dotyczących niedopełnienia obowiązków oraz przekroczenia uprawnień w związku z przygotowaniem i przeprowadzeniem zamówienia publicznego. Wykonując uprawnienia zwierzchnika służbowego w stosunku do pracowników urzędu, zatwierdził zamówienie publiczne z przedmiotem zamówienia publicznego opisanym w sposób niejednoznaczny i niewyczerpujący, to jest nieprecyzujący warunków eksploatacji kruszywa. Dwukrotnie bezprawnie dokonał zmiany zapisów umowy o rekultywację terenu, co postawiło wykonawcę w uprzywilejowanej pozycji w stosunku do innych wykonawców biorących udział w postępowaniu przetargowym – wylicza prokurator Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.
Jak tłumaczy, do czynów objętych tymi zarzutami miało dochodzić w latach 2014-2016, a kwota wyrządzonej gminie szkody szacowana jest na ponad 470 tysięcy złotych.
Obok zwierzchnika, na ławie oskarżonych zasiądzie jeden z urzędników, któremu zarzucane jest to, że w toku przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, nie dopełnił obowiązków poprzez opisanie w sposób niejednoznaczny i niewyczerpujący przedmiotu zamówienia, bo nie precyzując warunków eksploatacji kruszywa. Dodatkowo przed sąd trafią dwaj przedstawiciele firmy, która wygrała przetarg, ponieważ śledczy twierdzą, że posłużyli się oni poświadczającym nieprawdę dokumentem dotyczącym spełnienia warunków zamówienia.
Żaden z oskarżonych nie przyznaje się do winy, podobnie jak w drugim wątku sprawy, który również skończył się aktem oskarżenia.
– Przedmiotem śledztwa był również wątek dotyczący umorzenia w latach 2013-2016 przez wójta Gminy Stary Trag podatku nabywcy nieruchomości gruntowej położonej w miejscowości Szropy. Funkcjonariuszowi zarzucono niedopełnienie w tym zakresie obowiązków służbowych i wyrządzenie gminie szkody w kwocie przekraczającej 130 tysięcy złotych – twiedzi prokurator Grażyna Wawryniuk. – Ustalono również, że rzeczoznawca majątkowy, który sporządził w 2013 roku operat szacunkowy, w oparciu o który dokonano sprzedaży tej nieruchomości, poświadczył w nim nieprawdę co do okoliczności mających znaczenie prawne – dodaje.
Wójtowi Starego Targu i urzędnikowi grozi do 3 lat więzienia, pozostałym oskarżonym – nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
Napisz komentarz
Komentarze