Wybory parlamentarne 2023. Gdzie w Gdańsku sprawdzić, czy znajdujemy się w rejestrze wyborców?
Samorząd Gdańska podaje niezbędne informacje przed wyborami parlamentarnymi w październiku. Wszystkie czynności można wykonać osobiście lub online, poprzez profil zaufany w serwisie gov.pl. Warto pamiętać, że w przeddzień wyborów niewiele będzie już można zrobić:
- możliwość sprawdzenia naszej obecności w rejestrze wyborców mamy do 10 października.
PRZECZYTAJ TEŻ: „Kulisy PiS” Kamila Dziubki. Ich ideały to była jedna wielka ściema
W spisie wyborców powinni być wszyscy mieszkańcy miasta zameldowani na pobyt stały bądź dopisani do stałego rejestru wyborców. Aby wziąć udział w głosowaniu, należy udać się do właściwej obwodowej komisji wyborczej. Ich adresy czasem ulegają zmianie, dlatego na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej warto sprawdzić, gdzie znajduje się nasza komisja obwodowa.
Wybory 2023. Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Jak oddać głos w Gdańsku?
Co z osobami przebywającymi czasowo w Gdańsku, pracującymi tutaj lub odpoczywającymi, z licznym gronem studentów?
- Jeżeli osoby takie chcą wziąć udział w głosowaniu w Gdańsku, powinny pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania – osobiście lub przez pełnomocnika, w dowolnym urzędzie gminy.
PRZECZYTAJ TEŻ: Nikt nie wystraszył Kaczyńskiego, tak jak kobiety. Czy mogą wygrać wybory dla opozycji?
W przypadku Gdańska takie zaświadczenie pobrać można do 12 października do godz. 16. w jednym z Zespołów Obsługi Mieszkańców.
– Jeżeli ktoś mieszka bądź będzie przebywał w Gdańsku w dniu wyborów, a nie jest tutaj zameldowany, może zgłosić zmianę miejsca głosowania – mówi Tomasz Filipowicz, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Gdańsku. – Takie zgłoszenie można składać w jednym z naszych Zespołów Obsługi Mieszkańców: przy ul. Nowe Ogrody 8/12, ul. Partyzantów 74 oraz ul. Wilanowskiej 2. Co ważne, można to zrobić również w formie elektronicznej. Szacujemy, że około 10 procent uprawnionych będzie chciało zgłosić zmianę miejsca głosowania.
Wybory 2023. Kto w Gdańsku może głosować korespondencyjnie?
Istnieje możliwość głosowania korespondencyjnego. Dotyczy ona osób z orzeczoną niepełnosprawnością oraz tych, które najpóźniej w dniu wyborów ukończą 60 lat.
- Wniosek w tej sprawie można złożyć do Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Gdańsku najpóźniej do poniedziałku, 2 października.
- Istnieje też możliwość oddania głosu przez pełnomocnika. Taki wniosek można złożyć do piątku, 6 października do godz. 15:00 w jednym z Zespołów Obsługi Mieszkańców lub elektronicznie za pośrednictwem serwisu gov.pl.
PRZECZYTAJ TEŻ: Wyborczy globus Polski. Coś dla smakoszy dżemu wieloowocowego
Odrębne obwody głosowania będą utworzone, oczywiście, w szpitalach, sanatoriach, domach pomocy społecznej czy zakładach karnych. Osoby tam przebywające otrzymają karty do głosowania na bazie wykazów osób sporządzonych przez dane placówki.
Nieco bardziej złożona jest sytuacja pacjentów szpitali. Jeśli ktoś trafi do lecznicy do soboty, 14 października otrzyma kartę głosowania na podstawie wykazu przygotowanego przez szpital.
- Kto zjawi się w szpitalu już w niedzielę, 15 października – w dniu wyborów – musi posiadać zaświadczenie o prawie do głosowania.
Wybory 2023. W Gdańsku będzie pełna obsada obwodowych komisji wyborczych?
Czy zapewniona zostanie pełna obsada wszystkich obwodowych komisji wyborczych? Samorządowcy zapewniają, że tak. Niezbędna jest liczna grupa ludzi – wszak w Gdańsku znajdują się aż 202 obwody wyborcze, spośród nich 18 w miejscach zamkniętych.
– Wszystkie obwodowe komisje wyborcze zostały powołane. W 202 obwodach jest 1880 członków komisji – informuje Paweł Kordowski, kierownik referatu w Biurze ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami. – W pojedynczych komisjach, m.in. na Zaspie, Przymorzu czy na Żabiance, nie ma maksymalnych składów. Jeśli w tych miejscach będziemy mieć dodatkowe zgłoszenia, komisarz wyborczy zadeklarował uzupełnienie składów komisji.
Napisz komentarz
Komentarze