Warszawa i Gdańsk są pierwszymi miastami na trasie kampanii profrekwencyjnej „Nie śpij, bo Cię przegłosują”, która ma zmobilizować Polaków do udziału w wyborach parlamentarnych 15 października 2023 r. Pomysł wyszedł z Gdańska, a hasło jest dosłownym powtórzeniem hasła środowisk demokratycznych w przełomowych dla Polski wyborach 1989 roku, pojawiło się już na ulotkach i koszulkach podczas wydarzeń Święta Wolności i Praw Obywatelskich, związanych z obchodami rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r.
Pierwszy budzik stanął dokładnie miesiąc przed wyborami 15 września w Warszawie, pod Pałacem Kultury i Nauki. Dzień później kampanijny budzik, odliczający czas do daty październikowych wyborów do Sejmu i Senatu, stanął obok Fontanny Neptuna w centrum Gdańska.
Głosujmy, ale co więcej: namawiajmy tych, którzy nie chodzą głosować. Wyjdźmy dzisiaj stąd z takim zadaniem: namówmy pięć osób, tylko pięć
Aleksandra Dulkiewicz / prezydent Gdańska
Podczas uruchomienia budzika Aleksandra Dulkiewicz przypomniała, że w Polsce frekwencja wyborcza nawet w przełomowych wyborach 4 czerwca 1989 r. osiągnęła zaledwie 62 proc. - Marzy mi się Polska, gdzie obywatele będą świadomie wybierać. Myślę, że takie 80 procent frekwencji jest możliwe do osiągnięcia – dodała. - Głosujmy, ale co więcej: namawiajmy tych, którzy nie chodzą głosować. Wyjdźmy dzisiaj stąd z takim zadaniem: namówmy pięć osób, tylko pięć.
- Udział w wyborach to nie tylko przywilej, którym zostaliśmy obdarowani, to także odpowiedzialność za przyszłość państwa. Zachęcajcie swoich bliskich, żeby głosowali - apelował Łukasz Wierzbowski z Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska. 18-latek w tym roku po raz pierwszy weźmie udział w wyborach.
Z kolei Jacek Bendykowski. prezes Fundacji Gdańskiej, przypominał sytuację z poprzednich wyborów.
- W Senacie dzisiaj opozycja ma przewagę jednego głosu. Jest nim senator Stanisław Gawłowski, który wygrał wybory przewagą raptem 320 głosów – mówił Bendykowski. - Na tym przykładzie widać, że każdy głos ma bardzo istotne znaczenie.
Informują o wyborach
Akcja „Nie śpij, bo cię przegłosują” zainaugurowano w Gdańsku 4 czerwca 2023 r. Od tego czasu do dołączyły do niej również inne samorządy takie jak Elbląg, Białystok, Szczecin, Bydgoszcz, Płock, Warszawa, Wołomin, Poznań, Wrocław, Krotoszyn, Łódź, Piaseczno, Lublin, Gliwice czy Rzeszów. Wspierają ją również Unia Metropolii Polskich oraz Związek Miast Polskich.
Kampanii towarzyszy strona internetowa niespij.pl. Zawiera niezbędne odpowiedzi m.in. na pytania jak głosować poza miejscem zamieszkania, bez zameldowania, czy można głosować z aplikacją mObywatel itp. Każdy zainteresowany, który napisze maila na adres: [email protected] może uzyskać informacje dotyczące procesu wyborczego.
Napisz komentarz
Komentarze