Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zaczyna się Wielki Odpust Kaszubski. Do Sianowa przybędą tysiące pielgrzymów

Wielki Odpust Kaszubski, jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych na Kaszubach, rozpocznie się w najbliższą sobotę w Sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej w Sianowie. Co roku uczestniczą w nim tysiące pielgrzymów.
Zaczyna się Wielki Odpust Kaszubski. Do Sianowa przybędą tysiące pielgrzymów
Odpust zaczyna się w sobotę 15 lipca i tradycyjnie będzie trwał całą oktawę, czyli 8 dni

Autor: Sanktuarium w Sianowie

Odpust zaczyna się w sobotę, 15 lipca i tradycyjnie będzie trwał całą oktawę, czyli 8 dni. Rozpocznie się o godz. 19.00 uroczystą mszą św., której przewodniczyć będzie ks. Jerzy Zgoda - proboszcz z Parchowa.

W niedzielę główne uroczystości odpustowe. O godz. 9 tradycyjne powitanie pielgrzymek, a  godz. 11.30 na placu przy kościele sumę odpustową odprawi biskup diecezjalny ks. Ryszard Kasyna.

W kolejne dni w Sianowie będą się modlić zakochani i narzeczeni, rodzice i dzieci, bractwa i stowarzyszenia religijne, strażacy, kierowcy, rolnicy z powiatu kartuskiego, kapłani i samorządowcy. Całą Oktawę Odpustu prowadzić będzie ojciec Janusz Jędryszek, franciszkanin z Polanowa. 

Sianowska Madonna

Figura Maryi i Dzieciątka Jezus czczona jest w Sianowie od wielu lat. Według legendy figurę - otoczoną niebiańskim blaskiem - znaleziono w paprociowym krzaku. Wkrótce we wsi wybudowano dla niej kościół, a samą figurę otoczono kultem. Z uwagi na istniejącą legendę jej odnalezienia, sianowska Matka Boska jest patronką młodzieży przedślubnej. Dwa razy świątynie nawiedzały pożary, a figura za każdym razem cudownie ocalała. Pochodzenie rzeźby datuje się na przełom XIV i XV w. Wykonana z drewna lipowego zaliczana jest do tzw. miękkiego gotyku, a jej wysokość wynosi prawie 50 cm. W roku milenijnym 1966 sianowska Madonna została dekretem papieskim ukoronowana i ogłoszona Królową Kaszub. Od XV w. do cudownej figury Maryi przybywają wierni z całych Kaszub. Zabytkowa rzeźba przechowywana jest w ołtarzu głównym XIX-wiecznego kościoła Narodzenia NMP – największej drewnianej świątyni regionu.

Istniejąca obecnie świątynia, to niewielki kościółek o charakterystycznej dla Kaszub konstrukcji ryglowej (szachulcowej) ze smolonymi na czarno belkami drewnianymi i białymi wypełnieniami. Wzniesiono go w 1816r. na miejscu spalonego budynku. Gotycka figurka Cudownej Madonny z Jezusem na kolanach ukryta jest w niszy barokowego ołtarza głównego, zwieńczonego złoconym Okiem Opatrzności i koroną. Przy figurce rozwieszone są ofiarowywane przez wiernych wota, które już raz padły ofiarą kradzieży. Nisza z figurką przykrywana jest zasuwanym na nią, współczesnym obrazem patronki tego miejsca – Matki Boskiej z dzieciątkiem. Po obu bokach ołtarza głównego znajdują się pochodzące również z okresu baroku ołtarze.

Lewy ołtarz ozdabia obraz Michała Archanioła, a prawy poświęcony jest także Matce Boskiej. Ambonę i ołtarzowe mensy przyozdobione są suknem z bogatymi haftami kaszubskimi przetykanymi bursztynami, które powstały jako wota dziękczynne wykonane w podzięce za uleczenie z choroby. Obok ambony znajduje się tablica z modlitwą „Ojcze nasz” w języku kaszubskim. Przy prawej ścianie sianowskiego Sanktuarium stoi gotycka figura Madonny Westfalskiej i dzieciątka Jezus, które trzyma koszyk z kiścią winogron. Figura przybyła do Sanktuarium z kaplicy w Staniszewie.

Sianowo odpust 2023

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama