Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Nowe parkometry oraz nowe miejsca poboru opłat w Gdańsku

120 nowych parkometrów zastąpi wysłużone urządzenia pracujące w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania w Gdańsku. Ich obsługa ma być bardziej intuicyjna, a co za tym idzie, szybsza. Stare parkometry trafią na Dolne Miasto, Stare Przedmieście oraz do Wrzeszcza Dolnego, gdzie wkrótce rozpocznie się pobór opłat.
nowy parkometr, Gdańsk

Autor: Karol Uliczny | Zawsze Pomorze

120 nowych parkometrów w Gdańsku. Rozstrzygnięto przetarg

W przetargu na dostawę parkometrów wzięło udział czterech potencjalnych wykonawców. Najkorzystniejszą ofertę przedstawiła spółka MBS Computergraphik. Umowa z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni opiewa na 3,96 mln zł. Za tę kwotę firma dostarczy 120 urządzeń wraz z wykonaniem oraz montażem fundamentów. Na to zadanie będzie mieć dziewięć miesięcy.

Ponadto spółka zobowiązała się do przeniesienia obecnych 150 parkometrów, przeprowadzenia prób testowych, szkolenia pracowników GZDiZ, a także do wykonywania usług serwisowych w okresie 36 miesięcy od dnia odbioru.

PRZECZYTAJ TEŻ: Duże zmiany w strefach płatnego parkowania w Gdyni

– Nowy typ parkometrów, z których będą korzystać kierowcy, różni się nieco od dotychczasowych. Nowe urządzenia wyposażone będą w ekran dotykowy. Dzięki większemu i czytelniejszemu wyświetlaczowi zakup biletu parkingowego powinien być dla kierowcy szybszy i łatwiejszy – informuje Magdalena Kiljan, rzeczniczka prasowa Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

O tym, czy nowy parkometr rzeczywiście działa szybciej, można przekonać się podczas rozpoczętych właśnie testów. Trzeba jednak pamiętać, że czas wydruku biletu, nierzadko przyprawiający o irytację, uzależniony jest od tempa autoryzacji zapłaty. Może więc się zdarzyć, że nowy sprzęt będzie „wolniejszy” od starego.

– Przed docelowym montażem i uruchomieniem nowych urządzeń, jeden z parkometrów poddany zostanie testom, potwierdzającym jego funkcjonalność, prawidłowe działanie i bezawaryjność – mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta Gdańska ds. usług komunalnych. – Sprawdzimy, jak nowy parkometr będzie spełniał swoje zadanie podczas codziennego użytkowania. W ramach prób, testowe urządzenie stanęło na Targu Węglowym w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania. Kierowcy będą mogli w nim płacić za postój na takich samych zasadach, jak w dotychczasowych urządzeniach.

Nowe parkometry w Gdańsku. Zasady działania

Nowe parkometry, podobnie jak obecnie funkcjonujące, wyposażone zostaną w panele solarne. Zasilane będą energią słoneczną, co pozwoli na ich ekologiczne działanie.

  • Za postój będzie można płacić monetami, zbliżeniowo kartą płatniczą oraz BLIK-iem.
  • Tak jak do tej pory, trzeba będzie wpisać numer rejestracyjny pojazdu.
  • Biletu parkingowego nie trzeba zostawiać za szybą auta, natomiast warto zachować go jako dowód wniesienia opłaty.

Tu w Gdańsku zapłacisz za parkowanie. Nowe rejony

Zamówione urządzenia trafią do trzech obszarów ŚSPP: Długie Ogrody, Główne Miasto oraz Stare Miasto. Działające tam obecnie parkometry zostaną zdemontowane i przeniesione do sektorów, które formalnie ujęte są w SPP, ale w praktyce postój w nich jest darmowy, z uwagi na brak urządzeń do poboru opłat. Mowa o:

  • Starym Przedmieściu (ASP),
  • Dolnym Mieście (ADM)
  • oraz Wrzeszczu Dolnym (AWD).

PRZECZYTAJ TEŻ: W Tczewie wchodzą w życie strefy płatnego parkowania

– Wprowadzenie opłat w tych rejonach miasta to odpowiedź na zgłoszenia gdańszczan – mówi wiceprezydent Kryszewski. – Dzięki temu zwiększy się dostępność miejsc parkingowych dla mieszkańców Starego Przedmieścia, Dolnego Miasta i Dolnego Wrzeszcza. To najskuteczniejsze narzędzie, wpływające na zachowania kierowców. Chcemy, by osoby przyjeżdżające do tych dzielnic z innych części Gdańska, w większym wymiarze decydowały się na inny sposób komunikacji niż auto. A jeśli już, to by parkowały możliwie krótko.

Wzorem innych sektorów, także w tych mieszkańcy czy osoby prowadzące działalność gospodarczą będą mogły uzyskać karty opłat zryczałtowanych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama