Najbardziej utytułowana z wyżej wymienionej trójki jest Susana Baca (ur. 1944), która ma na koncie trzy nagrody Latin Grammy. Miała w swojej karierze także epizod polityczny, kiedy przez kilka miesięcy pełniła funkcje ministry kultury Peru (2011). Jeko piosenkarka i poetka zaczęła występować jeszcze w czasach studenckich. Jednak międzynarodową karierę przyniósł jej dopiero kontrakt z wytwórnia Luaka Bop, założoną przez Davida Byrne’a, byłego lidera nowofalowej grupy Talking Heads i niestrudzonego popularyzatora muzyki świata. Baca kultywuje tradycje muzyki czarnych mieszkańców Peru, potomków sprowadzonych tu przed wiekami afrykańskich niewolników. W jej nagraniach słychać też wpływy muzyki kubańskiej i brazylijskiej.
Sześcioosobowy zespół Mokoomba powstał w miejscowosci Victoria Falls (Zimbabwe). Członkowie zespołu reprezentują różne grupy etniczne. Zaczęli grać razem w 2001 roku, a Mokoomba została oficjalnie utworzona w roku 2008. Od czasu wydania ich gorąco odebranego albumu „Rising Tide” w 2012 roku, Mokoomba stała się główną siłą na afrykańskiej scenie muzycznej, urzekając publiczność na całym świecie swoją surową energią i melodyjnymi harmoniami. Zespół koncertował na największych i najbardziej prestiżowych scenach świata, m.in. na festiwalu Sziget, Roskilde, North Sea Jazz, w nowojorskim Apollo Theatre, na New Orleans Jazz.
Mokoomba i Susana Baca wystąpią w sobotę 22 lipca w Gdyni-Kolibkach. Natomiast w czwartek 20 lipca festiwal w Gdyńskim Centrum Filmowym otworzy KANTA dAb dAb. To trio, które wykorzystując brzmienie sitaru, basu i instrumentów perkusyjnych łączy tradycyjną i klasyczną muzykę nepalską z elementami zachodnimi tworząc wyjątkową, pełną improwizacji fuzję. Utworzony w 2014 roku przez Riju Tuladhara, Sunita Kansakara i Nikhila Tuladhara, KANTA dAb dAb to jeden z niewielu zespołów z Nepalu regularnie koncertują na świecie odwiedzając cenione festiwale jazzowe i world music. Ich muzyka idealnie pasuje do profilu Globaltiki, która na muzyczną tradycję w „muzealnej” formie, przedkłada prezentację obszarów, gdzie kulturowe korzenie spotykają się ze współczesnością, gdzie to, co osadzone w tradycji staje się pożądane we współczesnej kulturze.
Patronem medialnym 18. edycji Globaltiki jest „Zawsze Pomorze”.
Napisz komentarz
Komentarze