Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Radni PiS z Chojnic na sesji w obronie dobrego imienia papieża Jana Pawła II

Rada Miejska w Chojnicach – na wniosek radnych Prawa i Sprawiedliwości - stanęła w obronie dobrego imienia świętego Jana Pawła II, który od 1998 roku jest też honorowym obywatelem Chojnic. - Nie zgadzamy się na szkalowanie pamięci Największego z Synów Narodu Polskiego i na szarganie Jego imienia – to fragment przyjętego stanowiska (pisownia oryginalna). Dziesięcioro radnych było za, jednak ośmioro radnych w ogóle nie zagłosowało.
Radni PiS z Chojnic na sesji w obronie dobrego imienia papieża Jana Pawła II

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Radni Prawa i Sprawiedliwości w Chojnicach początkowo w formie uchwały chcieli bronić dobrego imienia honorowego obywatela miasta - świętego Jana Pawła II, gdyż ich zdaniem zaprezentowane w ostatnich tygodniach publikacje medialne miały za zadanie podważyć autorytet i dokonania papieża. Zdaniem dyrektora generalnego Urzędu Miasta w Chojnicach Roberta Wajlonisa uchwała takiej treści mogłaby budzić wątpliwości prawne. Ostatecznie uchwałę zamieniono na stanowisko Rady Miejskiej

W przyjętym stanowisku, przedstawionym przez wnioskodawcę Bartosza Blumę, radni z Chojnic przyjęli, że:

- Św. Jan Paweł II jest wielkim autorytetem dla Polaków oraz społeczeństw całego świata. Niósł świadectwo wiary, dobroci i patriotyzmu. Radni Rady Miejskiej w Chojnicach wyrażają szacunek dla dzieła św. Jana Pawła II i Jego wkładu w dzieje Polski, Europy i świata. Jego pontyfikat zapoczątkował zmiany, które w efekcie przyczyniły się do upadku komunizmu w Polsce i Europie. Był wielkim orędownikiem poszanowania wolności. Zawsze miał w sercu starania o godne miejsce Polski wśród innych narodów. Jego szczególna wrażliwość skierowana była na prawa ludzi pracy i sprawiedliwość społeczną. Jako Papież Pielgrzym miał wpływ na losy świata, niosąc wielu narodom przesłanie pokoju i miłości. W swoim nauczaniu św. Jan Paweł II wzywał do budowy cywilizacji życia i jego poszanowania od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Nie zgadzamy się na szkalowanie pamięci Największego z Synów Narodu Polskiego, na szarganie Jego imienia. Próby podważania autorytetu św. Jana Pawła II są uderzeniem w naszą tożsamość narodową i jedność Polaków. Wyrażamy wdzięczność wobec wszystkich obywateli, którzy stanęli w obronie św. Jana Pawła II.

Nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Chojnice Papieżowi Janowi Pawłowi II w Pelplinie w 1998 roku. Od lewej byli i obecni burmistrzowie i wiceburmistrzowie Chojnic: Józef Pokrzywnicki, Edward Pietrzyk, Arseniusz Finster, Andrzej Gąsiorowski oraz ksiądz Wiesław Madziąg

Dlaczego w ostatniej chwili uchwałę Rady Miejskiej zmieniono na stanowisko Rady Miejskiej?

- Wątpliwości budzi możliwość podjęcia uchwały w kwestii nie będącej w kompetencji rady. Taki projekt uchwały, w mojej ocenie, rażąco naruszałby prawo – przyznaje Robert Wajlonis, dyrektor generalny chojnickiego urzędu. I dodaje: Nie kwestionuję co do zasady uprawnienia Rady Miejskiej do zajmowania stanowiska w określonej kwestii, lecz może to nastąpić wyłącznie wówczas, gdy istnieje konkretny przepis prawa materialnego upoważniający ją do podjęcia uchwały dotyczącej danego zagadnienia, a takiego przepisu w rozpoznawanej sprawie nie sposób się dopatrzyć.

Zdaniem Wajlonisa Rada Miejska może podjąć apel lub oświadczenie zawierające stanowisko, które mają charakter deklaratoryjny i nie rodzi skutków prawnych, ale to nie upoważnia jej do podejmowania dowolnych apeli i zajmowania stanowisk w każdej sprawie.

- Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Oznacza to, że organy władzy publicznej mogą podejmować tylko te działania, na które zezwala im prawo. Rada Miejska jako organ administracji publicznej, chcąc podjąć jakieś działanie, musi znaleźć normę prawną wyraźnie zezwalającą na takie działanie, która określa kompetencje, zadania i tryb postępowania, wyznaczając tym samym granice jej aktywności. W żadnym przepisie powszechnie obowiązującego prawa ustawodawca nie upoważnił organu stanowiącego gminy do wyrażania opinii czy stanowiska w sprawach, które nie mieszczą się w zakresie jej działania. Bez znaczenia przy tym dla oceny zgodności z prawem pozostają motywy, jakimi kierowała by się Rada, podejmując przedłożony przez Klub Radnych PiS projekt uchwały.

Żadnej dyskusji w sprawie stanowiska nie było. Za jego przyjęciem głosowało dziesięcioro radnych. Jedna osoba wstrzymała się od głosu, jednak ośmioro radnych nie wyraziło w ogóle swojego zdania.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama