W ostatnich dniach gdańska aMuz dołączyła do ścisłego grona szkół wyższych w Polsce, których działalność cechuje się najwyższą jakością. Ocena wystawiona przez MEiN dotyczy, jak tłumaczy rektor Akademii, prof. dr hab. Ryszard Minkiewicz, działalności artystycznej, naukowej i twórczej.
– Kategorię A+ w Polsce wśród uczelni artystycznych posiada zaledwie kilka akademii muzycznych. Jest ona przyznawana tylko tym jednostkom, których działalność uznana jest za wybitną, czyli porównywana jest do wiodących europejskich ośrodków naukowych oraz doceniana za granicą. Dlatego tak wysoka ocena pracy naszej uczelni to ogromne wyróżnienie.
– To z pewnością wielki sukces społeczności akademickiej aMuz. – mówi pełnomocnik rektora ds. ewaluacji jakości działalności naukowej, dr hab. Monika Karwaszewska. – To wyróżnienie jest wynikiem wytężonej pracy nauczycieli akademickich oraz prowadzania przez nich działalności naukowej i artystycznej na najwyższym – światowym poziomie. Wieloletnie badania naukowe w zakresie twórczości artystycznej pozwoliły wykazać ogromny wpływ działalności na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki, co zostało docenione przez grono ekspertów. Nie tylko jednak ci, których działalność została wytypowana do oceny eksperckiej, ale wszyscy członkowie Społeczności Akademickiej aMuz mogą dzisiaj cieszyć się z tego sukcesu.
Zdaniem dr hab. Karwaszewskiej kategoria A+ gwarantuje gdańskiej uczelni nie tylko uznanie i prestiż w środowisku akademickim w kraju i za granicą, ale także prowadzenie działalności artystycznej, naukowej i twórczej na możliwie wysokim poziomie.
CZYTAJ TEŻ: Jak gdańska Akademia Muzyczna otwiera się na świat. Rozmowa z rektorem, prof. Ryszardem Minkiewiczem
– Ta wysoka, jakościowa ocena zapewnia nam nadawanie stopni naukowych w zakresie sztuki, dalsze prowadzenie Szkoły Doktorskiej z udziałem wykwalifikowanej kadry naukowej oraz – co najważniejsze – prowadzenie projektów naukowych, artystycznych z wykorzystaniem bogatej i nowoczesnej infrastruktury.
– Cieszymy się tym bardziej z przyznania tej kategorii, gdyż mamy możliwość tworzenia nowych kierunków studiów bez zgody właściwego ministra ds. szkolnictwa wyższego – stwierdza prof. dr hab. Marek Rocławski. - Możemy również prowadzić studia jednolite magisterskie, jak również nostryfikacje dyplomów doktorskich.
Władze uczelni wierzą, że przyznana kategoria będzie istotnym czynnikiem w rozwoju Akademii, oraz – co ważne – aspektem wpływającym na jej pozycję i prestiż.
Napisz komentarz
Komentarze