Zwycięzcą plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2022, decyzją Internautów zostało słowo „essa”.
Młodzieżowe Słowo Roku 2022 to „essa”. Co oznacza?
„Essa” to, jak podaje przewodnicząca jury Anna Wileczek:
„coś łatwego, co przychodzi łatwo, dlatego że jesteśmy wyluzowani (stąd mieć essę), luz. Często występuje jako okrzyk radości lub triumfu, wykorzystywany jako ekspresja pozytywnych uczuć, a nawet pozdrowienie”.
PRZECZYTAJ TEŻ: Słowniczek polsko-kaszubski, czyli kaszubszczyzna bez tajemnic
– Zwycięskie słowo jest na tyle pojemne, że obwieści każdy stan – począwszy od: ekstatycznego okrzyku radości z (łatwego) zwycięstwa w grze internetowej, uzyskania wysokiej oceny w szkole, szalonej akcji, nieoczekiwanego fartu, spotkania z dobrymi znajomymi, aż po zasygnalizowanie „nieznośnej lekkości bytu” – mówi Anna Wileczek, przewodnicząca jury. – W każdym razie, słowo to jest sygnałem czasu uwolnionego z kieratu codziennych, żmudnych powinności, ale też wystarczającym usprawiedliwieniem dla robienia rzeczy niezwykłych, ekstremalnych albo po prostu zakazanych.
„Essa” może występować też w postaci gestu lub emotikonu: ?.
Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Nagroda Jury dla „Odklejki”
– Niezależnie od zwycięzcy plebiscytowego, Kapituła postanowiła przyznać Nagrodę Jury wyrazowi, który otarł się o podium. To „odklejka”. Słowo oznacza stan, ewentualnie osoby, które są oderwane od rzeczywistości, i to nie tylko w temacie zachowania czy samopoczucia, ale i oceny wypowiadanych treści:
„Gdy – jak wskazuje wyróżniona definicja – ktoś za bardzo odpłynął w krainę marzeń i żyje w swoim świecie”.
Jak zauważają członkowie jury, „odklejka” już wcześniej występowała w języku potocznym, ale przez młodzież została odkryta na nowo, dzięki obecnym w slangu jednostkom z przedrostkiem od-, odnoszącym się do osób, np.: „odklejony”, „odklejus”, „odkleja”.
Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Co wybierali Internauci?
Dużo głosów Internauci oddali także na takie jednostki jak: „slay”, „łymyn”, „betoniarz” czy „NPC”.
– Wskazują one na pewne stałe trendy w nieoficjalnym języku i komunikacji młodzieży – zauważają członkowie jury. – Z jednej strony chodzi o podkreślanie tego, co wzbudza podziw, jest wystrzałowe, zabójczo dobre, stylowe („slay”, a także „slay qeen”), z drugiej – o podtrzymywanie kontaktu, zabawę i żarty, do których impulsem jest wiral (popularny fragment filmowy lub mem), np. „betoniarz”, a także fraza „betoniarzu cztery cztery”. Wydaje się, że ciągle aktualny jest odwieczny temat „rozgrywki” płci, o czym świadczy występowanie wyrazu „łymyn”, także w wersji „women” czy „women moment”, będącego w gruncie rzeczy wiralowym cytatem.
Wspomniany „NPC” to z kolei znak płynnego i zręcznego przemieszczania się młodych pomiędzy komunikacją online a offline, gdy automatyzowana postać z gry staje się metaforą przypadkowego, nieznanego lub nieaktywnego człowieka.
PRZECZYTAJ TEŻ: Spisënk to Kaszëbsczé Słowó Rokù 2021
Wśród ciekawych, zdaniem jury, propozycji słowotwórczych zgłaszanych przez Internautów, znalazły się m.in.:
- „popkornina” jako oznaczenie tego, co „fajne, młodzieżowe i cool”,
- „dyntka”, używana, gdy „wszystko się wali i nie idzie po naszej myśli”
- oraz „poddymić”, stosowane jako synonim „rozkręcania atmosfery”.
Młodzieżowe Słowo Roku. Prawie 125 tys. zgłoszeń!
Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku wystartował 11 października. Do 8 listopada Internauci zgłaszali propozycje słów/wyrażeń, które walczyły o przejście do finałowego głosowania. W tym czasie do bazy napłynęło prawie 125 tysięcy zgłoszeń, w tym 8 221 różnych słów i wyrażeń. Od 9 listopada trwały obrady jury w składzie:
- Anna Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach),
- Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski),
- Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński),
- Bartek Chaciński („Polityka”).
W tym roku jury korzystało także z konsultacji z zespołem doradczym nastolatków z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży, a także z przedstawicielami PWN.
Napisz komentarz
Komentarze