Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Książka, która zrodziła teatr. „Gdański teatr «elżbietański»” prof. Jerzego Limona

Książka prof. Jerzego Limona pt. „Gdański teatr «elżbietański»” będzie bohaterką spotkania w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Zaplanowano je na środę, 30 listopada o godz. 18:00.
książka jest też w zbiorach Biblioteki prof. Jerzego Limona w GTS
Książka jest też w zbiorach Biblioteki prof. Jerzego Limona w GTS

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

W książce „Gdański teatr «elżbietański»” Jerzy Limon prezentuje działalność wędrownych angielskich zespołów teatralnych w Gdańsku w pierwszej połowie XVII wieku. Ich aktywność wiązała się z powstaniem i dziejami pierwszego na terenie Polski teatru publicznego, zwanego Szkołą Fechtunku. Tezy wyłożone w tej książce dały podwaliny pod jeden z najbardziej niezwykłych teatrów świata – Gdański Teatr Szekspirowski. Publikację wydało wydawnictwo słowo/obraz terytoria.

Jerzy Limon w 1990 roku postanowił zrealizować swoje wielkie, gdańskie marzenie o powstaniu teatru z epoki Szekspira. Tak powstała Fundacja Theatrum Gedanense, która ten szczytny cel miała zrealizować. Zainaugurowała ona swoją działalność w 1991 roku, zdobywając patronat Księcia Karola, obecnego króla Wielkiej Brytanii. W 2014 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

PRZECZYTAJ TEŻ: Patronem idei budowy Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku jest książę Karol, obecny król Wielkiej Brytanii

Spotkanie w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim poprowadzi prof. Jacek Kopciński – historyk literatury, dramatolog, krytyk teatralny, redaktor naczelny miesięcznika „Teatr”. Jego gośćmi będą:

  • prof. Olga Kubińska z Instytutu Anglistyki i Amerykanistyki UG, badaczka piśmiennictwa doby renesansu, tłumaczka i poetka,
  • oraz dr Jacek Bielak z Instytutu Historii Sztuki UG.

PRZECZYTAJ TEŻ: Profesora Jerzego Limona rozmowy z Królową

Wieczór uświetnią występy artystów:

  • Leny Gruszczyńskiej (sopran), która zaśpiewa utwory z epoki elżbietańskiej
  • oraz Katarzyny Kazimierczak i Macieja Konopińskiego, którzy zaprezentują supliki, czyli XVII-wieczne petycje aktorów angielskich, składane do Senatu Gdańska z prośbą o pozwolenie na występy podczas Jarmarku św. Dominika.

Aktorzy opowiedzą także o różnicach miedzy występami na scenie elżbietańskiej a scenie włoskiej (tradycyjnej).

Gdański Teatr Szekspirowski, 30 listopada, godz. 18:00.

książka, prof. Jerzy Limon


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama