Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Fabryka Sztuk w Tczewie zaprasza na astronomiczną Noc Muzeów

Tegoroczna Noc Muzeów w Fabryce Sztuk pod znakiem astronomii. Można będzie sięgnąć gwiazd za sprawą wystawy „Ze Skultetem i Kopernikiem przez XVI wiek”. Uczestnicy Nocy Muzeów będą mogli także zobaczyć kolekcję meteorytów, odwiedzić mobilne planetarium, poznać tajniki kuchni molekularnej i wziąć udział w spacerze historycznym śladem astronomów.
Fot. Krystyna Paszkowska I Zawsze Pomorze

Co roku Europejska Noc Muzeów w Tczewie organizowana jest w innym klimacie. Jak słyszymy w Fabryce Sztuk, „Jest taka jedna noc w roku, podczas której nie zasypiamy. To Europejska Noc Muzeów, której co roku towarzyszy inny temat przewodni. Dzięki temu poznaliśmy Chiny, Afrykę, Beskid Śląski, Skandynawię, Kaszuby i nasze Kociewie. Poczuliśmy klimat polskiej wsi z XIX w., przenieśliśmy się do Tczewa z czasów międzywojnia czy też średniowiecza. Wybraliśmy się razem z kapitanem Cookiem w podróż dookoła świata. Organizowaliśmy również naukową Noc Muzeów oraz taką w klimacie slow”.

Podczas tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów uczestnicy będą mogli sięgnąć gwiazd za sprawą wystawy „Ze Skultetem i Kopernikiem przez XVI wiek” pod patronatem Prezydenta Miasta Tczewa i Polskiej Agencji Kosmicznej. Dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli obejrzeć tej ekspozycji będzie to nie lada gratka. Na wystawie zostały przybliżone losy dwóch wybitnych uczonych. Urodzony w Tczewie kartograf, historyk, kanonik warmiński Aleksander Skultet przyjaźnił się i współpracował z wielkim polskim astronomem Mikołajem Kopernikiem, którego heliocentryczna teoria budowy świata wywróciła do góry nogami dotychczasowy ogląd porządku Wszechświata.

– Wystawa ma charakter interdyscyplinarny – mówi Małgorzata Kruk z Fabryki Sztuk. – Sporo miejsca zostało poświęcone astronomii, tak bliskiej Kopernikowi. Przy pomocy projekcji 3D zostały pokazane główne założenia układu geocentrycznego. Z kolei w celu prezentacji układu heliocentrycznego powstała makieta z ruchomymi planetami i projekcja multimedialna opowiadającą o Wszechświecie.

Oprócz wystawy goście Europejskiej Nocy Muzeów będą mogli zobaczyć kolekcję meteorytów, odwiedzić mobilne planetarium, poznać tajniki kuchni molekularnej i wziąć udział w spacerze historycznym śladem astronomów. Tej nocy królować będzie muzyka elektroniczna autorstwa Przemysława Rudzia, która stanowić będzie również tło dla kosmicznego led show. Dla dzieci przygotowano kosmiczne zabawy z animatorami oraz cykl warsztatów: plastycznych, naukowych i budowania z klocków. Organizatorzy zachęcają też do udziału w dwóch konkursach: na kosmiczną stylizację i fotograficzną relację z wydarzenia.

Patronat nad wydarzeniem objęła Polska Agencja Kosmiczna.

Wstęp bezpłatny!

  • Fabryka Sztuk
  • ul. 30 Stycznia 4,
  • ul. Podmurna 12, 15
  • Tczew
  • 14.05.2022
  • godz. 19.00-00.00


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama