– Kwestia udostępnienia lokalu Rosyjskiemu Centrum Nauki i Kultury od kilku lat była koordynowana we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP – informuje Joanna Bieganowska z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. – Zgodnie z rekomendacją ministerstwa, na marcową sesję Rady Miasta Gdańska przygotowywana była uchwała najmu za pełną stawkę. Po rosyjskiej agresji na Ukrainę Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju poprosił o wstrzymanie uchwały i zwrócił się do MSZ o wytyczne.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zarekomendowało nieprzedłużanie umowy Rosyjskiemu Centrum Nauki i Kultury.
Joanna Bieganowska / biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Gdańsku
Rosjanie dolali jeszcze oliwy do ognia, chcąc – już po ataku na Ukrainę – zorganizować przy ul. Długiej imprezę „Rosyjska Maslenica”, czyli wesołą zabawę z tańcami i poczęstunkiem. Ostatecznie do tego wydarzenia nie doszło, ale wydaje się, że to początek końca tej instytucji w Gdańsku.
Koniec Domu Rosyjskiego w Gdańsku?
Przypomnijmy, do tej pory Dom Rosyjski funkcjonował przy ul. Długiej w Gdańsku – w porozumieniu miasta z MSZ – na preferencyjnych stawkach wynajmu, gdyż stronie polskiej zależało m.in. na utrzymaniu Instytutu Kultury Polskiej w Sankt Petersburgu. Rosjanie chcieli stamtąd wyeksmitować Polaków, podnosząc m.in. czynsz.
Czynsz na preferencyjnych warunkach za lokal przy ul. Długiej był więc polityką, która miała pomóc w utrzymaniu polskiego instytutu w Rosji.
WIĘCEJ O DOMU ROSYJSKIM W GDAŃSKU PRZECZYTASZ W ARTYKULE: To koniec Domu Rosyjskiego w Gdańsku? Miasto mówi: Basta!
W związku z zakończeniem umowy najmu lokalu, 4 marca 2022 r. Gdańskie Nieruchomości wezwały najemcę do niezwłocznego opróżnienia i wydania zajmowanego lokalu, nie później niż do 18 marca 2022 r.
Jak informuje miasto, lokal został przekazany w wyznaczonym terminie. Zgodnie z decyzją prezydent Gdańska, nad koncepcją jego zagospodarowania wspólnie pracują teraz urzędnicy magistratu, Europejskie Centrum Solidarności oraz strona ukraińska.
Lokal zajmowany był od lat 60., początkowo przez Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Od 1984 r. towarzystwo to użytkowało go jako Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury.
Napisz komentarz
Komentarze