Z okazji urodzin Chopina. Koncert w słupskiej filharmonii
![„Hexameron. Wariacje na temat Vincenzo Belliniego”](https://static2.zawszepomorze.pl/data/wysiwig/475286356_1027071546104949_5718452280768770414_n.jpg)
214. rocznica urodzin Fryderyka Chopina to przyczynek do ciekawego wydarzenia w Słupsku. Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara wraz z zaproszonym pianistą Piotrem Pawlakiem wykonają „Hexameron. Wariacje na temat Vincenzo Belliniego”.
Hexameron jest zbiorem wariacji na temat marsza z opery „Purytanie” Vincezno Belliniego, napisanych przez sześciu wybitnych kompozytorów-wirtuozów: Franciszka Liszta, Fryderyka Chopina, Sigismunda Thalberga, Johanna Petera Pixisa, Henri Herza i Carla Czernego. Dzieło to miało uświetnić koncert dobroczynny w marcu 1837 roku., jednakże nie zostało ukończone na czas, a prace nad pierwszym wydaniem zostały zamknięte dopiero w grudniu 1837 roku.
Podczas koncertu za dyrygenckim pulpitem stanie Zygmunt Rychert, który jest również autorem transkrypcji na skład orkiestrowy. Ponadto usłyszymy dwa dzieła Johanna Straussa: „Opowieści lasku wiedeńskiego” oraz „Polkę Feuerfest”, a także „Taniec węgierski nr 5” Johannesa Brahmsa, „Taniec słowiański e-moll op. 72 nr 2” Antonína Dvořáka i >>Uwerturę do opery „Leszek Biały”<< Józefa Elsnera.
21 lutego, godz. 19, Sala Koncertowa, ul. Jana Pawła II 3 w Słupsku.
Szczegóły: www.filharmonia.sinfoniabaltica.pl.
***
Zafascynowany Kaszubami. Michał Szlaga w Wejherowie
![Michał Szlaga](https://static2.zawszepomorze.pl/data/wysiwig/xl-rusz-sie-z-trojmiasta-czyli-imprezy-kulturalne-na-pomorzu-gdzie-pojechac-1738325462.webp)
Michał Szlaga – artysta wizualny, fotograf prasowy i dokumentalista, autor projektów oraz książek fotograficznych. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach paryskiego Centrum Pompidou, Muzeum Narodowego w Gdańsku, CSW w Warszawie oraz Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki. Jest zdobywcą Grand Press Photo, Lucie Awards, Splendor Gedanensis, Pomorskiej Nagrody Artystycznej oraz tytułu Pomorzanin Roku tygodnika „Zawsze Pomorze”. Od roku 2017 pracuje nad cyklem „Radunia” poświęconym naturalnemu i kulturowemu krajobrazowi Kaszub, z których pochodzi. Jego pierwsza odsłona miała miejsce latem 2023 roku w kościele Świętego Jana w Gdańsku. Artysta planuje prezentować kolejne odsłony tej swoistej kaszubskiej sagi.
W trakcie spotkania w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zaprezentuje osiem prac z pierwszej mutlisensorycznej, wystawienniczej odsłony „Cassubie fiksum-dyrdum Redëniô. Zôczątk”, podzieli się też towarzyszącą mu od dzieciństwa fascynacją związaną z Kaszubami.
8 lutego, godz.18, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej przy ulicy Zamkowej 2A w Wejherowie.
Szczegóły: www.muzeum.wejherowo.pl.
***
„Akt równoległy”. Spektakl w Nowym Teatrze w Słupsku
![„Akt równoległy”](https://static2.zawszepomorze.pl/data/wysiwig/476158197_995613329280924_4920563787512416261_n.jpg)
O czym jest „Akt równoległy”? Oto niewielki hotelik z dala od wszelkiej cywilizacji – wydawałoby się idealne miejsce na spędzenie pikantnego weekendu, niekoniecznie w towarzystwie swojej drugiej, „małżeńskiej” połówki. Co jednak się wydarzy, jeśli na ten sam pomysł wpadną i mąż, i żona? I czy sytuację uratuje zwariowany recepcjonista – może nieco fajtłapowaty i nieokrzesany, ale potrafiący przynieść butelkę zmrożonego szampana w najmniej odpowiednim momencie. Jak zakończy się ta hotelowa intryga? Premiera spektaklu „Akt równolegly” odbyła się w 2023 roku.
8 i 9 lutego godz. 19.
Nowy Teatr im. Witkacego, ul. Lutosławskiego 1 w Słupsku.
Szczegóły dotyczące repertuaru i biletów: www.nowyteatr.pl.
***
Od operetki po hity muzyki estradowej. Koncert w Bytowie
Koncert Muzyki Świata to kolejne z serii wydarzeń pod hasłem „Od operetki po hity muzyki estradowej”. Usłyszymy muzykę: hiszpańską, włoską, irlandzką, francuską, polską, amerykańską, gruzińską a nawet czeską. Wystąpi zespół Adam Wojtasik Band.
22 lutego, godz. 18, Sala Widowiskowa Bytowskiego Centrum Kultury, ul. Wojska Polskiego 12 w Bytowie.
Szczegóły: www.bck-bytow.pl.
Fotograficzna podróż śladami Augustyna Ziemensa
![Wejherowo, Augustyn Ziemens](https://static2.zawszepomorze.pl/data/wysiwig/1%20Ziemens066_a_a(1).jpg)
W Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko–Pomorskiej w Wejherowie finisaż wystawy pt. „Zimowy spokój – fotografie autorstwa Augustyna Ziemensa (1867-1948)”. W programie: wykład Aleksandry Sielickiej i oprowadzanie kuratorskie po wystawie.
Augustyn Ziemens (1867-1948) był wybitnym wejherowskim fotografem przełomu XIX i XX wieku. Urodził się w lipcu 1867 roku w Gdańsku, a pod koniec XIX wieku przeniósł do Wejherowa, gdzie przez blisko 60 lat prowadził drogerię „Minerwa”. Jego pasją była fotografia, dzięki której uwiecznił życie codzienne, architekturę oraz układ przestrzenny miast i wsi północnych Kaszub, takich jak Wejherowo, Gdańsk, Hel czy Gdynia. Ziemens zmarł w 1948 roku, pozostawiając po sobie bogatą spuściznę fotograficzną, która jest cennym źródłem wiedzy o historii i kulturze regionu.
Finisaż: 13 lutego, godz. 17, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, ul. Zamkowa 2A.
Szczegóły: www.muzeum.wejherowo.pl.
***
Niedźwiedź, Masza i... kasza w Teatrze Lalki Tęcza
![„Niedźwiedź i Masza – czyli gdzie moja kasza?”](https://static2.zawszepomorze.pl/data/wysiwig/masza%2001.jpg)
„Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądało pierwsze spotkanie Maszy z Niedźwiedziem? Czy to ona trafiła do lasu, czy może Niedźwiedź zabłądził do ludzkich sadyb... Opowiemy wam tę historię…”. By móc to zrobić Tęcza sięgnęła do źródeł, czyli do rosyjskich baśni, na podstawie których tekst opracowała Marta Guśniowska. Spektakl „Niedźwiedź i Masza – czyli gdzie moja kasza?” wyreżyserował Michał Tramer. To opowieść dla widzów od 3. roku życia.
8 lutego, godz. 11, Teatr Lalki Tęcza, ul. Waryńskiego 2 w Słupsku.
Szczegóły dotyczące repertuaru i biletów: www.teatrlalkitecza.pl.
***
„Nie tylko tango” – wystawa w Tczewie
– W Światowym Dniu Kociewia w Fabryce Sztuk wernisaż wystawy „Nie tylko tango” Aleksandry Mocny. Aleksandra Mocny jest absolwentką Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie ASP w Gdańsku) na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Dyplom z malarstwa i grafiki zrobiła w pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego w 1981 r. Artystka od wielu lat pracuje w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Tczewie, gdzie prowadzi pracownię malarstwa i grafiki. Ma na swoim koncie wystawy indywidualne i zbiorowe w kraju i poza jego granicami. Uprawiane przez nią malarstwo przechodziło różne metamorfozy, bywało abstrakcyjne, symboliczne, inspirowane sztuką dziecięcą i osób z niepełnosprawnościami – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.
Oprócz malarstwa, Aleksandra Mocny uprawiała grafikę warsztatową (linoryt, litografię i monotypię), tworzyła autorską biżuterię ze srebra i bursztynu, a od ponad 10 lat wraz ze swoim mężem zgłębia tajniki tanga argentyńskiego, które także stara się portretować.
Wernisaż: 10 lutego, godz. 18, Fabryka Sztuk, ul. 30 Stycznia 4 w Tczewie. Wystawa czynna do 30 marca.
Szczegóły: www.fabrykasztuk.tczew.pl.
***
„Jesteś szalona” – o miłości na słupskiej scenie
– Spektakl muzyczny „Jesteś szalona”, to opowieść o miłości „podlana” muzyką disco polo w zupełnie nowych aranżacjach. Historia rozgrywa się na przełomie wieków nad morzem, gdzie każdy się zakochać musi. Dwie pary spotykają się w nadmorskim kurorcie. Sceneria końcówki lat dziewięćdziesiątych, szaleństwo Polski wchodzącej w epokę kapitalizmu, romantyczna atmosfera nadmorskich wakacji – to okoliczności, w których umieściliśmy naszych bohaterów – zapraszają twórcy przedstawienia.
Spektakl został przygotowany przez zespół realizatorów odpowiedzialnych za sukces przedstawienia „Mała Piętnastka – legendy pomorskie”, jego scenariusz powstał specjalnie na potrzeby Nowego Teatru.
13 i 14 lutego godz. 19.
Nowy Teatr im. Witkacego, ul. Lutosławskiego 1 w Słupsku.
Szczegóły dotyczące repertuaru i biletów: www.nowyteatr.pl.
***
Teatr Capitol ze spektaklem „Alibi od zaraz” w Chojnicach
![„Alibi od zaraz”](https://static2.zawszepomorze.pl/data/wysiwig/spektakl-alibi-od-zaraz.jpg)
– Oto przyłapany na zdradzie mąż potrafi wznieść się na wyżyny kreatywności! Sztuka Jeana Poireta „Alibi od zaraz” jest tego niezbitym dowodem – zapewniają twórcy przedstawienia.
Michel zaprasza do domu piękną młodą dziewczynę. Gdy powoli wciela w życie swoje marzenia o romansie, w drzwiach staje jego żona Sophie! Mężczyzna zdezorientowany i przerażony wizją rozwodu z dobrze sytuowaną małżonką, potrzebuje porządnego alibi. Na poczekaniu wymyśla niedorzeczną historię i wciąga niedoszłą kochankę do wspólnego odgrywania absolutnie nieprzemyślanej farsy… Jakie alibi będzie najbardziej wiarygodne? W co uwierzy żona? Scenariusza komicznej intrygi nie zna nikt! Nawet sam autor!
Stołeczny Teatr Capitol na gościnnych występach w Chojnicach.
Obsada: Anna Korcz, Wojciech Wysocki, Magdalena Margulewicz, Stanisław Banasiuk, Dawid Czupryński, Barbara Jonak-Kurzajewska.
13 lutego, godz. 17:30, godz. 20:30.
Chojnickie Centrum Kultury, ul. Swarożyca 1 w Chojnicach.
Szczegóły dotyczące biletów: www.ckchojnice.pl.
***
Spotkania z muzyką Kaszub. „Melodie nocy” w Wejherowie
Motywem przewodnim koncertu „Procëm nocë” jest noc, w różnoraki sposób traktowana przez poetów i kompozytorów z Pomorza. W programie wieczoru znajdą się cztery rzadko wykonywane cykle pieśni: utwory ze zbioru „Lecë, chòrankò” (1980) Jana Trepczyka, tegoż kompozytora pieśni z „Kaszëbskjégò pjesnjôka” (1935) w twórczym opracowaniu Władysława Walentynowicza (1948), cykl pieśni Henryka Jabłońskiego ze zbioru „Gromicznik” (1974) do słów Alojzego Nagla oraz cykl pieśni Witosławy Frankowskiej (2005) do słów Jerzego Stachurskiego. Wykonawcami będą młodzi adepci sztuki wokalnej, związani z Wydziałem Wokalno-Aktorskim i Szkołą Doktorską Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku, studenci i absolwenci Wydziału Instrumentalnego oraz wykładowcy.
21 lutego, godz. 18.
Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, ul. Zamkowa 2a. Wstęp wolny.
***
Fotografia z orłowskiego Plastyka – wystawa w Wejherowie
W galerii Kamienicy Sztuki wernisaż wystawy „Fotografia z orłowskiego Plastyka”. W tym roku Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Magdaleny Abakanowicz w Gdyni Orłowie, znane jako „orłowski plastyk”, obchodzi 80-lecie istnienia. Jubileusz ten jest okazją, by przypomnieć, jak ważną rolę fotografia odgrywa w procesie kształcenia artystycznego w szkole.
Od samych początków fotografia była jednym z kluczowych elementów programu nauczania, a zarazem obszarem, który pozwala uczniom na eksplorację i wyrażanie siebie poprzez różnorodne techniki oraz formy. Prezentowana wystawa to przegląd prac powstałych na różnych etapach edukacji w orłowskiej szkole – od pierwszych kroków najmłodszych uczniów aż po zaawansowane realizacje najstarszych klas. Każda z tych fotografii to świadectwo talentu, zaangażowania i pasji, które są nieodłącznym elementem twórczości młodych adeptów fotografii.
Wernisaż 11 lutego, godz. 17.30.
Galeria Kamienicy Sztuki, ul. Sobieskiego 255 w Wejherowie.
***
Miłosne tematy filmowe w słupskiej filharmonii
Z okazji walentynek słupska Sinfonia Baltica zaprasza na koncert melodii znanych ze światowego kina – „Love songs”. Wystąpią wokaliści: Karolina Leszko oraz Marcin Jajkiewicz, ich głosy przeniosą nas – jak zapewniają organizatorzy – do krainy miłości. Usłyszymy piosenki z takich filmów, jak: „Pretty Woman”, „Titanic”, „Bodyguard”, „Uwierz w Ducha” i innych. Zabrzmią muzyczne tematy, energetyczny twist z „Pulp fiction” czy nastrojowa melodia z „Love Story”. Nie zabraknie również doskonale znanych polskiej publiczności utworów – „Miłość Ci wszystko wybaczy” z filmu „Szpieg w masce” czy hitów Seweryna Krajewskiego: „Wielka miłość” z filmu „Uprowadzenie Agaty” i „Uciekaj moje serce” z filmu „Jan Serce”. Orkiestrę Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara poprowadzi Ariel Ludwiczak.
7 lutego, godz. 19
Sala koncertowa, ul. Jana Pawła II 3, 76-200 Słupsk.
Szczegóły: www.filharmonia.sinfoniabaltica.pl.
***
Closterkeller + State of Mind – koncert w Tczewie
Closterkeller, o czym przypominają organizatorzy koncertu, ma swój własny, łatwo rozpoznawalny styl, dzięki czemu zdecydowanie wyróżnia się na tle innych zespołów z pierwszej ligi polskiego rocka. Choć gra muzykę nieco trudniejszą i bardziej ambitną, a jego najmocniejszą stroną są specyficzne, ciężkie i mistyczne utwory, ma na koncie także przeboje, które na stałe wpisały się do kanonu polskiego rocka.
Zespół jest nieprzerwanie aktywny koncertowo od ponad 30 lat. Na trasie Abracadabra Tour 2024, oprócz swoich największych przebojów, zaprezentuje przedpremierowo próbkę materiału, który w przyszłości znajdzie się na kolejnym – jedenastym już – albumie studyjnym.
8 lutego, godz. 19.
Centrum Kultury i Sztuki, ul. Stefana Kardynała Wyszyńskiego 10 w Tczewie.
Szczegóły: www.ckis.tczew.pl.
***
„Sama na planecie”. Natalia Szroeder w Wejherowie
![Natalia Szroeder](https://static2.zawszepomorze.pl/data/wysiwig/Foto.jpg)
– Zagramy dla Was calutki materiał z nowej płyty, w nowej oprawie wizualnej, choć dla tych, którzy chcieliby jeszcze klubowo liznąć „Pogłosu”, oczywiście, wiadomo – możecie na mnie liczyć – zapowiada na stronie Filharmonii Kaszubskiej Natalia Szroeder, pochodząca z Kaszub piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka.
14 lutego godz. 19.
Filharmonia Kaszubska, ul. Sobieskiego 255 w Wejherowie.
Szczegóły: www.wck.org.pl.
Napisz komentarz
Komentarze