Willa jego projektu z 1891 r. przy ul. Tadeusza Kościuszki 43, znana jako willa Piotrowskiego, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Sopocie. Wilhelm Werner to architekt, którego przedsiębiorstwo budowlane miało wpływ na układ urbanistyczny i architektoniczny styl tego miasta.
„Wilhelm Werner. Architekt między Sopotem a Gdańskiem”. Wystawa w Muzeum Sopotu
Jemu to zostanie poświęcona nowa wystawa, której wernisaż odbędzie się w czwartek, 13 lutego o godz. 18 w siedzibie Muzeum Sopotu. „Wilhelm Werner. Architekt między Sopotem a Gdańskiem” to kolejna ekspozycja przygotowana z myślą o przybliżeniu sylwetek sopockich architektów oraz ich realizacji.
Wilhelm Werner. Wybitny architekt Sopotu
Wilhelm Werner przybył do kurortu około 1890 r. i szybko rozwinął swoją działalność budowlaną. Pomimo przeprowadzki do Gdańska, która nastąpiła już w 1895 r., Werner powracał do Sopotu z różnymi projektami przez kolejne 35 lat, za każdym razem wprowadzając nowe elementy i style odpowiadające upodobaniom danej epoki, od skromnych domów z drewnianymi werandami, poprzez formy historyzujące, aż do modernistycznych budynków wielorodzinnych.
– Oprócz willi Piotrowskiego, Wilhelm Werner zaprojektował między innymi sąsiednie budynki przy: ul. Tadeusza Kościuszki, pod nr.: 35, 36, 37, 43, 51, ul. Lipowej 4, 6, 8, ul. Książąt Pomorskich 13-23, ul. Jana III Sobieskiego 57-67, ul. Królowej Jadwigi 3, 5, oraz gmach nieistniejącego dziś hotelu Metropol i domu towarowego W. Edelsteina. Na wystawie zaprezentujemy również kilka gdańskich realizacji Wernera: dom kuracyjny na Westerplatte, kamienice na terenach pofortyfikacyjnych oraz osiedle w Oliwie – zapraszają organizatorzy.
Przed nami też oprowadzania kuratorskie po wystawie oraz zwiedzanie Sopotu podczas organizowanych przez Muzeum Sopotu spacerów.
Wernisaż, 13 lutego, godz. 18. Muzeum Sopotu, ul. Poniatowskiego 8. Wstęp wolny.
Napisz komentarz
Komentarze