„Mały Paryż”. Spektakl w Nowym Teatrze w Słupsku
„Mały Paryż” to określenie powtarzane jak zaklęcie w odniesieniu do przedwojennego Słupska. O mieście mówiono, że to perła architektury modernistycznej – choć są i tacy, którzy twierdzą, że nazwa ta odnosi się do rozrywkowego charakteru miasta, otwartego na marynarzy z należącego do miasta portu w Ustce. Stolp został zniszczony w 1945 roku przez Armię Czerwoną i wycofujące się wojska III Rzeszy. - Zależy nam na pokazaniu piękna zniszczonego przez wojnę miasta: pełnego życia zamieszkujących go ludzi z ich codziennymi marzeniami, uczuciami i problemami - wyznają twórcy. - W obrębie murów miejskich Słupska istniało przed wojną blisko 480 budynków. Po wejściu Armii Czerwonej pozostało ich zaledwie 27, do dnia dzisiejszego jeszcze mniej. W każdym z tych obiektów ktoś żył, pracował, realizował życiowe marzenia, kochał, chciał być kochany, rodził się i umierał. Chcemy zanurzyć się w nieistniejący już świat niemieckiego Stolpu, mijany codziennie na dzisiejszych jego ulicach – z magiczną atmosferą, muzyką, urokiem architektury i kabaretów. Ale również z brunatnym cieniem rodzącego się wtedy faszyzmu…
Premiera odbyła się w 2023 r.
17 stycznia godz. 11 i 19; 19 stycznia godz. 19, Nowy Teatr im. Witkacego, ul. Lutosławskiego 1 w Słupsku
Szczegóły dotyczące repertuaru i biletów: www. nowyteatr.pl
Zabierz Babcię lub Dziadka do słupskiego teatru Tęcza!
Czy dobrze zorganizowane miasteczko, z własnymi tradycjami i zasadami, jest gotowe na pojawienie się osoby z zupełnie innym temperamentem? Pippi, bohaterka spektaklu „Pippi Pończoszanka” jest bezpośrednia, ma bogatą wyobraźnię, jest odważna i lojalna. Jej pojawienie się w życiu mieszkańców powoduje wiele nieporozumień i komicznych sytuacji. Historia piegowatej dziewczynki, z rudymi warkoczami, kolorowymi pończochami i za dużymi butami, na pozór tylko jest prosta. Pod osłoną dowcipu i lekkości opowiada o tęsknotach za własnym miejscem, za ludźmi i akceptacją. Spektakl dla widzów od lat 4. Po przedstawieniu – warsztaty plastyczne pod hasłem: „Robimy laurki dla Babci i Dziadka” – z okazji zbliżających się dni Babci i Dziadka.
18 stycznia, godz. 11
Teatr Lalki Tęcza, ul. Waryńskiego 2 w Słupsku
Szczegóły dotyczące repertuaru i biletów: www.teatrlalkitecza.pl
Nadmorskie sytuacje malarskie. Wystawa w Słupsku
Na wystawie oglądać można 19 wybranych prac z dwóch wyjazdów plenerowych, które odbyły się w maju i czerwcu 2024 roku. W plenerze wzięły udział klasy 2 i 4 Liceum Sztuk Plastycznych im. S. I. Witkiewicza w Słupsku pod opieką nauczyciela rysunku i malarstwa Grzegorza Bożka.
Uczniowie realizowali malarsko w technice olejnej zagadnienia oparte na twórczości współczesnych, polskich artystów, którzy podejmowali w swojej pracy wątki klasycznego pejzażu morskiego, jak również wychodzili poza tradycyjnie przyjęte „kapistowskie” pojęcie o malarstwie pejzażowym. „Obraz w obrazie” i „Nad horyzontem” opierały się na zmultiplikowanych kompozycjach Tomasza Ciecierskiego. „Powidoki morza”, „światło i cień” odwoływały się do „Teorii widzenia” Władysława Strzemińskiego. „Kamuflaż / mimikra / atrapy rzeczywistości”, „działania z obrazem” zainspirowane zostały działaniami w przestrzeni publicznej Wojciecha Gilewicza.
Wystawa prezentowana jest w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera (Rynek Rybacki 1 w Słupsku) do 23 marca 2025 roku. Wernisaż: 17 stycznia 2025 roku, godzina 14:30
„Kaszubski dom” - wystawa w Wejherowie
„Kaszubski dom – tradycja, muzyka i sztuka" to nowa wystawa w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. W przestrzeni stylizowanego na kaszubskie wnętrza z pierwszej połowy XX wieku pokoju odkryjemy bogactwo dziedzictwa regionu – od sztuki hafciarskiej, poprzez literaturę, aż po muzykę. Zaprezentowano tu na przykład tradycyjne kaszubskie instrumenty muzyczne, które nieodłącznie towarzyszyły obrzędom, świętom i zabawom. Wystawa przybliża też sylwetki twórców oraz ciekawostki związane z literaturą i pieśniami kaszubskimi. Ekspozycja, jak zapewniają organizatorzy, to nie tylko podróż w przeszłość, ale również próba zrozumienia, jak tradycja może inspirować współczesność. To opowieść o kulturze, która żyje, zmienia się i wciąż jest źródłem dumy dla mieszkańców Kaszub.
Wystawa czynna do listopada 2025 r.
Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, ul. Zamkowa 2A
Szczegóły: www.muzeum.wejherowo.pl
W Centrum Kultury Sierakowice koncert „Moje Betlejem”
W programie kolędy i pastorałki z repertuaru zespołu Skaldowie. Usłyszymy – jak informują organizatorzy - 16 kompozycji nieżyjącego już Jacka Zielińskiego, do których teksty napisał Leszek Aleksander Moczulski. Koncert prowadzi perkusista Skaldów Jan Budziaszek, który przeplata każdy utwór swoim świadectwem wiary oraz historią utworów. W tym roku wraz z Janem Budziaszkiem będzie koncertował Andrzej Zieliński założyciel zespołu i syn Jacka - Bogumił Zieliński.
Zespołowi towarzyszą muzycy Kameralnej Orkiestry Symfoników Gdańskich prowadzeni przez braci Szczypiorskich oraz Młodzieżowy chór Pruszcza Gdańskiego.
17 stycznia, godz. 18, Centrum Kultury Sierakowice ul. Kubusia Puchatka 6A
Szczegóły dotyczące biletów: www.ck.sierakowice.pl
Kabaret Ani Mru Mru w premierowym programie w Tczewie
Historia kabaretu Ani Mru Mru – jak zaznaczają organizatorzy wieczoru - nie jest długa, bo kabaret nie jest aż taki stary. Powstał tak naprawdę we wrześniu 1999 roku. Skład: Marcin Wójcik, Michał Wójcik oraz Waldemar Wilkołek. Kabaret Ani Mru Mru wystąpi w Tczewie z najnowszym programem „Mniej więcej”! A w nim nowe oblicze kabaretu i nowe niesamowite skecze, których ponoć długo nie zobaczymy w telewizji!
19 stycznia, godz. 17 i 19.45 , Tczewskie Centrum kultury i Sztuki, ul. Wyszyńskiego 10 w Tczewie
Szczegóły: www.ckis.tczew.pl
Piosenki 20-lecia międzywojennego w Chojnicach
Z okazji Dnia Babci i Dziadka Chojnickie Centrum Kultury zaprasza na spektakl muzyczny „Hemar - czyli piosenki 20-lecia międzywojennego”. Artyści przeniosą widzów w czasie. Zaśpiewają przepiękne utwory z repertuaru Mariana Hemara - twórcy, który w tamtych czasach stworzył setki znanych i lubianych kompozycji takich jak chociażby „Upić się warto”.Będzie to również okazja, żeby – jak zapowiadają organizatorzy - przekonać się, czy humor wieku XX jest aktualny w naszych czasach.
23 stycznia, godz. 18, Chojnickie Centrum Kultury, ul. Swarożyca 1, Chojnice
Szczegóły dotyczące biletów: www.ckchojnice.pl
Adam Woronowicz w klubie filmowym w Kartuzach
Klub Dobrego Filmu „Kaszub” w Kartuskim Centrum Kultury zaprasza na projekcje filmu „Kamerdyner” Filipa Bajona. Po seansie spotkanie z aktorem Adamem Woronowiczem.
Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie KCK.
4 lutego, godz. 18, Kartuskie Centrum Kultury, ul. Klasztorna 1 w Kartuzach
Najpiękniejsze utwory Straussa w Wejherowie
Najpiękniejsze utwory Johanna Straussa i inne przeboje muzyki klasycznej usłyszymy w wykonaniu orkiestry Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara pod dyrekcją Aliny Ratkowskiej.
Orkiestra, jak zapowiada, wystąpi w straussowskim składzie muzyków, ale nie zabraknie żadnego z instrumentów, które występują w dużej orkiestrze symfonicznej. W zestawie instrumentów perkusyjnych będzie niespodzianka, partię solową będzie miało zwykłe kowadło, które nadaje Polce Johanna Straussa szczególnego uroku.
22 stycznia, godz. 19, Filharmonia Kaszubska, ul. Sobieskiego 255, Wejherowo
Szczegóły: www.wck.org.pl
Spotkanie z aktorem w Kwidzynie
Pochodzący z Kwidzyna Grzegorz Wiśniewski jest aktorem Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu. Artystę można było usłyszeć w grudniu w koncercie „Uwierz dziś w miłość”. Tym razem spotka się z mieszkańcami. Nie zabraknie piosenek z repertuaru artysty, a także rozmów o muzyce i słowie literackim.
20 stycznia, godz. 17, Kasyno Kultury, ul. Piłsudskiego 6A w Kwidzynie
Wstęp wolny
Spotkanie z podróżnikiem w Tczewie
Ruandka w Afryce, czyli z piekła do raju to spotkanie z podróżnikiem Leszkiem Szczasnym, politologiem i filozofem, a z zamiłowania społecznikiem, fotografem i przede wszystkim globtroterem. Podczas wydarzenia podróżnik podzieli się opowieściami i zdjęciami z wyprawy do Ruandy. Dowiemy się, jak wygląda życie w sercu Afryki – od pamięci o trudnej przeszłości, przez rozśpiewane świątynie, po plantacje kawy i herbaty. Gość pokaże, jak podróżować „za grosze”, a jednocześnie docierać do najgłębszych warstw lokalnych kultur.18 stycznia, godz. 16, wstęp wolny, Klub Muzyczny Tczewskie Centrum Kultury i Sztuki, ul. Wyszyńskiego 10 w Tczewie
Szczegóły: www.ckis.tczew.pl
O dawnych artystach Pomorza w słupskim Spichlerzu
W Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku promocja książki Eddy Gutsche „Malarze, miejscowości i widoki Pomorza Zachodniego w pierwszej połowie XX wieku. Część 3”. Na stronie wydawnictwa Jasne czytamy fragment ze wstępu autorki: „Podobnie jak w poprzednich tomach, przedstawiamy mniej lub bardziej znanych artystów, którzy pochodzą z Pomorza lub tu mieszkali i tworzyli. Podczas naszych badań dokonaliśmy kilku ciekawych odkryć. […] 13 artystów i jedna artystka, których twórczość sprawia, że architektura, krajobrazy i nastroje Pomorza Zachodniego stają się widoczne i namacalne, są w tym tomie reprezentowani. Czyniąc to, chcielibyśmy także wnieść swój wkład w historię artystyczną i kulturalną Pomorza, ponieważ wiedza o tym, co piękne i cenne było w przeszłości, może sprawić, że teraźniejszość będzie bardziej kolorowa i ciekawa.
17 stycznia, godz. 17, Biały Spichlerz w Słupsku, ul. Szarych Szeregów 12
Music of Buena Vista, koncert muzyki kubańskiej
W Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie koncert muzyki kubańskiej, w niecodziennych aranżacjach i nietuzinkowym wykonaniu. Jak zapowiadają organizatorzy, Roland Abreu & The Cuban Latin Jazz zaprosili do współpracy artystkę obdarzoną wyjątkowym głosem, kobietę, która nagrała płyty z samym kultowym Buena Vista Social Club, Yaremi de las Mercedes Kordos. Utalentowani artyści inspirują się nawzajem zachwycając publiczność swoją oryginalnością i niezwykłą energią płynącą ze sceny.
24 stycznia, godz. 19, Filharmonia Kaszubska, ul. Sobieskiego 255, Wejherowo
Szczegóły: www.wck.org.pl
Osiem wieków nadmorskiej wsi. Spotkanie w Tupadłach
Staraniem Sołtysa i Rady Sołeckiej Tupadeł - w związku z obchodzonym w roku 2024 jubileuszem 800-lecia pierwszego, historycznego wzmiankowania o tej wsi – wydany został jej monograficzny album, pt. „Osiem wieków nadmorskiej wsi Tupadły 1224 – 2024”, którego autorem jest dr Mirosław Kuklik. 17 stycznia o godz. 17:00 w Willi Global, przy ul. Makowej 12 w Tupadłach odbędzie się spotkanie autorskie.
Jak informują organizatorzy, podczas spotkania każda z rodzin, zamieszkałych w Tupadłach otrzyma w prezencie tę książkę wraz z dedykacją autora. Będzie też możliwość wpisania się do pamiątkowej księgi sołectwa.
17 stycznia, godz. 17, Willa Global, ul. Makowa 12 w Tupadłach
Zamek w Sztumie – poznaj jego niezwykłą przeszłość!
Zbudowany w końcu XIV wieku zamek w Sztumie (od 2018 roku oddział Muzeum Zamkowego w Malborku) doczekał się stałej wystawy o swojej historii.
- Nasza wystawa opowiada o najważniejszym okresie historii zamku w Sztumie – zachęca do odwiedzin Aleksander Masłowski, kierownik sztumskiego oddziału Muzeum Zamkowego. - Od kiedy udostępniliśmy sztumski zamek do zwiedzania, o jego dziejach opowiadają audioprzewodniki, teraz możemy to zobaczyć. Postaci związane z zamkiem, obiekty odnalezione przez archeologów, a niestety mało mamy obiektów związanych z okresem świetności zamku. Chcemy w ten sposób przekazać, że to wspaniałe miejsce z uwagi na swoją historię. Nowa wystawa zajmuje gros miejsca w zamku, lecz również motywuje do poszerzania przestrzeni wystawienniczej. Ona jest „na zawsze”, ale może być rozbudowywana, wzbogacana, tak też jest zaprojektowana.
Zamek w Sztumie, ul. Galla Anonima 16 w Sztumie
Szczegóły: www.zamek.sztum.pl
Napisz komentarz
Komentarze