Klinika Pediatrii, Hematologii i Onkologii UCK to jedyny tego typu ośrodek na Pomorzu, gdzie leczone są od pierwszego dnia życia dzieci zmagające się z nowotworami i chorobami krwi, spędzając tu miesiące, a nawet lata. I właśnie m.in. na rzecz małych podopiecznych gdańskiej kliniki będą zbierane w przyszłą niedzielę pieniądze w ramach 33. finału WOŚP.
- Środki będą przeznaczone przede wszystkim na wsparcie oddziałów zabiegowych, chirurgicznych, zakładów patomorfologii, które odgrywają nieprawdopodobnie ważną rolę w precyzyjnej diagnostyce naszych pacjentów, na nowoczesną diagnostykę obrazową – podkreśla dr hab. n. med. Ninela Irga-Jaworska, ordynator Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii UCK - Sprzęt Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest z nami od trzydziestu trzech lat. Przykładowo, dwa lata temu orkiestra grała pod hasłem „wygraj z sepsą”. Nie ma grupy pacjentów bardziej narażonych na sepsę niż nasi pacjenci, więc z tego sprzętu my również korzystamy na co dzień. Co roku czekamy na finał orkiestry, w tym roku z jeszcze większą radością. Będziemy grali razem do końca świata i o jeden dzień dłużej.
Gdańskie motto
- Już w przyszłą niedzielę, jak co roku od 33 lat, nasze serca zabiją szybciej, ponieważ będziemy wspólnie zbierać pieniądze na rzecz wielkiej, pięknej idei, jaką jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - przypomniała podczas spotkania dla dziennikarzy wiceprezydentka Gdańska, Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska. - Gdańsk jest szczodry. Gdańsk dzieli się dobrem. Nie będę mówić z czym wiążą się te słowa, bo każdy z nas o tym dobrze wie, ale jest to motto, które towarzyszy każdej naszej akcji, również tej ubiegłorocznej. Cały czas staramy się wspierać nie tylko Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, ale także tworzyć społeczność aktywnych wolontariuszek i wolontariuszy wrażliwych na potrzeby tych, którzy chcą i potrzebują naszego wsparcia.
Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku przypomniał, że każdy z wolontariuszy będzie wyposażony w identyfikator oraz puszkę 33. Finału WOŚP. Zaapelował przy tym o wsparcie wsparcie osób kwestujących np. poprzez serwowanie darmowych ciepłych napojów dla wolontariuszy.
Europejskie Centrum Solidarności – stoiska i koncerty
Przy Europejskim Centrum Solidarności zostanie zorganizowane Miasteczko Wolontariuszy, gdzie w godz. 15.30-21.30 na przybyłych czekać ma wiele atrakcji. Swoje stoiska ustawi m.in. firma Adiutare, Związek Harcerstwa Polskiego, Policja, Ochotnicza Straż Pożarna, Morski Oddział Straży Granicznej i spółki Copernicus. Każdy będzie mógł bezpłatnie wykonać drobne badania medyczne, wziąć udział w zajęciach pierwszej pomocy, zobaczyć od środka wóz strażacki i karetkę oraz zapoznać się ze sprzętem wykorzystywanym w służbie w Straży Granicznej. Chętni będą mogli oddać krew w Krwiobusie, na zainteresowanych czekają sportowe samochody oraz stoiska militarne i survivalowe. Klub motocyklowy Cruiseriders zaprezentuje pojazdy i zaprasza na grochówkę.
Wylicytować będzie można m.in. zwiedzanie wystawy stałej z Grzegorzem Piotrowskim, redaktorem książki „Kuchnia w PRL” w roli przewodnika.
Przy ECS odbywać się będą także koncerty. Występy rozpoczną się o godz. 16. Na początek zobaczymy trójmiejski zespół Iwer, godzinę później, wystąpi grupa Trolling Stones. O godz. 17.45 zagra 7PO, a o 18.45 - Bovska.
Tradycyjnie przed godziną 20.00 zostanie wypuszczone Światełko do nieba. Następnie na scenę wyjdzie popularny wśród nastolatek muzyk i autor tekstów Dawid Kwiatkowski..
E-skarbonka i wielkie serce
Przed Złotą Bramą, nieopodal tablicy upamiętniającej prezydenta Pawła Adamowicza, podobnie jak w ubiegłych latach, stanęła e-puszka. Jest ona zainstalowana na podświetlanej instalacji przedstawiającej prawdziwą, oklejoną serduszkami puszkę WOŚP. Umieszczony jest na niej panel z kodem QR linkującym do e-skarbonki WOŚP, którą prowadzi Regionalne Centrum Wolontariatu.
Z kolei obok budynku Nowego Ratusza, przy ulicy Wały Jagiellońskie stanie ogromnych rozmiarów (wysokie na na 3,35 m, szerokie na ponad 3 m), rozświetlone serce Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Zaopiekuj się lwem lub ubierz frak Konstantego A. Kulki
Gdański Ogród Zoologiczny zwycięzcom (od 16. roku życia) swoich licytacji zaoferuje dzień z lwem lub żyrafą. Będzie można z bliska poznać zwierzęta, pomóc w przygotowywaniu dla nich posiłków, uczestniczyć w treningach oraz zwiedzić zaplecza lwiarni lub żyrafiarni, odkrywając tajniki opieki nad tymi gatunkami.
Muzeum Gdańska przygotowało kolekcjonerski żeton – klipę wykonaną ze srebra próby 925, pozyskanego z biżuterii przekazanej przez pracowników. Wybity w jedynym egzemplarzu w Kuźni Wodnej w Oliwie, żeton symbolizuje siłę wspólnego działania i stanie się częścią licytacji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Gdańska Capella Gedanensis zaoferowała na licytację koncertowy frak Konstantego Andrzeja Kulki, jednego z najwybitniejszych polskich skrzypków. Frak, uszyty w 1968 roku w krawiectwie Mody Polskiej, towarzyszył artyście podczas występów na najważniejszych estradach świata – w Europie, Azji, obu Amerykach i Australii. Grał w nim z prestiżowymi orkiestrami, takimi jak Filharmonia Narodowa, Chicago Symphony czy London Symphony Orchestra. Frak ma za sobą wiele ciekawych historii, m.in. zgubienie w drodze na koncert w Bejrucie, gdy zamiast tam trafił do Bangkoku, czy udział w występie z fajerwerkami w Hollywood Bowl w 1982 roku. Po latach służby artystycznej frak czeka na nowego właściciela, a wraz z nim przekazane zostanie zdjęcie Konstantego Andrzeja Kulki w tym stroju, z autografem i dedykacją.
Miejski Teatr Miniatura na WOŚP przekazuje natomiast voucher rodzinny (dla 4 osób) na wszystkie premiery nowych spektakli w 2025 roku oraz zestaw gadżetów promocyjnych.
Europejskie Centrum Solidarności na licytację przekazało m.in. katalog wystawy stałej z autografem Lecha Wałęsy, książkę z dedykacją oraz kuratorski spacer po wystawie stałej ECS, a także rodzinny spacer z przewodnikiem po tej samej wystawie. Można też wylicytować zestaw ,,Moda na Stocznię" m.in. z bluzą i plecakiem, który łączy design inspirowany industrialnym charakterem stoczni z misją wsparcia WOŚP.
W gdańskich szkołach organizowane są także licytacje, kawiarenki czy mecze charytatywne. W dniu finału, w Państwowych Szkołach Budownictwa w Gdańsku odbędą się tzw. Strzyżówki. Jest to festiwal gier, na którym będzie można zagrać w gry planszowe z animatorami, zobaczyć klockowe pociągi i wziąć udział w atrakcjach strefy retrokomputerów z dawnymi grami.
Bezpłatna podróż z wolontariuszem
Gdańskie Autobusy i Tramwaje pod hasłem: „Gramy na zdrowie!”. 26 stycznia w ramach akcji „Trójmiejska Komunikacja dla Orkiestry” uruchamiają specjalne bezpłatne linie, obsługiwane m.in. przez zabytkowe pojazdy GAiT. Na ich pokładach kwestować będą wolontariusze.
UCK zaprasza na licytacje, wykłady i... coś słodkiego
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne razem z Fundacją z Pompą – Pomóż Dzieciom z Białaczką także przygotowały szereg atrakcji dla dzieci i dorosłych.
W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, w budynku nr 12 z motylkami (ul. Dębinki 7) w godzinach 10-17 odbędą się m.in. koncerty, licytacje i wykłady, np. Mamy Pediatry i Lekarki Bajkopisarki. Będzie można porozmawiać także z onkologami oraz zbadać skład swojego ciała. Na uczestników czekają mini warsztaty ultrasonograficzne dla najmłodszych, warsztaty rękodzieła i słodkie wypieki. W wydarzenie zaangażowani są również studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Napisz komentarz
Komentarze